Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

35 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Marta Drzazga

lek. Agnieszka Żędzian

23.02.2023

Aktualizacja: 23.02.2023

35 tydzień ciąży oznacza, że do porodu został miesiąc. Maluch jest już prawie gotowy do przyjścia na świat, a jeśli urodzi się w tym terminie, będzie raczej bardzo dobrze rokującym wcześniakiem. Na tym etapie wygląda już jak typowy noworodek i wykazuje typowe dla niego zachowania, np. ssanie kciuka. Z kolei przyszła mama doświadcza wielu dolegliwości, które być może nie pojawiały się wcześniej – bezsenności, obrzęków kończyn, zgagi czy zawrotów głowy. Sprawdź, czego jeszcze można spodziewać się w 35 tygodniu ciąży.


35-tydzien-ciazy-ktory-miesiac-waga-dziecka
pixabay.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
 1. 35 tydzień ciąży – który to miesiąc?
 2. 35 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
 3. Długość ciała i waga dziecka
 4. Jak rozwija się dziecko?
 5. Ruchy dziecka
 6. Jakie badania zrobić w 35 tygodniu ciąży?
 7. Piersi i brzuch w 35 tygodniu ciąży
 8. 35 tydzień ciąży – ból brzucha jak na okres

35 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Pojawienie się 35 tygodnia w kalendarzu ciąży oznacza, że poród zbliża się wielkimi krokami. Jest to 8 miesiąc i zarazem druga połowa trzeciego trymestru. Na tym etapie dają o sobie znać takie objawy ciąży jak zgaga, obrzęki nóg, stres, bezsenność czy trudności z oddychaniem. Jest to zarazem ostatni dzwonek, aby wziąć udział w szkole rodzenia.

35 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 35 tygodniu ciąży dziecko wygląda już jak typowy noworodek. Ma sporo tkanki tłuszczowej, która pomoże mu samodzielnie funkcjonować poza brzuchem matki, a jego skóra pokryta jest mazią płodową. Na obrazie USG można zobaczyć, jak ssie kciuk i dotyka swojej twarzy. Rozwinięte narządy płciowe uwidocznione w badaniu ultrasonograficznym nie pozostawiają raczej wątpliwości, jakiej płci jest maluch. 

Długość ciała i waga dziecka

W połowie trzeciego trymestru dziecko waży ok. 2 kg i mierzy ok. 40 cm.  Pod względem rozmiarów można porównać je np. do arbuza. Wartości te są szacunkowe, jednak trzeba pilnować, aby mieściły się w ogólnie przyjętych normach wyznaczonych przez siatki centylowe. Zbyt niska waga w stosunku do wieku ciąży, np. niecałe 1000 g może świadczyć o hipotrofii lub poważniejszych wadach rozwojowych. Jeśli natomiast na tym etapie dziecko waży ok. 3 kg, ciążę najprawdopodobniej trzeba będzie rozwiązać przez cesarskie cięcie. 

Jak rozwija się dziecko?

W 35 tygodniu ciąży dziecko dalej rośnie i przybiera na masie. Na tym etapie maluch:

 • ma już w pełni rozwinięte płuca, chociaż w przypadku porodu w tym terminie może pojawić się zespół zaburzeń oddychania (ZZO);

 • przyjmuje przeciwciała z organizmu matki za pomocą pępowiny i w ten sposób wzmacnia swój układ odpornościowy;

 • pije dużą ilość wód płodowych, aby usprawnić pracę układu moczowego;

 • przyjmuje położenie odpowiednie do porodu, najczęściej główką w dół. 

W jelicie grubym gromadzi się też tzw. smółka, czyli pierwszy stolec, który dziecko odda kilka godzin po porodzie.

Ruchy dziecka

W 35 tygodniu ciąży dziecko nie ma już miejsca na aktywne ćwiczenie nabytych umiejętności, jednak jego ruchy powinny być dobrze wyczuwalne. W tym czasie należy liczyć ruchy dziecka i szybko reagować w przypadku niepokojących sygnałów takich jak zmniejszona ruchliwość lub brak aktywności. 

Jeśli masz wątpliwości, czy dziecko prawidłowo się rusza, wykonaj prosty test:

 • zjedz coś słodkiego;

 • przyjmij wygodną pozycję (najlepiej leżąc na boku);

 • odczekaj 30 minut;

 • policz ruchy dziecka – jeśli w ciągu godziny będzie ich przynajmniej 10, wszystko jest w porządku. Jeżeli jest ich mniej, skonsultuj się z lekarzem lub położną.

Jakie badania zrobić w 35 tygodniu ciąży?

35 tydzień ciąży to odpowiedni czas, aby wykonać pełną morfologię krwi oraz badania w kierunku przeciwciał anty-HCV, anty-HIV i antygenu HBs, jeśli nie zostały zrobione wcześniej. Do 37 tygodnia należy też zrobić test na obecność GBS, czyli paciorkowca z grupy B, którym dziecko może zarazić się podczas porodu. W przypadku pozytywnego wyniku przyszła mama otrzyma antybiotyk, gdy znajdzie się już na sali porodowej.

Kobiety w ciąży często zastanawiają się, kiedy zacząć chodzić na KTG, aby sprawdzić pracę serca malucha oraz skontrolować ewentualną czynność skurczową macicy. Badanie to wykonywane jest rutynowo w terminie porodu, jednak należy zrobić je wcześniej, jeśli lekarz prowadzący uzna to za konieczne.

Piersi i brzuch w 35 tygodniu ciąży

Brzuch w połowie trzeciego trymestru ciąży jest już bardzo duży, jednak znajduje się jeszcze dość wysoko. Narządy sąsiadujące z macicą są ściśnięte, co powoduje zgagę, wieczorne mdłości czy problemy z oddychaniem. Piersi w ciąży, podobnie jak brzuch, znacznie zwiększają swoją objętość, otoczki brodawek ciemnieją, a z sutków często wycieka siara, czyli pierwszy pokarm dla noworodka. 

35 tydzień ciąży – ból brzucha jak na okres

W 35 tygodniu jedną z głównych dolegliwości ciążowych jest ból brzucha jak na okres. Jeśli nie towarzyszą temu inne objawy takie jak np. krwawienie z dróg rodnych, przyszła mama może spokojnie oczekiwać na rozwiązanie. W połowie trzeciego trymestru coraz częściej pojawiają się skurcze przepowiadające. Są one nieregularne i mijają pod wpływem ciepłej kąpieli lub spaceru. Jeśli czynność skurczowa stanie się regularna, należy udać się do szpitala.

Źródła
 1. A. Courtney i in., 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2020.
 2. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
 3. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
 4. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Zdrowie
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.