Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Charakterystyczne objawy braku magnezu

Klaudia Gaicka

02.06.2022

Aktualizacja: 07.10.2022

Początkowo brak magnezu sprawia, że nasze ciało i psychika są rozedrgane. Skutki tego stanu mogą być jednak dużo bardziej groźne. Warto wiedzieć, jak dostrzec charakterystyczne objawy.


brak-magnezu-jakie-sa-charakterystyczne-objawy
pexels

Polecane

rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
jak-wzmocnic-serce-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Jak wzmocnić serce po chemioterapii, przy arytmii, po zawale? Dieta, ćwiczenia, naturalne sposoby
19.05.2021
Spis treści
 1. Dlaczego magnez jest tak ważny?
 2. Brak magnezu – objawy
 3. Brak magnezu – przyczyny
 4. Magnez a układ krwionośny
 5. Nadmiar magnezu

Dlaczego magnez jest tak ważny?

Magnez jest pierwiastkiem, bez którego nie moglibyśmy żyć. Znajduje się on w większości kluczowych dla człowieka organów. Najwięcej jest go wewnątrz naszych komórek – w układzie kostnym, w mięśniach szkieletowych i w innych tkankach miękkich.

Magnez pełni w naszym organizmie szereg bardzo istotnych funkcji. Mowa między innym o tym, że pierwiastek ten:

 • bierze udział w reakcjach hormonalnych,

 • odgrywa kluczową rolę w kurczliwości mięśni i przewodnictwie nerwowym,

 • pomaga regulować ciśnienie tętnicze,

 • katalizuje reakcje przemiany tłuszczowej, węglowodanowej i białkowej,

 • pomaga w mineralizacji kości,

 • umożliwia prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego,

 • reguluje stężenie glukozy we krwi.

Co więcej, wielu naukowców jest zdania (popartego badaniami), że dieta bogata w źródła magnezu może zmniejszać ryzyko wystąpienia miażdżycy, udaru mózgu, cukrzycy typu 2 oraz choroby niedokrwiennej serca.

Brak magnezu – objawy

Pierwsze objawy braku odpowiedniej ilości magnezu łatwo jest przeoczyć lub pomylić ze zwykłym osłabieniem organizmu. Jeżeli jednak ten stan się pogłębia, zwykle szybko możesz się zorientować, że coś jest nie tak. Deficyt pierwiastka często skutkuje zmęczeniem, brakiem energii i sennością.

Zdarza się, że osoby z niedoborem magnezu cierpią na bezsenność. Jest to związane z innymi objawami. Mowa o ogólnym rozchwianiu emocjonalnym, problemach z pamięcią i niemożnością poradzenia sobie ze stresem. Przez to deficyt pierwiastka wyniszcza nie tylko ciało, lecz również psychikę.

Brak magnezu objawia się poprzez spadek odporności i bóle głowy. Osoba, której doskwiera tak wiele różnych symptomów, może je źle interpretować, dlatego tak ważne jest, aby nie leczyć się na własną rękę.

To, co charakterystyczne przy niedoborze magnezu, to skurcze nóg oraz drżenie powiek i rąk. Prawdopodobnie większość ludzi odczuła kiedyś te właśnie symptomy. O ile zdarzają się sporadycznie, zwykle nie ma powodu do niepokoju. Jeżeli jednak objawy są częste, zdecydowanie warto skonsultować je z lekarzem.

Innym symptomem, który może wskazywać na brak magnezu, są kruche włosy i paznokcie. Chociaż jest to objaw towarzyszący wielu różnym schorzeniom (bardziej i mniej błahym), nie powinieneś go ignorować.

Wiele objawów wynikających z niedoboru magnezu zależy od płci. U kobiet może on skutkować bardziej bolesnymi miesiączkami, problemami z utrzymaniem ciąży i intensywniejszymi symptomami menopauzy. U mężczyzn z kolei negatywnie wpływa na płodność.

Brak magnezu – przyczyny

Najczęstszą przyczyną braku magnezu jest niewłaściwa dieta. Najwięcej magnezu możemy znaleźć w produktach, takich jak: pestki dyni, otręby pszenne, kakao, migdały, kasza, płatki owsiane, banany, groch, natka pietruszki oraz szpinak.

Zdarza się, że opisywany stan wynika z zaburzeń, dolegliwości czy chorób. Mowa między innymi o nadmiernej utracie magnezu przez przewód pokarmowy (np. z powodu biegunki lub wymiotów), o tubulopatiach wrodzonych (niektórych chorobach nerek), wielu zaburzeniach hormonalnych. Ponadto wchłanianie pierwiastka mogą zaburzać leki moczopędne, antybiotyki, chemioterapeutyki oraz środki, które przy okazji działania wiążą magnez.

Magnez a układ krwionośny

Jedną z najważniejszych funkcji magnezu jest pomoc w dbaniu o układ krwionośny. Długotrwały niedobór pierwiastka może być szczególnie groźny właśnie z tego powodu. Magnez nie tylko chroni tętnice przed miażdżycą, ale również zmniejsza napięcie mięśniówki naczyń i obniża ciśnienie krwi.

Magnez ma działanie rozkurczowe, poprawia funkcję śródbłonka oraz zapobiega odkładaniu się złogów cholesterolu. Choroby wynikające z tego ostatniego to prawdziwa zmora naszych czasów. Warto wiedzieć, jak zadbać o układ krwionośny.

Nadmiar magnezu

W przypadku zbyt dużej ilości magnezu w organizmie mówimy o hipomagnezemii. Niestety również jest ona groźna. Najczęściej dochodzi do niej przy okazji:

 • niedoczynności tarczycy, kory nadnerczy

 • niewydolności nerek

 • chorób nowotworowych

 • przyjmowania preparatów z litem.

Objawy nadmiaru magnezu to przede wszystkim: zawroty głowy, niedociśnienie, osłabienie, nudności, wymioty, zmniejszenie siły mięśni oraz zaburzenia oddychania.

Zbyt duża ilość magnezu zagraża osobom, które go suplementują. Z tego powodu warto taką decyzję przedyskutować z lekarzem pierwszego kontaktu. Specjalista przeprowadzi z nami wywiad, na podstawie którego podejmie decyzję lub zleci dodatkowe badania.

Źródła
 1. H. Kunachowicz, Zasady żywienia człowieka, 2000.
 2. K. Knypl, Znaczenie magnezu oraz wapnia w schorzeniach układu krążenia, 2005
 3. H. Bojarowicz, P. Dźwigulska, Suplementy diety, cz. II, Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie, 2012.
 4. B. Bancerz i in., Wpływ magnezu na zdrowie człowieka, 2012
 5. K. Flis, W. Konaszewska, Podstawy żywienia człowieka, 1986.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.