Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieOdchudzanie 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co oznacza szybka utrata wagi i jakie są jej skutki?

Angelika Janowiczlek. Agnieszka Widera30.07.2021Aktualizacja: 03.04.2024

Utrata kilogramów w przypadku stosowania diety i regularnej aktywności fizycznej nie jest niczym dziwnym. Obserwowanie coraz mniejszej liczby na wadze daje ogromną satysfakcję. Problem pojawia się, gdy następuje to mimo braku jakichkolwiek działań. Konieczne jest znalezienie przyczyny tego stanu. Zobacz, co oznacza szybka utrata wagi.


szybka-utrata-wagi-jakie-moga-byc-przyczyny-i-konsekwencje
pixabay.com

Polecane

nadwaga-jakie-sa-rodzaje-jak-z-nia-walczyc
Odżywianie
2 min.
Co to jest nadwaga i jak ją ocenić? Jak walczyć z nadmierną masą ciała?
19.05.2021
koktajle-odchudzajace-jakie-sa-najlepsze-jakie-wybrac
Odżywianie
1 min.
Koktajle odchudzające – co powinno się znaleźć w ich składzie?
29.05.2022
czym-zastapic-slodycze-najlepsze-zamienniki
Odżywianie
1 min.
Czym można zastąpić słodycze? Praktyczne porady i wskazówki
19.05.2021
jak-zmniejszyc-apetyt-jakie-sa-domowe-sposoby
Odżywianie
1 min.
Jak zmniejszyć apetyt? Jakie są domowe sposoby?
28.10.2021
Spis treści
  1. Co oznacza szybka utrata wagi?
  2. Jakie mogą być przyczyny szybkiej utraty wagi?
  3. Czy szybka utrata wagi jest bezpieczna?

Co oznacza szybka utrata wagi?

Za odpowiednią uważa się utratę masy ciała na poziomie 0,5–1 kg tygodniowo. Wartość ta może ulec niewielkiej zmianie w zależności od indywidualnych cech organizmu, wagi wyjściowej oraz rodzaju podejmowanych działań w celu schudnięcia. Przy takim tempie odchudzania się nie ma ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Nie zostają też zaburzone funkcje fizjologiczne organizmu.

Jeżeli spadek masy ciała jest większy, można mówić o zbyt szybkiej utracie wagi. W przypadku osób, które się odchudzają, takie rezultaty mogą cieszyć. Jednak radość może być tylko chwilowa. Zwykle po pewnym czasie masa ciała wraca do dawnego stanu, a nawet jest nieco wyższa. Jest to nazywane efektem jo-jo. Ponadto zbyt szybka utrata wagi może powodować różnego rodzaju konsekwencje zdrowotne.

Niepokojące jest także, gdy szybka utrata wagi następuje mimo braku aktywności fizycznej i diety odchudzającej. W takiej sytuacji konieczne jest znalezienie przyczyny chudnięcia. Do lekarza należy zgłosić się, gdy:

  • niezamierzony spadek masy ciała wynosi więcej niż 1 kg miesięcznie,

  • spadkowi masy ciała towarzyszą inne dolegliwości,

  • czujesz się osłabiony i zmęczony,

  • tracisz na wadze, a nie zmieniałeś w ostatnim czasie nawyków żywieniowych.

Szukanie przyczyny spadku wagi rozpoczyna się od dokładnego wywiadu lekarskiego oraz wykonania podstawowych badań laboratoryjnych krwi i moczu.

Jakie mogą być przyczyny szybkiej utraty wagi?

Jedną z przyczyn szybkiej utraty wagi jest zbyt restrykcyjna dieta. Osoby, które dążą do idealnej sylwetki, niekiedy nie podchodzą racjonalnie do odchudzania. Pragną natychmiastowych efektów, dlatego spożywają za małą liczbę kalorii dziennie, wykluczają z jadłospisu niektóre grupy pokarmów i stosują głodówki. Dodatkowo kilka razy w tygodniu wykonują wyczerpujący trening. Działania tego typu mogą prowadzić do zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja i bulimia. Pamiętaj, że nie powinieneś nigdy ufać dietom na szybką utratę wagi.

