account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Rak cewki moczowej – objawy, leczenie, rokowanie

Marta Drzazga

lek. Agnieszka Żędzian

22.06.2023

Aktualizacja: 22.06.2023

Szacuje się, że nowotwór cewki moczowej występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Do jego najczęstszych objawów można zaliczyć trudności w oddawaniu moczu oraz wyczuwalny guz, który powinien zostać poddany szczegółowej diagnostyce. Metody leczenia zależą przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli niezbędne okazuje się usunięcie pęcherza moczowego wraz z guzem, konieczna będzie urostomia, czyli alternatywny sposób oddawania moczu. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o raku cewki moczowej.


rak-cewki-moczowej-jak-go-rozpoznac
Pixabay.com

Polecane

czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
Spis treści
 1. Rak cewki moczowej – kogo dotyczy problem?
 2. Jakie są główne czynniki ryzyka nowotworu cewki moczowej?
 3. Rak cewki moczowej – objawy choroby
 4. Jak przebiega diagnostyka nowotworu cewki moczowej?
 5. Rak cewki moczowej – jak wygląda leczenie?
 6. Rak cewki moczowej – rokowanie
 7. Jak postępować po usunięciu nowotworu cewki moczowej?

Rak cewki moczowej – kogo dotyczy problem?

Rak cewki moczowej to choroba nowotworowa, która statystycznie występuje rzadziej niż rak pęcherza moczowego czy nowotwór nerek. Być może dlatego świadomość na jej temat jest mniejsza niż w przypadku wymienionych stanów chorobowych. U mężczyzn – mimo że panowie często zmagają się z dolegliwościami ze strony układu moczowego – rak cewki występuje bardzo rzadko i zazwyczaj ma to miejsce po ukończeniu 50. roku życia. Nowotwór tego rodzaju aż czterokrotnie częściej występuje u kobiet, mimo że ich cewka jest znacznie krótsza. Liczba ta stanowi zaledwie 1% nowotworów układu moczowo-płciowego u kobiet. Choroba dotyka głównie Europejki między 50. a 60. rokiem życia. 

Jakie są główne czynniki ryzyka nowotworu cewki moczowej?

W przypadku chorób nowotworowych trudno mówić o konkretnych przyczynach. Mówi się za to o czynnikach ryzyka, które sprawiają, że ze statystycznego punktu widzenia pewne grupy ludzi są bardziej narażone na zachorowanie niż inne.

W przypadku raka cewki moczowej mówi się o następujących czynnikach ryzyka:

 • przewlekłe zapalenia spowodowane zapaleniem cewki;

 • zapalenie spowodowane zwężeniem cewki;

 • choroby przenoszone drogą płciową. 

Wśród bardzo istotnych czynników wymienia się również zarażenie wirusem HPV (ludzkiego brodawczaka). Patogen ten w zależności od rodzaju może powodować różne schorzenia – od pospolitych brodawek skórnych po groźne zmiany w okolicach narządów płciowych. Wirus przenoszony jest najczęściej drogą płciową. 

Rak cewki moczowej – objawy choroby

Rak cewki moczowej to choroba, która wcześnie daje o sobie znać. Prawie 100% chorych obserwuje u siebie charakterystyczne symptomy, dlatego możliwa jest wczesna diagnoza i szybkie rozpoczęcie leczenia. Do głównych objawów nowotworu należy ból w trakcie oddawania moczu (dyzuria). Oprócz tego dochodzi do poważnych zaburzeń oddawania moczu – jest ono znacznie utrudnione, a w wielu przypadkach obserwuje się jego zatrzymanie. Tym właśnie różni się od infekcji dróg moczowych, której charakterystycznym symptomem jest częste oddawanie moczu.

Nierzadko występują: brzydki zapach moczu, krwawienie z cewki oraz wyraźnie wyczuwalny guz. Tę zmianę da się zaobserwować w badaniu ultrasonograficznym. U kobiet, które wcześniej nie skarżyły się na żadne dolegliwości ze strony układu moczowego, można podejrzewać obecność guza już w momencie zatrzymania moczu.

Jak przebiega diagnostyka nowotworu cewki moczowej?

