Zweryfikowane przez eksperta

Jakie są objawy żylaków powrózka nasiennego, odbytu i nóg?

Olga Dąbska

lek. WIktor Trela

24.01.2022

Aktualizacja: 06.10.2022

Objawy żylaków różnią się między sobą w zależności od tego, której części ciała dotyczą. Początkowo zmiany nie są uciążliwe, jednak wraz z ich zaawansowaniem pojawiają się liczne dolegliwości. Sprawdź, jakie objawy dają żylaki powrózka nasiennego, odbytu i kończyn dolnych.


objawy-zylakow-odbytu-powrozka-nasiennego-nog
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Żylaki powrózka nasiennego - objawy

Żylaki powrózka nasiennego charakteryzują się występowaniem nieprawidłowych, poszerzonych i krętych naczyń żylnych, które odprowadzają krew z jądra i moszny. Naczynia te tworzą w worku mosznowym i ponad nim tzw. splot wiciowaty. Splot ten wchodzi w skład powrózka nasiennego i razem z nim przez kanał pachwinowy wchodzi do jamy brzusznej. Żylaki powrózka nasiennego powstają wskutek niewydolności lub braku zastawek w żyle jądrowej. To zaś predysponuje do zastoju krwi w obrębie żyły jądrowej, w konsekwencji czego dochodzi do rozwoju zmian żylakowych.

W zależności od zaawansowania objawów żylaków powrózka nasiennego klasyfikuje się je do następujących stopni:

 • I stopień - niewielkich rozmiarów, niemalże niewidoczne, trudne do wyczucia, ujawniają się w pozycji stojącej, szczególnie podczas napinania mięśni brzucha,

 • II stopień - średnich rozmiarów, słabo widoczne, możliwe do stwierdzenia dotykiem,

 • III stopień - duże, widoczne gołym okiem, powodujące zniekształcenie zarysu moszny.

W większości przypadków żylaki powrózka nasiennego nie dają żadnych większych dolegliwości. Nierzadko o ich obecności mężczyzna dowiaduje się przypadkowo - zazwyczaj z powodu niepomyślnych prób poczęcia dziecka. Żylaki powrózka nasiennego stanowią bowiem jedną z głównych przyczyn niepłodności u mężczyzn. Zmiany, jakie pojawiają się w naczyniach krwionośnych w mosznie i jądrach, powodują wzrost temperatury w tych strukturach. W konsekwencji dochodzi do obniżenia jakości nasienia - zmniejszenia ilości i ruchliwości plemników oraz zwiększenia ilości plemników nieprawidłowych.

Wraz z zaawansowaniem choroby pojawić się mogą takie objawy żylaków powrózka nasiennego, jak: ból w pachwinie, dyskomfort, uczucie ciężaru lub tępego pobolewania w obrębie moszny, obrzęk worka mosznowego, nadmierne ucieplenie moszny, które niekiedy chorzy opisują jako uczucie „palenia” w jądrach. Dolegliwości bólowe mogą nasilać się na skutek długotrwałego przebywania w pozycji stojącej.

Jakie objawy dają żylaki odbytu?

Guzki krwawnicze to fizjologiczna struktura ludzkiego ciała. Jednakże na skutek wielu czynników dochodzi do patologicznych zmian w ich obrębie. Żylakom odbytu sprzyja niezdrowy tryb życia. Do ich powstania przyczyniają się: otyłość, brak ruchu, częste przyjmowanie pozycji siedzącej, zaparcia, biegunki itd. Żylaki odbytu objawiają się nieco inaczej w zależności od lokalizacji. Wyróżnia się bowiem żylaki wewnętrzne i zewnętrzne.

Małe zmiany zewnętrzne nie są dolegliwe. W zaawansowanych postaciach pojawia się ból, który nasila się podczas parcia i siedzenia. Duże zmiany mogą utrudniać utrzymanie higieny. Żylaki odbytu objawiają się też podkrwawianiem, swędzeniem i podrażnieniem skóry okolicy odbytu.

Zauważalnym objawem żylaków odbytu usytuowanych wewnętrznie jest świeże krwawienie podczas wypróżniania się albo po nim. Stwierdza się hematochezję, czyli stan, w którym krew otacza oddawany stolec. Hemoroidy wewnętrzne mogą odpowiadać za sączenie się wydzieliny śluzowej, a w ciężkich przypadkach pojawiają się problemy z nietrzymaniem stolca. Żylaki odbytu mogą powodować uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu stolca.

W zależności od stopnia zaawansowania wewnętrzne żylaki odbytu klasyfikuje się do następujących stopni:

 • I stopień - krwawią, nie wypadają, widoczne jedynie w badaniu endoskopowym,

 • II stopień - mogą krwawić, wypadają z kanału odbytu, przy czym samoistnie się chowają,

 • III stopień - przebywają poza kanałem odbytu, lecz można je łatwo odprowadzić ręcznie,

 • IV stopień - przebywają poza kanałem odbytu, nie można ich umiejscowić ponownie wewnątrz.

Żylaki nóg - objawy

Żylakami nazywa się trwałe poszerzenia żył powierzchownych w postaci wężowatych sznurów, splotów lub kłębów z balonowymi uwypukleniami. Stopień wypełnienia żylaków zależy od pozycji kończyny - największy jest w pozycji stojącej, zmniejsza się, gdy kończyna zostanie uniesiona. Nogi należą do częstszych lokalizacji tego typu zmian, a występujące na nich żylaki są najczęściej spotykaną postacią kliniczną niewydolności żylnej. Ich objawy można złagodzić, stosując domowe sposoby na żylaki. Pomoce będą zwłaszcza dieta i ćwiczenia. Należy jednak pamiętać, że są to rozwiązania wspomagające specjalistyczne postępowanie.

Do typowych objawów żylaków kończyn dolnych należą: tępy ból wzdłuż przebiegu żyły, uczucie ucisku w obszarze żyły, pieczenie, zwłaszcza podczas długotrwałego stania, a ustępujące po uniesieniu kończyny. Objawy te są bardziej odczuwane porą letnią i pod koniec dnia. W przebiegu żylaków może się pojawić uczucie ciężkości nóg, które łagodnieje po odpoczynku, zwłaszcza z uniesionymi kończynami. Typowe dla tego schorzenia są skurcze łydek, które nasilają się podczas długotrwałego stania. Inne objawy żylaków nóg to: zespół niespokojnych nóg, uczucie rozpierania w łydce, parestezje. Pojawić się mogą również: przebarwienia, wypryski, owrzodzenia czy świąd skóry. Dolegliwości te jednak dają o sobie znać wraz z zaawansowaniem zmian żylnych. Żylaki narażone na urazy mogą ulec pęknięciu i spowodować krwawienie, lecz ze względu na ich skąpy charakter nie są one z reguły niebezpieczne.

Źródła
 1. O. Kaidar-Person, B. Person, S.D. Wexner, Hemorrhoidal disease: A comprehensive review, „Journal of the American College of Surgeons” 2007, t. 204, nr 1, s. 102-117.
 2. P. Poluha, T. Jargiełło, M. Szajner i wsp., Leczenie żylaków powrózka nasiennego metodą wewnątrznaczyniową, „Postępy Nauk Medycznych” 2012, t. XXV, nr 5, s. 455-458.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
kifoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
Zdrowie
1 min.
Kifoza – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
19.05.2021
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.