account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czy ameboza jest realnym zagrożeniem w Polsce?

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Wiktor Trela11.04.2024Aktualizacja: 11.04.2024

Z wyprawy w kraje tropikalne przywozimy pamiątki i wspomnienia. Niekiedy też choroby. Zdarza się, że na skutek wypicia zanieczyszczonej wody czy zjedzenia posiłku – do organizmu przedostają się pasożyty. Jednym z najniebezpieczniejszych jest ameba – zmora mieszkańców krajów tropikalnych. Choroba może przebiegać bezobjawowo, co nie znaczy, że jest mniej groźna. Dowiedz się, dlaczego każda postać amebozy wymaga terapii.


ameboza-czy-jest-grozna-dla-zdrowia
Pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Czy ameboza jest często występującą chorobą?
  2. Jakie są objawy amebozy?
  3. Jak dochodzi do zakażenia amebą?
  4. Jak rozpoznać amebozę?
  5. Jak przebiega leczenie zakażenia amebą?

Czy ameboza jest często występującą chorobą?

Ameboza (zwana również pełzakowicą) jest chorobą, za którą odpowiada pierwotniak Entamoeba histolytica (pełzak czerwony) – jeden z pasożytów ludzkich i zwierzęcych. Na całym świecie każdego roku umiera z jej powodu nawet 100000 osób. 

Narażeni są głównie mieszkańcy krajów tropikalnym takich jak Indie, Tajlandia czy Meksyk. Nie znaczy to jednak, że ludność krajów Europy, w tym Polski, nie jest w ogóle narażona na zakażenie amebozą.

Perspektywa wyprawy w tropiki, zwłaszcza gdy w kraju rodzimym panuje jesienno-zimowa aura, staje się kusząca dla coraz większej grupy turystów. To jednak sprawia, że wzrasta odsetek pacjentów, u których diagnozuje się chorobę. Nie są jednak dokładnie znane statystyki zachorowalności, ponieważ od 2008 r. w Polsce nie ma obowiązku rejestracji przypadków amebozy. 

Jakie są objawy amebozy?

W 80–90% przypadków zakażenie amebą przebiega bezobjawowo. To znaczy, że osoba, w której organizmie intensywnie namnażają się pierwotniaki, nie ma pojęcia, co się dzieje.

W 10–20% przypadków rozwija się czerwonka amebowa, czyli stan zapalny w obrębie jelita grubego.

Szczególnie niebezpieczną postacią amebozy jest stan, w którym zakażeniem zostają objęte narządy wewnętrzne:

  • wątroba (kilka miesięcy lub kilka lat po zakażeniu może rozwinąć się m.in. ropień wątroby i to bez jelitowej manifestacji choroby),

  • płuca (m.in. bakteryjne zapalenie płuc, ropień płuc),

  • serce,

  • nerki i drogi moczowe,

  • narządy układu płciowego,

  • osierdzie,

  • mózg.

Ciężki przebieg choroby może wystąpić przede wszystkim u dzieci, kobiet w ciąży, seniorów i osób stosujących środki immunosupresyjne (ograniczające odpowiedź układu immunologicznego).

Jak dochodzi do zakażenia amebą?

Pierwotniak przedostaje się do ludzkiego organizmu drogą pokarmową. Wystarczy wypicie wody z cystami albo zjedzenie pokarmu, w których się one znajdują. Co ważne, ameba może wpłynąć do ust także podczas kąpieli w zanieczyszczonych akwenach.

Droga transmisji cyst ameby sprawia, że do zakażenia może dojść także (choć już nie tak często) podczas stosunku oralnego i analnego. Z tego względu ameboza jest też zaliczana do chorób wenerycznych. Wszystko dlatego, że po zakończeniu cyklu życia pasożyty są wydalane wraz z kałem, ale też są zdolne pokonać barierę błon śluzowych i przedostać się do krwiobiegu, a wraz z nim do odległych tkanek (w tym do układu płciowego).