Badania diagnostyczne mają na celu ocenę stopnia zaawansowania nowotworu cewki moczowej oraz określenie możliwości leczenia. Najczęściej stosowaną metodą diagnostyczną jest cystoskopia, polegająca na wprowadzeniu specjalnego wziernika do dróg moczowych. Cystoskop – bo tak fachowo nazywa się wspomniane narzędzie – wyposażony jest w system wizyjny, który umożliwia lekarzowi ocenę cewki moczowej i ścian pęcherza moczowego. Przy zmianach o nieokreślonym charakterze pobiera się wycinek do badania.

Wśród innych metod należy wymienić:

 • badanie fizykalne przez odbyt lub pochwę;

 • badanie ogólne moczu z oznaczeniem markerów nowotworowych;

 • badanie USG jamy brzusznej, które obrazuje powstałą zmianę, jednak nie zawsze pozwala dokładnie określić jej charakter. Jeśli na tym etapie lekarz potrafi stwierdzić nowotwór, można od razu zakwalifikować pacjenta do operacji;

 • tomografię komputerową, w której za pomocą promieniowania rentgenowskiego można uzyskać trójwymiarowy obraz guza i postawić wstępną diagnozę;

 • biopsję i badanie histopatologiczne – te metody pozwalają z całą pewnością stwierdzić, czy guz cewki moczowej to zmiana nowotworowa.

Rak cewki moczowej – jak wygląda leczenie?

W przypadku raka cewki moczowej podstawową formą leczenia jest chirurgiczne usunięcie guza. Sposób przeprowadzenia operacji zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania nowotworu. Jeśli nastąpiły przerzuty do węzłów chłonnych lub innych organów ciała, konieczne jest wdrożenie dodatkowego leczenia – chemioterapii lub radioterapii. Jeśli wraz z guzem trzeba wyciąć większą część pęcherza moczowego, pacjentowi zakłada się urostomię, czyli zastępczy system oddawania moczu.

Czym różni się rak cewki moczowej od raka pęcherza moczowego?

W przeciwieństwie do raka pęcherza moczowego rak cewki moczowej występuje bardzo rzadko i ze względu na późne rozpoznawanie wiąże się często z gorszym rokowaniem. Obu chorobom mogą towarzyszyć objawy dyzuryczne (trudności z rozpoczęciem mikcji, słaby lub przerywany strumień moczu, częstomocz lub nietrzymanie moczu) i krwiomocz, jest on jednak częściej obserwowany u pacjentów z nowotworem pęcherza moczowego. Rak pęcherza moczowego występuje częściej u mężczyzn (szczególnie po 60 r.ż.), a rak cewki moczowej – u kobiet w 5. i 6. dekadzie życia.

– lek. Agnieszka Żędzian

Rak cewki moczowej – rokowanie

Jeśli guz ma charakter niezłośliwy i nie daje przerzutów do innych organów, chorzy mogą cieszyć się długim życiem po operacji. Niemniej pozostają pod stałą kontrolą lekarza na wypadek wznowienia choroby. Rokowania są nieco gorsze, jeśli nowotwór okazał się zmianą złośliwą i zaatakował inne narządy ciała.

Jak postępować po usunięciu nowotworu cewki moczowej?

Gdy choremu została założona urostomia, w pierwszych miesiącach po zabiegu należy nauczyć się prawidłowej obsługi tego systemu – tj. opróżniania zbiornika czy utrzymania właściwej higieny wokół stomii. Wypracowanie tych nawyków pomaga uniknąć infekcji dróg moczowych czy uszkodzenia nerek. Dodatkowo pacjent powinien zgłaszać się na regularne wizyty u lekarza i – jeśli tylko zajdzie taka potrzeba – korzystać z pomocy psychologa i grupy wsparcia. Ważne mogą okazać się również wizyty u fizjoterapeuty, który wskaże bezpieczne ćwiczenia dla zachowania optymalnej sprawności. Są one tak samo ważne, jak np. ćwiczenia na nietrzymanie moczu w innych stanach chorobowych.

Źródła
 1. H. Lech i in., Podstawowe operacje urologiczne, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2007.
 2. J. Górnicka, Choroby układu moczowego – biblioteka zdrowia, AWM Agencja Wydawnicza, Warszawa 2012.
 3. A. Cieszanowski, Diagnostyka obrazowa – układ moczowo-płciowy, gruczoł piersiowy i gruczoły wewnętrznego wydzielania, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2021.
 4. Krajowy Rejestr Nowotworów, Nowotwór cewki moczowej, https://onkologia.org.pl/pl/nowotwor-cewki-moczowej-czym-jest#page-main-image, [dostęp 04.04.2023].

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.