account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest choriocarcinoma? Rak kosmówki – objawy, przyczyny, leczenie

Olga Dąbskalek. Wiktor Trela03.05.2024Aktualizacja: 03.05.2024

Rak kosmówki, znany również jako kosmówczak, jest rzadkim nowotworem złośliwym, który rozwija się w macicy. Powstaje z komórek, które były częścią łożyska podczas ciąży. Jest to rodzaj choroby trofoblastycznej ciążowej. W większości przypadków rak kosmówki jest uleczalny. W tym artykule przyjrzymy się bliżej diagnozie, objawom i leczeniu tej choroby.


choriocarcinoma-diagnoza-leczenie
Unsplash.com

Polecane

nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
skurcze-miesni-jakie-sa-przyczyny-neurologiczne
Zdrowie
1 min.
Skurcze mięśni - jakie są przyczyny neurologiczne?
29.10.2021
guzki-reumatoidalne-na-palcach-co-oznaczaja
Zdrowie
1 min.
Guzki reumatoidalne na palcach – o czym świadczą? Jak należy z nimi postępować?
10.05.2022
Spis treści
 1. Co to jest rak kosmówki?
 2. Rak kosmówki – objawy
 3. Przyczyny raka kosmówki
 4. Czynniki ryzyka raka kosmówki
 5. Jak diagnozowany jest rak kosmówki?
 6. Jak leczy się rak kosmówki?
 7. Czy można zapobiec rakowi kosmówki?
 8. Jak długo można żyć z rakiem kosmówki?

Co to jest rak kosmówki?

Rak kosmówki – choriocarcinoma – jest rzadką i agresywną formą raka, który rozwija się z trofoblastu. Najczęstszy rodzaj, jakim jest rak kosmówki ciążowy, jest formą choroby trofoblastycznej ciążowej (GTD). GTD to grupa rzadkich stanów, które występują w czasie ciąży, gdy tworzą się guzy z łożyska. Łożysko dostarcza tlen i składniki odżywcze płodowi przez pępowinę.

Rak kosmówki jest najczęstszy u osób, które miały ciążę powstałą z nieprawidłowego połączenia plemnika z komórką jajową. Może również wystąpić po ciąży pozamacicznej, ciąży zakończonej poronieniem lub nawet po ciąży donoszonej i urodzeniu.

Rak kosmówki może rozprzestrzeniać się do innych części ciała, w tym do płuc, warstwy mięśniowej macicy, węzłów chłonnych, wątroby, nerek, mózgu i naczyń krwionośnych. 

Rak kosmówki – objawy

Osoby z rakiem kosmówki obserwują u siebie początkowo takie objawy, jak nietypowe krwawienie z pochwy i ból miednicy. Jeśli rak kosmówki rozprzestrzeni się do innych części ciała, może pojawić się wiele innych objawów. Na przykład, jeśli rozprzestrzeni się do płuc, może wystąpić kaszel lub trudności w oddychaniu. Inne objawy mogą obejmować:

Przyczyny raka kosmówki

Rak kosmówki rozwija się, gdy komórki, które tworzą łożysko (nazywane trofoblastami), stają się nowotworowe. Rak kosmówki może rozwijać się we wczesnej ciąży lub występować po urodzeniu dziecka. Nie ma ustalonego czasu, w którym rozwija się kosmówczak ciążowy. Może występować miesiące lub lata po ciąży. Rozprzestrzenia się szybko i uważany jest za agresywny typ raka. Około 50% osób z rakiem kosmówki miało ciążę nieprawidłową, w której w macicy rozwijają się wypełnione płynem worki lub guzy zamiast łożyska.

Czynniki ryzyka raka kosmówki

Każdy, kto był w ciąży (poronienie, ciąża pozamaciczna, przerwanie ciąży lub ciąża donoszona), może zachorować na raka kosmówki. Jednak największe ryzyko występuje u osób, które miały ciążę nieprawidłową. Inne czynniki ryzyka obejmują wiek poniżej 20 lat lub powyżej 40 lat w czasie ciąży.

Jak diagnozowany jest rak kosmówki?

Diagnozę raka kosmówki stawia lekarz na podstawie następujących badań:

 • Badanie ginekologiczne lub fizyczne w celu sprawdzenia obecności guzków lub mas.

 • Badanie krwi w celu sprawdzenia poziomu hCG (gonadotropiny kosmówkowej), która jest wysoka u osób z rakiem kosmówki.

 • Badania krwi w celu sprawdzenia funkcji wątroby i nerek.

 • Pełna morfologia krwi.

