account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 2 min.

Do czego mogą doprowadzić bardzo zepsute zęby u dzieci i dorosłych?

Marta Wielgosz30.10.2021Aktualizacja: 11.04.2024

Zepsute zęby to problem zarówno natury estetycznej, jak i zdrowotnej. Nieleczone, nie tylko mogą wypaść, lecz także doprowadzić do wielu poważnych chorób niezwiązanych z jamą ustną. Jakie są konsekwencje bardzo zepsutych zębów i co możesz zrobić, aby nie dopuścić do ich złego stanu?


Zepsute zęby są określane mianem choroby cywilizacyjnej. Zmaga się z nimi większość Polaków - zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jeśli chcesz uniknąć tego problemu, musisz odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej i zachęcać do tego najmłodszych. To bardzo ważne, ponieważ popsute zęby mogą być przyczyną wielu innych nieprzyjemnych dolegliwości.

zepsute-zeby-dlaczego-sa-szkodliwe-dla-zdrowia
pixabay.com

Polecane

jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
jak-obnizyc-cisnienie-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie
2 min.
Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem
19.05.2021
Spis treści
  1. Jak wyglądają zepsute zęby i jakie dają objawy?
  2. Bardzo zepsute zęby - jakie mogą mieć konsekwencje?
  3. Zepsute zęby u dzieci i dorosłych - jak im zapobiec?

Jak wyglądają zepsute zęby i jakie dają objawy?

Zepsute zęby są najczęściej wynikiem próchnicy. To choroba bakteryjna, która rozwija się stopniowo. W początkowej fazie trudno ją samodzielnie rozpoznać. Możesz jednak wówczas dostrzec białe plamki na szkliwie zębów. Po pewnym czasie zaczną one zmieniać barwę na ciemniejszą. Gdy w porę nie zareagujesz, w Twoich zębach powstanie ubytek. Często towarzyszy temu tkliwość podczas żucia i szczotkowania. Oprócz tego może wystąpić nieświeży oddech, a także większa wrażliwość na zimno i ciepło oraz kwaśny i słodki smak. Z kolei bolący ząb to znak, że próchnica jest już prawdopodobnie zaawansowana. W takiej sytuacji konieczne może się okazać leczenie kanałowe.

Bardzo zepsute zęby są już widoczne gołym okiem. Możesz zobaczyć na nich silne przebarwienia, ciemne plamy, a nawet dziury. Nie doprowadzaj ich jednak nigdy do takiego stanu. Gdy tylko zauważysz pierwsze niepokojące objawy u siebie lub u swojego dziecka, od razu udaj się do dentysty. Pamiętaj także, że nawet jeśli wydaje Ci się, że nie masz problemów z zębami, powinieneś odwiedzać specjalistę raz na pół roku. Nie obawiaj się tego - wizyta w gabinecie stomatologicznym nie jest niczym strasznym, a czasy, gdy była bolesna, odeszły już do przeszłości. Dlatego nawet w natłoku obowiązków postaraj się znaleźć czas na przegląd dentystyczny. To bardzo istotne, ponieważ zarówno zepsute zęby u dzieci, jak i u dorosłych mogą doprowadzić do wielu groźnych powikłań.

Bardzo zepsute zęby - jakie mogą mieć konsekwencje?

Popsute zęby często można wyleczyć. Wiele zależy jednak od tego, w jakim momencie zgłosisz się do dentysty. Jeśli próchnica jest bardzo zaawansowana, może doprowadzić np. do zapalenia ozębnej. Leczenie nie zawsze przynosi wówczas efekty. Może się okazać, że najbardziej zepsute zęby trzeba będzie usunąć. Ich ekstrakcja to nie tylko defekt estetyczny, lecz także zdrowotny. Utrata nawet jednego zęba może spowodować problemy ze zgryzem i stawem skroniowo-żuchwowym. Konsekwencją tego są często bóle głowy, ucha i szczęki, a także trudności z utrzymaniem higieny w jamie ustnej. Na szczęście w miejscu utraconego zęba można wstawić implant lub zastosować standardowe leczenie protetyczne.

Wyrwany ząb to jedna z najbardziej oczywistych konsekwencji zaniedbania higieny jamy ustnej, jednak niejedyna. Taka sytuacja może doprowadzić do wielu innych przykrych konsekwencji zdrowotnych. Bardzo zepsute zęby są siedliskiem bakterii, które przenikają do Twojego krwiobiegu, przez co rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Mogą zaatakować różnorodne narządy i wywołać zapalenie. Zepsute zęby często są więc powodem chorób i dolegliwości, które na pierwszy rzut oka nie mają z nimi nic wspólnego. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • problemy z sercem (np. zapalenie mięśnia sercowego, zawał, infekcyjne zapalenie wsierdzia),

  • nadciśnienie,

  • cukrzyca,

  • miażdżyca,

  • bóle stawów,

  • problemy z oczami (np. zapalenie nerwu wzrokowego),

  • stany zapalne uszu,

  • schorzenia układu pokarmowego (np. choroba wrzodowa),

  • depresja,

  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,

  • sepsa,

  • angina,

  • choroby nerek (np. kłębuszkowe zapalenie),

  • stany zapalne zatok,

  • powikłania ciąży.

