Zweryfikowane przez eksperta

Ból stawów biodrowych w spoczynku, w nocy, podczas chodzenia – najczęstsze przyczyny

Agata Oleszkiewicz

lek. Agnieszka Widera

19.05.2021

Aktualizacja: 05.10.2022

Ból stawów biodrowych w nocy i w ciągu dnia to zjawisko o szerokim spektrum przyczyn. Dolegliwości możesz doświadczyć w wyniku zmian zwyrodnieniowych i stanu zapalnego, przeciążeń kręgosłupa, chorób na tle ginekologicznym czy urazów w okolicy miednicy. Poznaj więcej możliwych źródeł Twoich problemów!


bol-stawow-biodrowych-jakie-moga-byc-przyczyny
unsplash.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Ból stawów biodrowych – dolegliwość o wielu obliczach

Aby skutecznie pozbyć się bólu stawów biodrowych, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest poznanie źródła problemu. Przyczyny bólu stawu biodrowego mogą wynikać zarówno ze schorzeń samego stawu, jak i być związane z zaburzeniami funkcjonowania organizmu na innym tle. Ból w biodrze może także pojawić się niespodziewanie lub stopniowo narastać, promieniować w kierunku kręgosłupa i pachwin bądź dokuczać miejscowo. Bez względu na powód i charakter, sprawia on znaczne trudności zarówno w chodzeniu, jak i w odpoczynku. Unikanie wykonywania pewnych ruchów chorą kończyną dolną sprzyja z kolei upośledzeniu prawidłowego wzorca chodu i ma znaczny wpływ na całą postawę Twojego ciała. Przyczyny bólu stawów biodrowych warunkują ponadto metody leczenia. Czasem wystarczy odpoczynek, innym razem zaś niezbędna okazuje się farmakoterapia, rehabilitacja, właściwa dieta, a nawet operacja.

Ból stawów biodrowych w nocy i za dnia – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn powodujących ból stawów biodrowych należą miejscowe zmiany zwyrodnieniowe. Zaburzenia tego typu polegają na postępującej degradacji chrząstki stawowej, w efekcie czego dochodzi do zmian strukturalnych i deformacji stawu. Poza nieprzyjemnym dyskomfortem podczas chodzenia zwykle pojawia się ból w czasie wstawania, z tendencją do promieniowania w kierunku pośladków, kolan i kości krzyżowej, a także sztywność poranna. Jeśli zmiany zwyrodnieniowe stanowią źródło Twoich problemów, zapewne utykasz, a nawet słyszysz trzaski podczas aktywności fizycznej. Choroba tego typu niesłusznie jest uznawana za domenę seniorów. Coraz częściej, głównie ze względu na bierny i zapracowany tryb życia czy przebyte urazy, ból stawu biodrowego związany ze zmianami zwyrodnieniowymi dotyczy młodszych osób. Jeśli chcesz sobie pomóc w ostrej fazie bólu, zastosuj zimny kompres, daj odpocząć nodze i weź dobry lek przeciwbólowy. Ćwiczenia na stawy biodrowe odstaw na później, kiedy najsilniejszy ból, obrzęk i inne objawy ustąpią.O ile ból stawów biodrowych podczas próby uniesienia lub obciążenia nogi wynika ze zmian zwyrodnieniowych, to ból stawów biodrowych w spoczynku nierzadko bywa związany z miejscowymi stanami zapalnymi. To najczęściej stanowi efekt długotrwałego przeciążenia bioder pracą fizyczną, który dodatkowo może spowodować sztywność po dłuższym bezruchu i dyskomfort podczas leżenia na zajętym boku. Równie nieprzyjemny bywa atak rwy kulszowej, powodujący podobne dolegliwości, jednak w zależności od stopnia i wysokości ucisku korzeni nerwowych w okolicy lędźwiowo-krzyżowej możesz doświadczyć nie tylko bólu stawów biodrowych, ale także pośladka, uda, łydki i kostek. Poza tym, jeśli uszkodzenia nerwu na poziomie kręgosłupa są znaczne, to grożą Ci trudności w defekacji i mikcji oraz zaburzenia erekcji. Jeśli w odpowiednim czasie zatroszczysz się o swoje zdrowie, np. zaczniesz uczęszczać na basen, możesz uchronić się nie tylko przed bólem, ale też innymi nieprzyjemnymi stanami. Zalety pływania odczujesz już po kilku regularnych sesjach!

Ból stawów biodrowych o innym podłożu

Ból stawów biodrowych, mimo że zwykle kojarzony jest z chorobami o różnej etiologii, nie zawsze stanowi powód do niepokoju, zwłaszcza jeśli jesteś miłośnikiem biegania, dynamicznej jazdy na rowerze czy innych dyscyplin angażujących kończyny dolne do wysiłku. Wówczas, szukając przyczyn, rozważ charakter swoich treningów. Być może jest on zbyt intensywny. Przekroczenie możliwości adaptacyjnych aparatu ruchu sprzyja zmęczeniu i przeciążeniu układu kostno-stawowego obręczy biodrowej, szczególnie gdy Twój organizm nie został odpowiednio wcześniej przygotowany rozgrzewką czy cyklem treningów. Polecanym lekarstwem na tego typu stany jest stretching. Również dobroczynny wpływ jogi odczujesz po kilku treningach!Nieprzyjemny stan często dokucza kobietom w III trymestrze ciąży, jednak w tym przypadku pojawia się raczej ból stawów krzyżowo-biodrowych. Dzieje się tak za sprawą relaksyny, czyli enzymu działającego rozluźniająco na spojenie łonowe i więzadła macicy, dzięki czemu organizm przyszłej mamy przygotowuje się do porodu. Poza tym ból stawów krzyżowo-biodrowych może powodować napierające na miednicę dziecko, przyrost masy ciała, zmiana środka ciężkości oraz hiperlordoza. Dolegliwości nierzadko pojawiają się również po porodzie, ale mogą też być uwarunkowane typem budowy miednicy i zaburzeniami wrodzonymi bądź rozwojowymi stawu.

  Źródła
  1. A. Dziak, Urazy i uszkodzenia w sporcie, Kasper, Kraków 2000.
  2. J. Gołąb i in., Immunologia, PWN, Warszawa 2007.
  3. P. Bracht i in., Choroba zwyrodnieniowa to nie wyrok, Galaktyka, Łódź 2020.

  Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

  Telekonsultacja z lekarzem
  już w ciągu godziny!
  Umów się
  Uzyskaj odpowiedź
  dzięki konsultacji
  online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
  Umów się

  Najchętniej czytane

  grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
  Zdrowie
  1 min.
  Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
  30.05.2022
  odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
  Zdrowie
  2 min.
  Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
  24.01.2022
  kifoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
  Zdrowie
  1 min.
  Kifoza – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
  19.05.2021
  goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
  Zdrowie
  1 min.
  Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
  02.06.2022
  Popularne w kategorii Zdrowie

  © 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.