account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Zęby trzonowe - pielęgnacja i charakterystyka

Emilia Kruszewska30.10.2021Aktualizacja: 11.04.2024

Każdy człowiek ma 12 zębów trzonowych. Rozmieszczone są w dolnym i górnym łuku. Zęby trzonowe służą do rozdrabniania i rozcierania pokarmu.


zeby-trzonowe-co-warto-o-nich-wiedziec
pixabay.com

Polecane

jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
sluch-absolutny-co-to-jest-jak-sprawdzic
Zdrowie
1 min.
Słuch absolutny - co to jest? Jak sprawdzić?
24.01.2022
wzmocnienie-organizmu-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak możesz wzmocnić swój organizm po antybiotyku?
30.05.2022
jak-wzmocnic-serce-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Jak wzmocnić serce po chemioterapii, przy arytmii, po zawale? Dieta, ćwiczenia, naturalne sposoby
19.05.2021
Spis treści
  1. Co to są zęby trzonowe?
  2. Zęby trzonowe mleczne
  3. Trzecie zęby trzonowe
  4. Choroby zębów trzonowych
  5. Ile goi się wyrwany ząb trzonowy?
  6. Higiena zębów trzonowych

Co to są zęby trzonowe?

Zęby trzonowe są największe i służą do miażdżenia i rozgniatania pokarmu. Każdy dorosły człowiek ma 12 trzonowców. Zajmują one ostatnie miejsca w łukach szczęki, nadając jej kształt. Są również podporą dla pojedynczych zębów i zapobiegają ich chwianiu. Wyrzynają się jako ostatnie, a ich kształtowanie jest powolne. Trzonowce psują się najczęściej ze wszystkich zębów. Największym zagrożeniem jest dla nich próchnica, która często prowadzi do zapalenia miazgi.

Zęby trzonowe mleczne

Trzonowe zęby u dziecka wyrzynają się jako ostatnie, około 3. roku życia. Ich wyrastanie jest bardzo bolesne i powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Do typowych objawów należą: podwyższona temperatura, sięgająca do 38 stopni Celsjusza, biegunka, brak apetytu, obfite ślinienie i obrzęk dziąseł. Dolegliwości w trakcie ząbkowania utrudniają dziecku zasypianie, są także powodem marudzenia i płaczliwości. Bardzo rzadko pojawia się kaszel. Objawy ząbkowania mogą nasilać się okresowo. Jeśli towarzyszy im nagły wzrost temperatury powyżej 38 stopni Celsjusza, zaleca się niezwłoczną konsultację z lekarzem. Pomocne w łagodzeniu bólu są łagodzące żele lub maści. Ulgę dziecku przyniosą wypełniane wodą gryzaki, które można schłodzić w lodówce. Zęby trzonowe mleczne zaczynają wypadać pomiędzy 9. a 12. rokiem życia.

Trzecie zęby trzonowe

Trzecie zęby trzonowe, nazywane potocznie zębami mądrości, zajmują ostatnie miejsca w łuku szczęki. Wyrzynają się dość późno, bo od 18. do 25. roku życia. Często ich wzrost zaczyna się nawet w wieku 40 lat. Z powodu niewielkiej ilości miejsca w łuku zęby mądrości są usuwane. Jeśli wyrżną się prosto, nie zagrażając sąsiadującym siódemkom, pełnią funkcję miażdżenia i rozcierania pokarmu. U niektórych osób zęby mądrości nigdy się nie wykształcają. Wskazaniem do usunięcia trzecich zębów trzonowych są również: ryzyko powstania wady zgryzu, rozwijająca się próchnica, brak miejsca w łuku, a także całkowite zatrzymanie zębów w kieszeni dziąseł.

