Lemoniada – jak zrobić orzeźwiającą lemoniadę z cytryny i mięty?
Marta Drzazga
10.08.2022
Aktualizacja: 10.08.2022
Prawidłowe nawodnienie organizmu to podstawa zdrowej diety. Aby wzbogacić smak wody mineralnej – a przy okazji dodać jej cennych wartości odżywczych, możesz przygotować lemoniadę z cytryną i miętą. Sok z cytryny to źródło witamin (C, E, B) oraz mikroelementów (magnezu, potasu, żelaza). Natomiast mięta pozytywnie wpływa na procesy trawienne. Domowa lemoniada jest prosta w przygotowaniu i doskonale sprawdza się jako napój, po który bez wyrzutów sumienia możesz sięgnąć także w trakcie diety odchudzającej. Wypróbuj sprawdzone przepisy i ciesz się doskonałym smakiem orzeźwiającej lemoniady.

Polecane




Lemoniada a nawodnienie organizmu
Nie od dziś wiadomo, że człowiek powinien wypić około 2 l płynów dziennie, aby jego organizm był prawidłowo nawodniony. Zapotrzebowanie to zwiększa się w zależności od temperatury otoczenia – w upały pijesz więcej niż w chłodne dni – lub aktualnego stanu zdrowia – jeśli masz gorączkę lub jesteś w ciąży, zapewne odczuwasz większe pragnienie. Nawodnienie to podstawa diety, ponieważ to właśnie płyny sprawiają, że organizm na bieżąco usuwa toksyny, metabolizm pracuje na zwiększonych obrotach, a ty masz energię do wykonywania codziennych zajęć.
Jeśli regularnie sięgasz po butelkę wody, możesz spodziewać się szeregu prozdrowotnych korzyści: skóra zachowuje sprężystość i ma zdrowy kolor; nerki funkcjonują prawidłowo; układ trawienny działa bez zarzutu, a zwiększona perystaltyka jelit zapewnia ci uczucie lekkości. Co więcej, odchudzanie przynosi spodziewane efekty, ponieważ błonnik pokarmowy absorbuje wodę i zapewnia uczucie sytości na dłużej. Te wszystkie korzyści możesz odnieść nie tylko wtedy, gdy pijesz wyłącznie niegazowaną wodę mineralną.
Inne napoje również mogą świetnie nawodnić organizm, a – jeśli nie zawierają cukru – można pić je bez ograniczeń. Uważaj jednak na kawę lub herbatę z cytryną, które – jeśli raczysz się nimi w zbyt dużych ilościach – przyczyniają się do wypłukiwania niektórych składników mineralnych z organizmu i powodują utratę wody. Domowa lemoniada doskonale nawadnia organizm, a dodatkowo może zapewnić mu solidną porcję witamin i minerałów. Jeśli przygotujesz ją na bazie mięty i cytryny, uzyskasz orzeźwiający napój, który będzie jednocześnie prawdziwą bombą witaminową. Zrobiona bez dodatku cukru, będzie świetną alternatywą dla wody niegazowanej w diecie odchudzającej.
Cytryna i mięta – jak wpływają na zdrowie?
Cytryna i mięta to połączenie, które orzeźwia, a oprócz tego zapewnia organizmowi mnóstwo witamin i minerałów. Sok z cytryny zawiera witaminy C i E oraz witaminy z grupy B. Oprócz tego jest źródłem składników mineralnych, takich jak: żelazo, wapń, magnez, fosfor i potas. Pozytywnie wpływa na odporność i chroni przed infekcjami w sezonie jesienno-zimowym. Oprócz tego usprawnia procesy trawienne i wspomaga proces odchudzania. Z kolei mięta to powszechnie dostępne ziele, które pobudza wydzielanie soku żołądkowego i ułatwia trawienie. Herbaty i napary na bazie mięty polecane są osobom, które zmagają się z niestrawnością, wzdęciami czy zaparciami. Połączenie mięty i cytryny to nie tylko koktajl witaminowy, ale także orzeźwiający smak, którym warto delektować się szczególnie w upalne dni.
Jak zrobić lemoniadę z cytryny i mięty? Inspiracje
Lemoniadę z cytryny i mięty można przygotować na kilka sposobów – bez dodatku cukru, na słodko, a także z dodatkiem innych owoców. Przepisy są proste, a przygotowanie napoju nie zajmie więcej niż kilka minut. Zimna lemoniada smakuje najlepiej, dlatego po przygotowaniu należy schłodzić napój w lodówce.
Lemoniada z cytryny i mięty w diecie odchudzającej
Składniki:
4 cytryny;
1 duża gałązka mięty;
1 l wody niegazowanej.
Sposób przygotowania: Wyciśnij sok z cytryny, a następnie przecedź go przez sitko, aby pozbyć się pestek i nadmiaru miąższu. Następnie wlej do dzbanka sok i wodę niegazowaną. Dodaj gałązkę świeżej mięty. Lemoniadę warto schłodzić i poczekać kilkanaście minut, aż smak mięty stanie się wyczuwalny. Taki napój możesz pić praktycznie bez ograniczeń.
Lemoniada z cytryny i mięty na słodko
Składniki:
4 cytryny;
duża garść świeżej mięty;
100 g cukru;
1 l wody niegazowanej (jeśli wolisz napoje z bąbelkami, możesz wymieszać wodę niegazowaną i gazowaną w proporcjach pół na pół).
Sposób przygotowania: Wyciśnij sok z cytryn. Następnie przecedź go przez sitko, aby pozbyć się pestek. Następnie utrzyj liście mięty z cukrem – możesz zrobić to w moździerzu lub w wysokim naczyniu za pomocą łyżki. Do dzbanka przelej sok z cytryny, wodę mineralną oraz miętę utartą z cukrem. Schłodź napój w lodówce lub dodaj do niego kilka kostek lodu. Jeśli lubisz słodkie i wyraziste w smaku lemoniady, możesz taki napój przygotować na bazie syropu z imbiru i cytryny.
Lemoniada z cytryny i mięty z dodatkiem innych owoców
Składniki:
3 cytryny;
4 plasterki arbuza;
duża garść świeżej mięty;
1 l wody mineralnej.
Sposób przygotowania: Wyciśnij sok z owoców i przecedź go przez sitko, aby pozbyć się pestek i nadmiaru miąższu. Następnie wlej do dzbanka sok, wodę mineralną i dodaj do nich dużą garść świeżej mięty. Arbuz nada lemoniadzie lekko słodki i odświeżający smak. W taki sam sposób możesz przygotować lemoniadę z dodatkiem truskawek (w tym przypadku pamiętaj o pozbyciu się listków i szypułek).
- J. Bator, Przepis na zdrowie, Wydawnictwo Znak, Kraków 2019.
- A. Maciąg, Smak zdrowia, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2017.
- A. Łańcuchowska-Jeziorowska, Zdrowe napoje. Naturalne wody smakowe i izotoniki, Wydawnictwo Zwierciadło, Warszawa 2021.
- K. Świątkowska i in., Jedz mądrze. Fakty i mity o zdrowym odżywianiu, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2021.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.
Najchętniej czytane



