Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Wysiłek fizyczny a zapobieganie chorobom układu krążenia

Redakcja

17.08.2021

Aktualizacja: 06.10.2022

O chorobach układu krążenia mówi się bardzo dużo i nic dobrego. I słusznie, bo to one są przyczyną większości zgonów w Polsce, wyprzedzając nawet choroby nowotworowe. Jednak zdecydowaną różnicą pomiędzy tymi pierwszymi a drugimi jest wpływ, jaki masz na to, czy na nie zachorujesz oraz jak można im zapobiegać.


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
wysilek-fizyczny-a-zapobieganie-chorobom-ukladu-krazenia
pexels.com

Polecane

skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Spis treści
  1. Wysiłek fizyczny – sposób na zapobieganie chorobom serca
  2. Ile powinno się ćwiczyć dziennie, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób serca?
  3. Jak wyrobić nawyk wykonywania ćwiczeń fizycznych?

Wysiłek fizyczny – sposób na zapobieganie chorobom serca

Okazuje się, że jednym z najważniejszych sposobów zapobiegania chorobom układu krążenia jest wysiłek fizyczny. Ten czynnik uwzględniło w swoich zaleceniach Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, włączając go do podstawowych elementów pierwotnej i wtórnej prewencji. Dlaczego?

Kiedy wykonujesz wysiłek fizyczny zmuszasz swój układ krwionośny do zmian w funkcjonowaniu, które obejmują:

  • przyspieszenie akcji serca,

  • podwyższenie ciśnienia krwi,

  • wzrost objętości wyrzutowej i pojemności minutowej serca,

  • zwiększenie różnicy tętniczo-żylnej wysycenia krwi tlenem,

  • dystrybucji przepływu krwi.

W praktyce oznacza to, że Twoje serce bije szybciej wraz z trwaniem wysiłku fizycznego, ciśnienie krwi rośnie i zwiększa się pojemność i objętość wyrzutowa serca. Aktywność wpływa pozytywnie również na przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, które rozszerzają się, aby krew mogła płynąć szybciej i dostarczać tlen do wszystkich komórek.

Ile powinno się ćwiczyć dziennie, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób serca?

Mamy dobrą wiadomość! Aby włączyć wysiłek fizyczny do swojej codziennej rutyny, nie musisz wcale wygospodarowywać na to dużo czasu. Naukowcy dowiedli, że nawet 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności tygodniowo, może pozytywnie wpłynąć na stan Twojego serca, ale także poprawić Twój nastrój, obniżyć wagę i dodać Ci energii. 150 minut tygodniowo, to tylko 30 minut dziennie!

W dodatku ćwiczenia te nie muszą być bardzo skomplikowane ani na sportowym poziomie, aby były skuteczne. Nawet energiczny marsz zalicza się do ćwiczeń o umiarkowanej intensywności.

Jak wyrobić nawyk wykonywania ćwiczeń fizycznych?

Praca nad zmianą stylu życia i codziennej rutyny wydaje się trudna. Najczęściej dlatego, że stawiamy sobie zbyt duże wymagania i cele, które trudno zrealizować w krótkim czasie. Nie widząc szybko efektów, zniechęcamy się i przestajemy pracować nad zmianami.

Rzeczywiście trudno wyrobić nawyk chodzenia 10 tysięcy kroków dziennie w dwa tygodnie, jeśli wcześniej robiliśmy ich 2 tysiące. W dodatku, jeśli założymy, że tę liczbę będziemy robić codziennie, od pierwszego dnia, przez siedem dni w tygodniu… może okazać się, że już po 3 dniach się zniechęcimy. Efektywniej miarowo zwiększać liczbę kroków w równych odstępach czasu, aż do 10 tysięcy.

Jeśli szukasz narzędzia, które pomoże Ci w realizacji Twoich planów, ściągnij aplikację Welbi. Aplikacja na podstawie danych z Twojego smartwatcha, opaski fitness lub krokomierza powie Ci, ile robisz kroków dziennie i pomoże Ci stopniowo zwiększać tę liczbę – wystarczy, że podejmiesz jedno z Wyzwań ruchowych, opracowanych właśnie po to, aby łatwiej pracować nad zmianami w codziennym życiu.

Źródła
  1. M. Ambroziak, Wysiłek fizyczny a układ krążenia. Podstawy fizjologiczne i genetyczne. Wpływ na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, Borgis, Postępy Nauk Medycznych 10/2008, s. 653-659.
  2. Wytyczne ESC dotyczące prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego w praktyce klinicznej w 2016 roku, Kardiologia Polska 2016; 74, 9: 821–936.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021
mykotoksyny-co-to-jest-jakie-sa-objawy-zatrucia
Zdrowie
2 min.
Czym są mykotoksyny? Jak wygląda zatrucie pleśnią?
19.05.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.