Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.

Jakie są przyczyny brzydkiego zapachu moczu?

Angelika Janowicz

03.06.2022

Aktualizacja: 06.10.2022

Brzydki zapach moczu zawsze wzbudza niepokój. Zmiana jego woni jest łatwo zauważalna. Powinieneś pamiętać, że taki stan może mieć różne przyczyny ‒ niekoniecznie są one związane z groźną chorobą. Nie możesz jednak bagatelizować tego objawu. Zobacz, co oznacza nieprzyjemny zapach moczu.


brzydki-zapach-moczu-co-oznacza
pexels

Polecane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Spis treści
 1. Co oznacza brzydki zapach moczu?
 2. Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu moczu?
 3. Infekcja dróg moczowych
 4. Cukrzyca
 5. Kamica nerkowa
 6. Nieprzyjemny zapach moczu w ciąży
 7. Brzydki zapach moczu u niemowląt
 8. Co robić, gdy mocz brzydko pachnie?

Co oznacza brzydki zapach moczu?

W prawidłowych warunkach mocz człowieka jest bezwonny lub ma charakterystyczną, lekko kwaśną woń. Nie jest ona jednak zbyt intensywna. Zapach może się delikatnie zmieniać pod wpływem pożywienia, które zostały dostarczone do organizmu. Dzieje się tak, ponieważ mocz zawiera produkty przemiany materii. Barwa i odczyn pH moczu zależy również od ilości spożytych płynów i przyjmowanych leków.

O brzydkim zapachu moczu można mówić, kiedy zmiana woni jest wyraźnie wyczuwalna. Tylko istotne zmiany mają znaczenie diagnostyczne. Uryna może pachnieć acetonem lub amoniakiem. Niekiedy obecny jest bardzo słodki zapach, który nieco przypomina mocno dojrzałe owoce. Zdarza się, że mocz ma brzydki zapach stęchlizny lub zgnilizny.

Brzydki zapach moczu może być jedynym objawem, ale zdarza się także, że towarzyszą mu jeszcze inne dolegliwości. Ich rodzaj i stopień nasilenia zależą od tego, co jest przyczyną nieprzyjemnej woni.

Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu moczu?

Nieprzyjemna woń moczu może być efektem spożycia niektórych pokarmów. Tak działają m.in. szparagi. Obecne w nich substancje po spożyciu przekształcają się w związki zawierające siarkę. Dlatego podczas korzystania z toalety możesz wyczuć charakterystyczny zapach. Jeżeli pijesz za mało wody, również poczujesz, że woń moczu jest bardziej intensywna niż zwykle.

Inne możliwe przyczyny brzydkiego zapachu moczu to:

Infekcja dróg moczowych

Brzydki zapach moczu pojawia się w infekcjach dróg moczowych wywołanych przez bakterie. W takich przypadkach najczęściej możesz poczuć zapach amoniaku. Jest to spowodowane zmianą pH moczu i wytrącaniem się pewnych substancji. Inne objawy zapalenia pęcherza to: bolesne parcie na pęcherz, pieczenie cewki moczowej, częste oddawanie moczu i złe samopoczucie. Infekcja może wystąpić w każdym wieku. Zapalenie pęcherza u dzieci przebiega często z gorączką.

Cukrzyca

Brzydki zapach moczu może wystąpić u osób chorujących na cukrzycę. Jest to choroba, która charakteryzuje się występowaniem zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi. Gdy cukru jest dużo, przedostaje się on do moczu, który zaczyna mieć owocową woń. Taka sytuacja ma miejsce u osób z jeszcze nierozpoznaną lub nieodpowiednio leczoną chorobą.

Pamiętaj, że objawy cukrzycy często przez długi czas nie występują. Dlatego ważne jest regularne kontrolowanie swojego stanu zdrowia. Sygnałem nieprawidłowego stężenia glukozy mogą być: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu i głód.

Kamica nerkowa

Brzydki zapach moczu może być też związany z kamicą nerkową, która charakteryzuje się występowaniem złogów w drogach moczowych. Są one zbudowane z substancji wytrąconych z moczu. Inne objawy, które można wtedy zaobserwować, to: ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, osłabienie, nudności i wymioty.

Pamiętaj, że przyczyny nieprzyjemnego zapachu moczu można ustalić wyłącznie na podstawie badań.

Nieprzyjemny zapach moczu w ciąży

Nieprzyjemny zapach moczu w ciąży może być związany z bakteriurią, czyli obecnością bakterii w moczu. Często jest ona bezobjawowa, jednak bardzo groźna dla przyszłej mamy i jej dziecka. Ciężarne są na nią szczególnie narażone ze względu na zmiany, które zachodzą w organizmie po zapłodnieniu. Dlatego zaleca się, aby regularnie wykonywały badanie ogólne moczu.

Brzydki zapach moczu u niemowląt

Brzydki zapach moczu u niemowląt może wskazywać na schorzenia genetyczne. Jedną z nich jest zaburzenie metabolizmu aminokwasów (leucyny, izoleucyny, waliny), czyli tzw. choroba syropu klonowego. W jej przypadku wyczuwalna jest słodka woń moczu. Przypomina ona palony karmel lub syrop klonowy.

Mysi zapach moczu i potu jest obecny w fenyloketonurii. Jest to również zaburzenie o podłożu genetycznym, które charakteryzuje się nadmiernym gromadzeniem fenyloalaniny (aminokwas) w organizmie. Aby wcześnie wykryć chorobę, przeprowadzane są badania przesiewowe u noworodków. Dzięki temu można zapobiec wystąpieniu objawów.

Co robić, gdy mocz brzydko pachnie?

Brzydki zapach moczu nie powinien być bagatelizowany. Jeżeli nie spożywałeś szparagów (lub innych produktów o intensywnej woni) i pijesz odpowiednią ilość płynów, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Po pomoc udaj się zawsze, gdy poza nieprzyjemną wonią obecne są także inne objawy. Podstawowym testem diagnostycznym jest ogólne badanie moczu. Przy podejrzeniu infekcji bakteryjnej możesz zostać poproszony o wykonanie posiewu moczu. Dalsze postępowanie zależy od wyników powyższych badań.

Źródła
 1. W. Hryniewicz, Rekomendacje laboratoryjnej diagnostyki zakażeń. 1. Zakażenia układu moczowego, Narodowy Instytut Leków, Warszawa 2017, s. 9.
 2. S. Jarochowicz, A. Mazur, Fenyloketonuria – choroba metaboliczna, uwarunkowania genetyczne, „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Medycznego” 2007, nr 1, s. 76–90.
 3. D. Moczulski, Leczenie zakażeń układu moczowego u kobiet w ciąży, „Medycyna po Dyplomie” 2012, nr 10 https://podyplomie.pl/medycyna/10599,leczenie-zakazen-ukladu-moczowego-u-kobiet-w-ciazy (dostęp 14.06.2021).
 4. J.J. Tomaszewski, Diagnostyka laboratoryjna dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, s. 32.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.