W skrajnych przypadkach bardzo zepsute zęby mogą nawet doprowadzić do śmierci. To oczywiście ekstremalna sytuacja, jednak dobrze pokazuje, jak ważne są regularne wizyty u stomatologa i odpowiednia higiena jamy ustnej. Dzięki odpowiedzialnemu podejściu możesz wyeliminować ryzyko niebezpiecznych powikłań.

Pamiętaj, że popsute zęby nie muszą być tożsame z próchnicą. Istnieją także inne dolegliwości, które powinieneś konsultować z dentystą. Dość popularną przypadłością jest np. bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, które prowadzi do ich ścierania, a nawet pękania lub rozchwiania. Takie schorzenie również wymaga profesjonalnego leczenia. W innym przypadku może doprowadzić np. do nawracających bólów głowy, szyi i żuchwy, a także do problemów ze wzrokiem i słuchem.

Zepsute zęby u dzieci i dorosłych - jak im zapobiec?

Na przykre powikłania narażeni są nie tylko dorośli, lecz także dzieci z zepsutymi zębami. Zadbaj więc o to, aby Twoi podopieczni odpowiednio dbali o stan swojej jamy ustnej. Ważna jest profilaktyka już od najmłodszych lat. Według zaleceń mycie zębów należy rozpocząć już od chwili wyrżnięcia się pierwszego zęba mlecznego. Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni oczyszczać jamę ustną minimum 2 razy dziennie, a każdy taki zabieg powinien trwać przynajmniej 2 minuty.

Kluczowe są wizyty u dentysty. Odwiedzaj więc jego gabinet regularnie. Oprócz tego zwróć uwagę na dietę swoją i swoich bliskich. Unikaj słodyczy, nadmiaru suszonych owoców, fast foodów i słodzonych napojów. Zadbaj też o to, aby posiłki zawierały takie produkty, jak jabłka, marchew, rzodkiew, seler, ryby, jaja i mleko. Dzięki temu zepsute zęby nie będą Twoim problemem.

Jeśli obawiasz się, że choroby zębów i przyzębia doprowadzą do rozwoju innych schorzeń (np. nadciśnienia, zaburzeń pracy nerek), i chcesz mieć szybki dostęp do lekarza rodzinnego i innych specjalistów, rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę można zamówić na Welbi. Otrzymasz dostęp do lekarzy i badań diagnostycznych oraz wybrane korzyści, zależne od konkretnego pakietu. Prywatne ubezpieczenie skraca czas oczekiwania na wizytę i umożliwia wykonanie wielu badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych bez dodatkowych kosztów. Dzięki niemu masz możliwość:

  • korzystania z e-konsultacji (w pakiecie OCHRONA PLUS) lub z e-konsultacji i konsultacji stacjonarnych (OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD) ze specjalistami bez skierowania (nawet 39 specjalizacji w pakiecie OCHRONA GOLD); czas oczekiwania nie będzie z reguły dłuższy niż 3 dni robocze,

  • wykonania diagnostyki obrazowej, takiej jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy klasyczne zdjęcie rentgenowskie – w pakiecie OCHRONA GOLD zyskasz dostęp do blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych,

  • w pakietach OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD skorzystania z corocznego profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia – w wersji dla kobiet obejmuje on konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię, w wersji dla mężczyzn – konsultację z kardiologiem, lipidogram, EKG spoczynkowe/EKG wysiłkowe (po otrzymaniu skierowania od lekarza).

Pamiętaj o sobie! Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę, żeby dowiedzieć się, co możesz zyskać.

Źródła
  1. Z. Jańczuk, U. Kaczmarek, M. Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją, PZWL, Warszawa 2014.
  2. A. Wójcicka, M. Zalewska, E. Czerech, R. Jabłoński, S.Z. Grabowska, E. Maciorkowska, Próchnica wieku rozwojowego chorobą cywilizacyjną, „Przegląd Epidemiologiczny” 66, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny 2012.
  3. Z. Jańczuk, Próchnica zębów: zapobieganie, klinika i leczenie, PZWL, Warszawa 1994.
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.