Choroby zębów trzonowych

Największym zagrożeniem trzonowców jest próchnica. Początkowo rozwija się w górnych warstwach korony, a następnie wnika coraz głębiej, niszcząc miazgę zębową. Nieleczona próchnica niszczy korzenie, a nawet tkanki. W początkowym stadium infekcja może przebiegać bezobjawowo. Wraz z rozprzestrzenianiem się bakterii powoduje narastający ból i obrzęk. Rozwojowi próchnicy sprzyjają złe nawyki żywieniowe i podatność organizmu na rozwój infekcji. Diagnostyka zakażenia trzonowców jest prosta - można je wykryć podczas rutynowej kontroli. Najczęściej zepsute zęby dają się wyleczyć po oczyszczeniu ich kanałów. W skrajnych przypadkach konieczne jest całkowite usunięcie trzonowców. Często występującą chorobą zębów trzonowych jest również ropień. Powstaje jako powikłanie po infekcji miazgi lub korzenia, która przesuwając się ku górze, tworzy wypełnioną ropą torbiel. Nieprawidłowe ustawienie trzonowców i przeciążenie ścięgien może sprzyjać zaburzeniom stawów skroniowo-żuchwowych.

Ile goi się wyrwany ząb trzonowy?

Ekstrakcja zęba trzonowego przeprowadzana jest w ostateczności, kiedy inne formy leczenia nie przynoszą efektów. Wyjątkiem jest ząb mądrości, który najczęściej usuwany jest z powodu jego nieprawidłowej anatomii. Ekstrakcja zębów jest zabiegiem chirurgicznym, przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym. Czas rekonwalescencji zależy od stopnia zakażenia zęba i otaczających go tkanek. Bardzo ważne w leczeniu zębodołu jest stosowanie się do zaleceń pozabiegowych. Przynajmniej na 3 dni należy zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. Wskazane jest ograniczenie przyjmowania gorących pokarmów i napojów. Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, co może nasilać krwawienia z gojącej się rany. Bardzo ważny jest także wybór środków przeciwbólowych. Chętnie przyjmowana aspiryna nie sprawdzi się po ekstrakcji zęba, gdyż rozrzedza krew i utrudnia tworzenie się skrzepu. Pomocny i bezpieczny na bolący ząb będzie środek na bazie ibuprofenu lub paracetamolu.

Higiena zębów trzonowych

Z racji ciasnego ułożenia zębów trzonowych bardzo ważna w profilaktyce próchnicy jest ich właściwa higiena. Jakich błędów należy unikać, by zarówno zęby trzonowe dolne, jak i zęby trzonowe górne były zdrowe i mocne?

  • Zbyt twarda szczoteczka - powoduje podrażnienia i mikrourazy dziąseł, które sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych.

  • Niedokładne szczotkowanie - omijanie zakamarków i nieprawidłowe czyszczenie przestrzeni międzyzębowych powoduje gromadzenie się w nich bakterii próchnicowych.

  • Omijanie języka - który jest zbiorowiskiem bakterii i wirusów, łatwo przemieszczających się na zęby i w zakamarki zębów trzonowych.

Prawidłowa higiena jamy ustnej to stosowanie szczoteczki do zębów, ale też nici dentystycznej i płynu do płukania ust. Nie należy zapominać również o higienizacji (piaskowaniu i skalingu), która w połączeniu z domową rutyną oczyszczania zębów pomoże skutecznie ochronić je przed rozwojem próchnicy i stanów zapalnych.

Obserwujesz u siebie częste powstawanie ubytków w zębach? Objaw ten powinien zostać skonsultowany nie tylko ze stomatologiem, ale też z lekarzem POZ, gastroenterologiem czy alergologiem. Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę zamówisz na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub na wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze.

Sprawdź, co wchodzi w zakres pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. G. Śmiech-Słomkowska, M.M Ash, S.J. Nelson, Wheeler Budowa zębów, fizjologia i okluzja, Edra Urban & Partner, 2014.
  2. M. Dominiak, M. Chiapasco, T. Kaczmarczyk, Chirurgia stomatologiczna, Edra Urban & Partner, 2020.
  3. R. Górska, Choroby przyzębia 2017. Algorytmy postępowania diagnostycznego i wytyczne dotyczące leczenia, PZWL, 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
opuchlizna-po-wyrwaniu-zęba-ile-czasu-schodzi
Zdrowie
1 min.
Jak długo utrzymuje się opuchlizna po wyrwaniu zęba i jak można ją złagodzić?
31.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.