Po przedostaniu się do jelit cysty przekształcają się w postać aktywną i intensywnie namnażają, doprowadzając do uszkodzeń błon śluzowych wyściełających jelita. W najmniejszym nawet stopniu nie uszkadzają jej soki żołądkowe. 

Kilka dni po zaatakowaniu jelit przez amebę mogą wystąpić:

  • krwawe biegunki,

  • biegunki z obfitym śluzem,

  • krwawienia z odbytnicy,

  • bóle brzucha spowodowane stanem zapalnym jelit,

  • spadek apetytu,

  • utrata masy ciała,

  • osłabienie,

  • gorączka nieprzekraczająca 40℃ (niezbyt często).

U osób z obniżoną odpornością, dzieci, kobiet w ciąży, seniorów i stosujących leki immunosupresyjne zakażenie miewa gwałtowny przebieg (zwany piorunującym). Wówczas wysokie jest też ryzyko śmierci.

Szczególnie niebezpieczne jest powikłanie megacolon toxicum. Stwierdzane jest ono zaledwie u 0,5% chorych. Jest to ostre rozdęcie okrężnicy, które zagraża życiu.

Jak rozpoznać amebozę?

Rozpoznanie objawów zgłaszanych przez pacjenta to za mało, aby stwierdzić amebozę. Lekarz może mieć jednak takie podejrzenie, jeśli okaże się, że chory wrócił niedawno z urlopu w krajach tropikalnych.

Potwierdzeniu diagnozy służy badanie kału na pasożyty. Aby miało wysoką czułość i tym samym pozwoliło potwierdzić amebozę – konieczne jest trzykrotne jego powtórzenie z różnych próbek w odstępach czterodniowych.

Lekarz może też sięgnąć po metody molekularne, służące wykryciu DNA pasożyta (test PCR) oraz badanie endoskopowe jelit z jednoczesnym pobraniem wycinka do badania. Natomiast przy podejrzeniu zajęcia organów wewnętrznych przez paciorkowca cennych informacji dostarczają metody obrazowe: USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.

Jak przebiega leczenie zakażenia amebą?

Leczenia wymaga zarówno objawowa, jak i bezobjawowa postać choroby. W każdym z tych przypadków przebiega jednak odmiennie.

Jeśli zakażeniu amebą nie towarzyszą dokuczliwe symptomy, stosowane są leki, które oddziałują bezpośrednio na jelita (np. paromomycyna, jodochinol, diloksanid). Natomiast przy inwazji objawowej stosowany jest w pierwszej kolejności metronidazol lub tynidazol. Terapia tymi chemioterapeutykami powinna być jednak uzupełniona o stosowanie leków jak w nieobjawowej postaci zakażenia amebą.

Jeśli planujesz urlop w dalekich krajach lub regularnie bywasz na egzotycznych wakacjach, zapewnij sobie dostęp do lekarzy i badań bez konieczności oczekiwania w długich kolejkach. Kup jeden z trzech pakietów Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach składki już od 69 zł miesięcznie możesz zyskać dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z czasem oczekiwania na wizytę do 24 godzin i specjalistów z czasem oczekiwania przeważnie do 3 dni roboczych. Oprócz tego każdy z pakietów ma listę badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, które możesz wykonać bez dodatkowych opłat i w atrakcyjnym terminie.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Źródła
  1. M. Gomułska, J. Czepiel, Pełzakowica – zagrożenie wciąż realne, „Forum Zakażeń” 2017, t. 8, wyd. 2, s. 133–137
  2. J. Czepiel, M. Gomulska i in., Trudności w diagnostyce pełzakowatego ropnia wątrobowego, „Medycyna Doświadczalna i Mikrobiologia” 2017 nr 69, 35–41.
  3. K. Mrówka, A. Waśniowski, Rodzinne zachorowania na pełzakowicę, „Nowiny Lekarskie” 2007, t. 76, nr 4, s. 367–373.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.