 • Badanie ultrasonograficzne miednicy.

 • Tomografia komputerowa (TK) jamy brzusznej.

 • Rezonans magnetyczny (MRI).

Te badania mogą również poinformować lekarza, czy rak rozprzestrzenił się.

Jeśli planujesz zajście w ciążę albo już spodziewasz się dziecka, na pewno ważne jest dla Ciebie to, żeby mieć łatwy dostęp do ginekologa i różnych badań. Rozważ zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi, żeby móc skonsultować się z lekarzem specjalistą z reguły w ciągu 3 dni roboczych i wykonać niezbędne badania w nowoczesnych placówkach medycznych.

W pakiecie OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie możesz mieć dostęp nie tylko do ginekologa, ale też do 38 innych specjalistów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Czas oczekiwania na e-konsultację lub wizytę stacjonarną w gabinecie to z reguły 3 dni robocze w przypadku specjalistów i 24 godziny w przypadku lekarzy POZ.

W ramach tego pakietu będziesz mogła też wykonać bez dodatkowych kosztów blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. morfologię, badanie moczu, USG ciąży czy tomografię komputerową.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak to prywatne ubezpieczenie zdrowotne może wesprzeć Cię w tym wyjątkowym czasie oczekiwania na dziecko.

Jak leczy się rak kosmówki?

Sposób leczenia raka kosmówki zależy od wielu czynników, w tym od stopnia zaawansowania zmiany. Stadializacja polega na ocenie raka na podstawie wielkości guza, czy rozprzestrzenił się poza macicę i inne czynniki. Głównym leczeniem raka kosmówki jest chemioterapia. Chemioterapia to podanie leków, które zabiją komórki rakowe. Niektórzy pacjenci mogą również potrzebować operacji w celu usunięcia macicy (histerektomii), radioterapii lub kombinacji różnych metod leczenia. Po leczeniu lekarz będzie regularnie przeprowadzał badania kontrolne, aby upewnić się, że rak nie powrócił.

Leczenie chemioterapią zazwyczaj jest skuteczne. Prognoza jest lepsza, jeśli rak kosmówki zostanie wykryty we wczesnym stadium, przed rozprzestrzenieniem się do innych części ciała. Jest trudniejszy do wyleczenia, jeśli:

 • Pacjent był leczony chemioterapią, która okazała się nieskuteczna.

 • Choroba rozwinęła się po pełnoletniej ciąży lub po urodzeniu dziecka.

 • Poziom hCG wynosił powyżej 40 000 mIU/ml (międzynarodowe jednostki na mililitr) przed leczeniem. HCG to hormon, który łożysko wytwarza w czasie ciąży.

 • Objawy wystąpiły lub pacjent był w ciąży ponad cztery miesiące przed rozpoczęciem leczenia.

Czy można zapobiec rakowi kosmówki?

Nie można zapobiec rakowi kosmówki. Jeśli miałaś ciążę nieprawidłową, porozmawiaj z lekarzem o ryzyku zachorowania na raka kosmówki.

Jak długo można żyć z rakiem kosmówki?

Perspektywy dla kosmówczaka w jego wczesnych stadiach są dobre. Wskaźnik przeżycia dla osób z niskim ryzykiem kosmówczaka ciążowego wynosi prawie 100%. Wskaźnik przeżycia dla osób z wysokim ryzykiem kosmówczaka ciążowego wynosi 94%.

Źródła
 1. M. Kobek, Z. Jankowski, C.Chowaniec i wsp., Niezwykle rzadki przypadek nowotworu złośliwego – kosmówczaka u 24-letniego mężczyzny – trudności w diagnostyce różnicowej uszkodzeń śródczaszkowych w aspekcie opiniowania sądowo-lekarskiego, „Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii” 2013, nr 63, s. 216–219.
 2. J. Kornafel, R. Mądry, Nowotwory kobiecego układu płciowego. Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych — 2013 r. Online: http://onkologia.zalecenia.med.pl/pdf/zalecenia_PTOK_tom1_06_Nowotwory_kobiecego_ukladu_plciowego_20130301.pdf [dostęp: 19.03. 2024].
 3. A. Leszczyńska-Wierzba, G. Szewczyk, Diagnostyka oraz leczenie rozrostów i nowotworów trofoblastu, „Ginekologia po Dyplomie” 2021, nr 4. Online: https://podyplomie.pl/ginekologia/36454,diagnostyka-oraz-leczenie-rozrostow-i-nowotworow-trofoblastu [dostęp: 19.03. 2024].
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.