account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Bezsenność w ciąży – czym jest spowodowana i jak ją leczyć?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian23.02.2023Aktualizacja: 10.10.2023

Bezsenność w ciąży to jedna z wielu dolegliwości, z jakimi zmagają się przyszłe mamy. Przed pojawieniem się dziecka wiele z nich chciałoby wyspać się „na zapas”, jednak często jest to niemożliwe. Na początkowym etapie bezsenne noce spowodowane są intensywnymi zmianami hormonalnymi, a w ostatnich tygodniach ciąży dają o sobie znać zgaga, rosnący brzuch oraz stres związany ze zbliżającym się porodem. Aby poradzić sobie z zaburzeniami snu, należy ograniczyć się do domowych, bezpiecznych sposobów, takich jak techniki relaksacyjne czy aromaterapia. Pomocne mogą okazać się także ziołowe napary z melisy lub kwiatu lipy. Trzeba jednak stosować je rozważnie i nie przekraczać zalecanych ilości. Sprawdź, jak jeszcze można zaradzić bezsenności w czasie oczekiwania na dziecko.


bezsennosc-w-ciazy-przyczyny-sposoby-leczenia
pixabay.com

Polecane

imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?
10.05.2022
Spis treści
 1. Bezsenność w ciąży – jakie są jej przyczyny?
 2. Kiedy pojawia się bezsenność w ciąży?
 3. Bezsenność w ciąży – 1. trymestr
 4. Bezsenność w ciąży – 2. trymestr 
 5. Bezsenność w ciąży – 3 trymestr
 6. Co na bezsenność w ciąży?
 7. Domowe sposoby
 8. Napary ziołowe

Bezsenność w ciąży – jakie są jej przyczyny?

Według danych Amerykańskiej Narodowej Fundacji Snu na kłopoty ze spaniem skarży się ok. 75% przyszłych mam. Dolegliwość ta pojawia się najczęściej w ostatnich tygodniach przed porodem, ale występuje także w 1. i 2. trymestrze. Przyczyny bezsenności w ciąży są wielorakie. W jej początkowym okresie naturalny rytm snu zostaje zaburzony przez intensywne zmiany hormonalne towarzyszące zapłodnieniu – wydłuża się faza REM, a skróceniu ulega NREM, podczas której organizm najlepiej się regeneruje. Inne przyczyny, które mogą powodować bezsenność na różnych etapach oczekiwania na malucha, to m.in.:

 • rosnący brzuch,

 • zmieniające się ciało i trudność w przyjmowaniu dogodnej pozycji,

 • trudności w oddychaniu,

 • bolący kręgosłup,

 • pojawiające się nagle skurcze łydek,

 • skurcze przepowiadające,

 • intensywne ruchy dziecka,

 • zgaga,

 • stres związany ze zbliżającym się porodem lub obawy o dziecko.

Wśród kobiet ciężarnych są też takie, które są wolne od tej dolegliwości. Nie istnieje tutaj reguła – trudności w zasypianiu lub częste budzenie się w nocy mogą dotyczyć też przyszłych mam, które zachowują zasady higieny snu i nigdy wcześniej nie miały podobnych problemów. 

Kiedy pojawia się bezsenność w ciąży?

Bezsenność może pojawić się we wszystkich okresach ciąży.Brak snu nie zagraża bezpośrednio zdrowiu dziecka, jednak jest bardzo uciążliwy dla przyszłej mamy, którą już niebawem czeka całodobowa opieka nad noworodkiem. 

Bezsenność w ciąży – 1. trymestr

1. trymestr, czyli czas pomiędzy 1. a 13. tygodniem ciąży, upływa pod znakiem burzy hormonalnej, która może powodować problemy ze snem. W tym czasie trudno się zregenerować również przez bóle głowy oraz napięcie i stres wynikające ze strachu przed poronieniem. Niektóre kobiety zmagają się też z wieczornymi mdłościami, a te także nie ułatwiają zasypiania. 

Bezsenność w ciąży – 2. trymestr 

2. trymestr, czyli okres między 13. tygodniem a końcem 27. tygodnia, często bywa nazywany „złotym okresem ciąży”. W tym czasie ryzyko poronienia znacznie spada, większość początkowych dolegliwości ustępuje, a przyszłe mamy obserwują u siebie poprawę nastroju oraz wzrost energii do działania. W niektórych przypadkach pojawiają się jednak trudności z zasypianiem ze względu na rosnący brzuch i problemy z oddychaniem. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko pojawienia się bezsenności w tym okresie, sprawdź, jak powinien wyglądać zdrowy sen.

Bezsenność w ciąży – 3 trymestr

To właśnie w 3. trymestrze – czyli okresie między 27. tygodniem a spodziewanym terminem porodu – bezsenność najbardziej daje się we znaki. Przyszła mama stresuje się porodem i wyobraża sobie jego przebieg. Do tego dochodzi szereg dolegliwości fizycznych, takich jak bóle kręgosłupa, częste oddawanie moczu i zgaga, a także skurcze łydek, które często pojawiają się w godzinach nocnych. Co więcej, duży brzuch uniemożliwia przyjmowanie dogodnej pozycji podczas snu. 

Co na bezsenność w ciąży?

Bezsenność może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, pogorszyć samopoczucie i spowodować kłopoty z koncentracją. Aby poradzić sobie z tym problemem, kobieta w ciąży nie powinna zażywać żadnych leków – nawet ziołowych preparatów, które wydają się bezpieczne – bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. Sprawdź, jakie są najlepsze domowe sposoby na bezsenność w czasie oczekiwania na dziecko.

Domowe sposoby

Do sprawdzonych i zarazem bezpiecznych metod radzenia sobie z problemem bezsenności w ciąży należą przede wszystkim zdrowe nawyki. Jeśli wcześniej nie udało Ci się ich wypracować, najwyższa pora, aby to zrobić. Oto garść dobrych praktyk, które poprawią jakość snu w okresie ciąży i nie tylko:

 • Przewietrz pomieszczenie przed pójściem spać, aby w pokoju panowała odpowiednia temperatura.

 • Zrezygnuj z używania ekranów (laptop, smartfon, telewizor) przynajmniej na godzinę przed spaniem.

 • Wieczorem weź kąpiel z aromatycznymi olejkami.

 • Stosuj techniki relaksacyjne, np. ćwiczenia oddechowe lub medytację. Czasem wystarczy samo słuchanie muzyki relaksacyjnej.

 • Zrezygnuj z drzemek w ciągu dnia.

 • Zadbaj o umiarkowaną aktywność fizyczną w ciągu dnia. Najlepiej sprawdzi się ruch na świeżym powietrzu.

 • Jeśli to możliwe, kładź się spać i wstawaj o stałych porach.

Napary ziołowe

Jeśli stosujesz podstawowe zasady higieny snu, a mimo to bezsenność nie mija, możesz wypić napar ziołowy z melisy lub kwiatu lipy godzinę przed spaniem. Przekonaj się, czy melisa na sen przyniesie oczekiwane skutki w Twoim przypadku. Pamiętaj jednak, że picie ziołowych naparów także warto najpierw skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Źródła
 1. H. Baston, Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Wrocław 2011.
 2. A. Courtney i in., 9 miesięcy. Od zarodka do noworodka! Przewodnik po ciąży dla całej rodziny, Wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2020.
 3. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
 4. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.