Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів
brzuch-piwny-jak-sie-go-pozbyc-jakie-cwiczenia-wybrac
pexels.com

Brzuch piwny jednym z wielu rodzajów groźnej otyłości

Otyłość jest jednym z największych problemów cywilizacyjnych XXI w. Naukowcy szacują, że otyłość i nadwaga dotyczą aż miliarda osób na świecie. Abyś mógł zrozumieć, jaka to ogromna liczba, zauważ, że miliard osób to około 25 razy więcej ludzi niż mieszka w naszym kraju. Coraz częściej eksperci, mówiąc o nadprogramowych kilogramach, używają określenia „epidemia”. Ma to związek nie tylko z samą wyższą wagą, lecz również z mnóstwem chorób, do których ona prowadzi.

Otyłość brzuszna u mężczyzn, zwana popularnie brzuchem piwnym, jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ obciąża różne narządy wewnętrzne i może być bardzo długo bagatelizowana. Jest to związane z tym, że wiele osób, myśląc o diagnozowaniu otyłości, od razu zwraca uwagę na wskaźnik BMI, a w przypadku brzucha piwnego pomiar ten może wychodzić w normie lub po prostu zaniżony. Przez to mężczyzna, którego dotyczy problem, przez długi czas może go nie zauważyć. Bardziej skutecznym miernikiem jest wskaźnik WHR.

Aby obliczyć wskaźnik WHR i sprawdzić, czy problem otyłości brzusznej Cię dotyczy, przygotuj centymetr krawiecki, długopis i kartkę. Zapisz na kartce obwód swojej talii oraz bioder, następnie podziel wartość pierwszego przez drugie. WHR o wartości 1,0 lub większej u mężczyzn i 0,8 lub większej u kobiet świadczy o otyłości brzusznej.

Przyczyny powstania brzucha piwnego

Co ciekawe, brzuch piwny nie rośnie tylko od piwa. Choć faktem jest, że piwo przez kaloryczność i pobudzanie głodu zdecydowanie sprzyja temu rodzajowi otyłości. Zanim dokładniej omówię przyczyny otyłości, muszę zaznaczyć, że rzadko kiedy problem wynika tylko z jednego czynnika. Najczęściej przyczyn otyłości jest co najmniej kilka i są one ze sobą powiązane. Przykładem może być bardzo często spotykana para – brak zdrowych nawyków żywieniowych oraz niewystarczająca aktywność fizyczna.

Czynniki otyłości można podzielić na: genetyczne, hormonalne, środowiskowe oraz psychologiczne.W przypadku zaburzeń hormonalnych, które często są głównym winowajcą, mowa przede wszystkim o deficycie testosteronu lub nadprodukcji kortyzolu. Jeżeli dotyczy Cię właśnie któryś z wymienionych problemów, najlepiej zrobisz, udając się na wizytę do endokrynologa. Ekspert od hormonów pomoże Ci zwalczyć tę przyczynę i być może nadprogramowe kilogramy same zaczną znikać. Oczywiście takie rozwiązanie może dać najlepsze rezultaty, tylko jeśli przyczyna jest pojedyncza, a nie wynika np. również ze złej diety.

Brzuch piwny – dieta. Co zmienić, aby pozbyć się problemu?

Zarówno w przypadku profilaktyki, jak i leczenia, ważna jest zmiana nawyków żywieniowych. Jeżeli chcesz zrzucić nadprogramowe kilogramy, postaraj się jeść zdrowo, regularnie i w odpowiednich ilościach. Zwykle posiłki nie powinny występować częściej niż co dwie godziny.

Aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów, wyeliminuj ze swojej diety tłusty nabiał, białe pieczywo, słodycze, tzw. fast foody i kaloryczny alkohol (np. wspomniane piwo). Pamiętaj także, aby nie objadać się przed snem; kolację jedz przynajmniej dwie godziny wcześniej.

Brzuch piwny – aktywność fizyczna. Jakie ćwiczenia wybrać?

Jeżeli chodzi o aktywność fizyczną, również najważniejsza jest regularność. Aby pozbyć się piwnego brzucha, powinieneś ćwiczyć przynajmniej 2–3 razy w tygodniu. Najlepiej po minimum pół godziny. Warto wiedzieć, że nie jest możliwe zrzucenie masy tylko z jednej części ciała. Aby pozbyć się piwnego brzucha, konieczna jest ogólna redukcja wagi. Najlepsze efekty mogą dać ćwiczenia aerobowe, czyli takie, które są intensywne i mogą być wykonywane w krótkich seriach. Mowa m.in. o pompkach, brzuszkach czy bieganiu.

Brzuch piwny – inne metody leczenia

W niektórych przypadkach, kiedy powyższe metody zawodzą, lekarz może zdecydować się na wprowadzenie leków, które pomagają w leczeniu otyłości. Pamiętaj jednak, że leki mogą pomóc tylko przy zmianie złych nawyków. Trochę inaczej wygląda terapia także w przypadku otyłości brzusznej wynikającej z problemów hormonalnych. Tak jak wspominałam, wtedy najważniejsza jest konsultacja endokrynologiczna.

Najczęściej leczenie otyłości wymaga skoordynowania wielu różnych działań. Jeżeli obawiasz się, że możesz sobie z tym nie poradzić lub po prostu wiesz, że z pomocą byłoby Ci łatwiej, zgłoś się do bariatry. Ten specjalista zajmuje się właśnie leczeniem otyłości. W skrajnych przypadkach może on zdecydować o chirurgicznej operacji zmniejszenia żołądka.

Źródła
  1. G. Sikorska-wiśniewska, Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży, 2007.

  2. D. Przybylska, M. Kurowska, P. Przybylski, Otyłość i nadwaga w populacji rozwojowej, 2012.

  3. L. Kłosiewicz-Latoszek, Otyłość jako problem społeczny, zdrowotny i leczniczy, 2010.

  4. I. Kinalska i in., Otyłość a zaburzenia przemiany węglowodanowej, 2006.

  5. W. Bryl, A. Miczke, D. Pupek-Musialik, Nadciśnienie tętnicze i otyłość – narastający problem wieku rozwojowego, 2005.

  6. A. Jung, Otyłość – choroba cywilizacyjna, 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

sok-z-czarnej-rzepy-jakie-ma-wlasciwosci
Odżywianie
2 min.
Sok z czarnej rzepy - jakie ma właściwości?
28.10.2021
szybka-utrata-wagi-jakie-moga-byc-przyczyny-i-konsekwencje
Odżywianie
1 min.
Szybka utrata wagi - jakie mogą być przyczyny i konsekwencje?
30.07.2021
brak-apetytu-jakie-sa-najczestsze-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Brak apetytu - jakie są najczęstsze przyczyny?
28.10.2021
jak-schudnac-z-nog-jakie-sa-najlepsze-metody
FitnessOdżywianie
1 min.
Jak schudnąć z nóg? Jakie są najlepsze metody?
02.06.2022
Popularne w kategorii Odżywianie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.