Czasami szybka utrata wagi bez celowego odchudzania się dotyczy osób, które zmieniły swój styl życia. Ograniczenie słodyczy, napojów gazowanych, tłuszczów zwierzęcych lub fast-foodów powoduje utratę zbędnych kilogramów. Podobnie działa zwiększenie aktywności fizycznej w czasie wykonywania codziennych czynności (np. dojazd rowerem do pracy). Zwykle, utrata wagi będąca konsekwencją zmiany stylu życia, jedynie początkowo powoduje szybką utratę wagi, a następnie utrata wagi jest stopniowa i mieści się w granicach normy.

Szybka utrata wagi może mieć także nieco poważniejsze przyczyny. Często jest to jeden z pierwszych objawów cukrzycy, zaburzeń pracy tarczycy, chorób układu pokarmowego lub nowotworów. Spadek masy ciała mogą zaobserwować u siebie np. osoby, u których rozwija się rak jelita grubego.

Utratę kilogramów możesz zaobserwować, jeżeli przyjmujesz leki na stałe. W przypadku kobiet są to nawet tabletki antykoncepcyjne (wbrew powszechnej opinii antykoncepcja hormonalna nie zawsze powoduje tycie). Spadek wagi towarzyszy też chorobom psychicznym, np. depresji.

Czy szybka utrata wagi jest bezpieczna?

Szybka utrata wagi nigdy nie jest bezpieczna dla organizmu. Może spowodować poważne zaburzenia w jego funkcjonowaniu. W skrajnych przypadkach prowadzi do niedożywienia i wyniszczenia. Często utrata dużej liczby kilogramów w krótkim czasie jest przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości.

Zbyt szybka utrata wagi może spowodować problemy hormonalne. Z kolei wzrost lub spadek niektórych hormonów powoduje pogorszenie samopoczucia i pojawienie się różnego rodzaju objawów (np. pogorszenie stanu skóry, nerwowość, problemy ze snem, kołatanie serca, wzmożoną potliwość, zaburzenia koncentracji). W przypadku kobiet dochodzi do rozregulowania cyklu menstruacyjnego, a nawet braku krwawienia i problemów z płodnością.

Wraz z szybką utratą wagi mogą pojawić się objawy anemii. Dotyczy to szczególnie tych osób, które przez nieprawidłową dietę doprowadziły do niedoborów niektórych minerałów i witamin. Towarzyszą one także niektórym chorobom przewlekłym (np. rakowi jelita grubego). Objawy anemii to zmęczenie, osłabienie, zmniejszenie tolerancji wysiłku, bladość skóry i błon śluzowych, pogorszenie stanu paznokci, włosów i cery, zajady w kącikach ust, pieczenie i wygładzenie języka. Charakterystyczną dolegliwością jest tzw. pica. Polega ona na apetycie na substancje niejadalne (np. kredę). Często poprzedza ona anemię.

Obserwujesz u siebie niepokojąco szybki spadek wagi, który powinien zostać skonsultowany z lekarzem (np. endokrynologiem, diabetologiem, onkologiem)? Nie czekaj w długich kolejkach! Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu Polisa Zdrowie Welbi, którego ofertę możesz zamówić na Welbi, Twoje oczekiwanie na e-konsultację lub wizytę u specjalisty nie będzie trwało z reguły dłużej niż 3 dni robocze (z onkologiem do 5 dni roboczych). 

Konsultację zarezerwujesz za pomocą prostego systemu online lub telefonicznie. Sprawdź, co wchodzi w zakres pakietów! Wypełnij formularz i zamów ofertę, żeby poznać szczegóły i podpisać umowę. Z usług możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. M. Chełstowska, K. Warzocha, Objawy kliniczne i zmiany laboratoryjne w diagnostyce różnicowej niedokrwistości, „Onkologia w Praktyce Klinicznej” 2006, t. 2, nr 3, s. 105–116.
  2. Nowotwory jelita grubego, Krajowy Rejestr Nowotworów, <a href="http://onkologia.org.pl/nowotwory-jelita-grubego/">http://onkologia.org.pl/nowotwory-jelita-grubego/</a> (dostęp 13.05.2021).
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ile-bialka-ma-jajko-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Czy jajka zawierają dużą ilość białka?
19.05.2021
syrop-z-dzikiej-rozy-jakie-ma-wlasciwosci-zdrowotne
Odżywianie
1 min.
Kiedy warto stosować syrop z owoców dzikiej róży?
14.05.2021
kiszona-rzepa-jak-zrobic-przepis-krok-po-kroku
Odżywianie
3 min.
Kiszona rzepa - jak zrobić? Przepis krok po kroku
29.10.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.