account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

15 tydzień ciąży – jak przebiega rozwój dziecka?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian23.02.2023Aktualizacja: 08.10.2023

15 tydzień to początek drugiego trymestru, który nazywany jest także „złotym okresem ciąży”. U większości przyszłych mam mijają początkowe dolegliwości. Mają lepsze samopoczucie oraz więcej chęci do działania. W tym czasie dziecko bardzo intensywnie się rozwija – porusza się coraz sprawniej, zaczyna powoli reagować na światło, odgłosy z wewnątrz oraz dotyk. Za pomocą specjalistycznych badań można sprawdzić, czy nie występują u niego poważne wady genetyczne. Sprawdź, co jeszcze dzieje się w 15 tygodniu ciąży.


15-tydzien-ciazy-wielkosc-brzucha-waga-dziecka
unsplash.com

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
seks-po-porodzie-kiedy-mozna-do-niego-wrocic
Zdrowie
1 min.
Seks po porodzie – kiedy zacząć współżyć po ciąży?
19.05.2021
bole-krzyzowe-w-ciazy-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Bóle krzyżowe w ciąży – co oznaczają i jak je zwalczyć?
10.05.2022
Spis treści
  1. 15 tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. 15 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
  3. Długość ciała i waga dziecka
  4. Jak rozwija się dziecko?
  5. Ruchy dziecka
  6. Jakie badania zrobić w 15 tygodniu ciąży?
  7. Piersi i brzuch w 15 tygodniu ciąży
  8. 15 tydzień ciąży – jak czuje się przyszła mama?

15 tydzień ciąży – który to miesiąc?

15 tydzień ciąży to czwarty miesiąc i zarazem początekdrugiego trymestru. W tym czasie zazwyczaj ustępują już pierwsze objawy ciąży takie jak nudności, wymioty czy chroniczne zmęczenie. Ryzyko poronienia znacznie spada, więc wiele przyszłych mam zaczyna cieszyć się swoim stanem i coraz chętniej informuje o nim bliskie osoby.

15 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 15 tygodniu ciąży zachodzą duże zmiany w wyglądzie twarzy malucha – jego oczy przesuwają się z boków na przód twarzy.  Dziecko staje się bardziej proporcjonalne – głowa nie jest już tak duża w porównaniu do reszty ciała, a nóżki wyraźnie się wydłużają. Palce są już widoczne, a kciuk często trafia w okolice ust. Oczy malucha cały czas pozostają zamknięte. Przez jego cienką skórę prześwituje serce oraz naczynia krwionośne. Skóra pokryta jest meszkiem płodowym, który pozwala utrzymać optymalną temperaturę ciała. Maluch ma już dość dobrze rozwinięte kości. Jeśli przyszła mama wykonałaby zdjęcie RTG, można byłoby na nim zobaczyć cały szkielet małego człowieka. 

Długość ciała i waga dziecka

Na początku drugiego trymestru dziecko waży ok. 60–80 g i mierzy ok. 11 cm.  Pod względem rozmiarów można porównać je do dużego jabłka. Są to wartości uśrednione, jednak powinny mieścić się w ogólnie przyjętych normach. Na tym etapie lekarze zazwyczaj nie używają siatek centylowych do oceny tempa wzrostu dziecka, jednak przyjmują, że między 14 a 16 tygodniem prawidłowo rozwijający się płód powinien ważyć ok. 100 g. W drugiej połowie ciąży wartości te będą oceniane bardziej szczegółowo.

Jak rozwija się dziecko?

W 15 tygodniu ciąży dziecko rozwija się intensywnie i nabywa kolejnych umiejętności. Na tym etapie maluch:

  • intensywnie rośnie i cały czas przybiera na wadze;

  • reaguje już na światło, mimo że jego oczy są jeszcze zamknięte;

  • słyszy odgłosy z wnętrza ciała, np. bicie serca matki czy pracę jelit;

  • powoli staje się wrażliwy na bodźce węchowe i smakowe;

  • zaczyna reagować na dotyk;

  • ma już dobrze rozwinięte nie tylko główne organy, ale także gruczoły (tarczycę i trzustkę);

  • ma coraz lepiej rozwinięte mięśnie, dzięki którym wykonuje dynamiczne ruchy, obroty i salta;

  • stymuluje rozwój płuc poprzez „oddychanie” płynem owodniowym;

  • uczy się przełykać i ssać kciuk.

Ruchy dziecka

W 15 tygodniu ciąży maluch ma jeszcze sporo miejsca w macicy, więc cały czas intensywnie ćwiczy zdobywane umiejętności. Mięśnie dziecka są na tyle rozwinięte, że może wykonywać salta, obroty i fikołki, jednak jego aktywność nie jest jeszcze wyczuwalna dla przyszłej mamy. Pierwsze kopnięcia będzie można poczuć dopiero między 19 a 21 tygodniem – u kobiet, które wcześniej rodziły, najprawdopodobniej nastąpi to wcześniej. Na tym etapie można obserwować ruchy dziecka tylko podczas badania USG.

Jakie badania zrobić w 15 tygodniu ciąży?

15 tydzień ciąży to doskonały moment, aby przyszła mama udała się do dentysty. Można już wtedy leczyć zęby ze znieczuleniem, które jest całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży. Warto to zrobić, ponieważ w skrajnych przypadkach próchnica może doprowadzić do przedwczesnego porodu. W tym czasie można też wykonać badanie genetyczne z krwi (zwane testem potrójnym). Na podstawie trzech markerów: beta-HCG, białka AFP i estradiolu lekarz określa ryzyko wystąpienia zespołów Edwardsa lub Downa oraz wad cewy nerwowej. To nieinwazyjne badanie polecane jest szczególnie pacjentkom, które przekroczyły 35 rok życia, mają w rodzinie przypadki chorób genetycznych lub nie wykonały wcześniej testu PAPPA (można to zrobić maksymalnie do 14 tygodnia ciąży).

Kobiety w ciąży często zastanawiają się, kiedy zacząć chodzić na KTG, aby sprawdzić pracę serca malucha oraz skontrolować ewentualną czynność skurczowa macicy. Badanie to wykonywane jest dopiero od 25 tygodnia ciąży i zleca się je wtedy, gdy lekarz prowadzący podejrzewa nieprawidłowości w rozwoju dziecka.

Piersi i brzuch w 15 tygodniu ciąży

Brzuch na początku drugiego trymestru zazwyczaj nie jest jeszcze widoczny. Przyszła mama może zaobserwować wybrzuszenie w jego dolnej części, jednak nie są to jeszcze typowe ciążowe krągłości. Wystający brzuch da się jednak zaobserwować u bardzo szczupłych kobiet. Z kolei piersi w 15 tygodniu ciąży stają się nieco większe i bardziej tkliwe.

15 tydzień ciąży – jak czuje się przyszła mama?

15 tydzień często nazywany jest jej „złotym okresem”. Ciążowe dolegliwości takie jak nudności czy wymioty całkowicie mijają lub stają się mniej dokuczliwe. U niektórych kobiet pojawiają się jeszcze wieczorne mdłości, jednak ogólne samopoczucie znacznie się poprawia. Większość przyszłych mam dostrzega u siebie wyraźną poprawę nastroju, przypływ energii, a nawet wzrost libido. 

Źródła
  1. A. Courtney i in., 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2020.
  2. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
  3. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.