account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieOdchudzanie 1 min.

Czym jest otyłość gynoidalna? Jak z nią walczyć?

Klaudia Gaicka28.10.2021Aktualizacja: 03.04.2024

Otyłość gynoidalna, nazywana również otyłością pośladkowo-udową, występuje najczęściej u kobiet. Zdarza się, że problem dotyczy pań, które na pierwszy rzut oka wydają się bardzo szczupłe.


otylosc-gynoidalna-co-to-jest-jak-ja-leczyc-dieta-cwiczenia
pexels.com

Polecane

brzuch-piwny-jak-sie-go-pozbyc-jakie-cwiczenia-wybrac
Odżywianie
1 min.
Brzuch piwny - jak się go pozbyć? Jakie ćwiczenia wybrać?
28.10.2021
sok-z-marchwi-jakie-ma-właściwości-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Sok z marchwi ‒ właściwości zdrowotne i sprawdzone przepisy
27.05.2022
slodycze-bez-cukru-jak-wykorzystac-stewie-i-erytrol
Odżywianie
1 min.
Jak wykorzystać stewię i erytrol do zrobienia pysznych słodyczy bez cukru?
25.05.2022
koktajle-odchudzajace-jakie-sa-najlepsze-jakie-wybrac
Odżywianie
1 min.
Koktajle odchudzające – co powinno się znaleźć w ich składzie?
29.05.2022
Spis treści
 1. Otyłość – ogromny problem cywilizacyjny
 2. Otyłość gynoidalna – jak ją rozpoznać?
 3. Przyczyny otyłości gynoidalnej
 4. Otyłość gynoidalna – odpowiednia dieta i ćwiczenia
 5. Otyłość brzuszna u mężczyzn, czyli tzw. brzuch piwny

Otyłość – ogromny problem cywilizacyjny

Coraz częściej, mówiąc o problemie otyłości, eksperci używają określenia „epidemia”. Dzieje się tak nie bez przyczyny, ponieważ według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problem nadwagi i otyłości dotyczy aż około miliarda ludzi. Oczywiście nie każda osoba z wysokim BMI boryka się z otyłością czy tym bardziej otyłością gynoidalną, jednak zdecydowanie jest to spory procent. Większość z tych osób to kobiety, jednak męska sylwetka również nie jest wolna od problemów z wagą. U Panów najczęściej spotykana jest bowiem otyłość brzuszna.

Ogólnie rzecz biorąc, wyróżnia się trzy główne stopnie (typy) otyłości:

 • wartości BMI 30–34,9 to otyłość I stopnia,

 • wartości BMI 35–39,9 to otyłość II stopnia,

 • wartości BMI ≥40 kg/m2 to otyłość III stopnia.

Dużym problemem naszych czasów jest także otyłość u dzieci. Według specjalnego raportu Centrum Zdrowia Dziecka wśród sześciolatków już co piąta dziewczynka i co siódmy chłopiec borykają się z problemami wynikającymi z otyłości.

Wraz z otyłością u pacjentów zwiększa się ryzyko pojawienia się wielu groźnych chorób. Mowa między innymi o cukrzycy, chorobie niedokrwiennej serca, nadciśnieniu tętniczym, niewydolności krążenia, chorobach zwyrodnieniowych stawów, niektórych nowotworów złośliwych czy miażdżycy. Dodatkowo dojść może wiele bolesnych dolegliwości, które z biegiem czasu również mogą zacząć stanowić odrębne jednostki chorobowe, np. ból stawów biodrowych.

Otyłość gynoidalna – jak ją rozpoznać?

Jak już wspomniano, otyłość gynoidalna występuje przede wszystkim u kobiet. Jak wygląda figura osoby, której dotyczy ten problem? Można powiedzieć, że jest ona w kształcie gruszki. Dzieje się tak, ponieważ tkanka tłuszczowa gromadzi się przede wszystkim w obrębie bioder. Mowa tu także o udach i pośladkach, od których przypadłość wzięła swoją zamienną nazwę, czyli otyłość pośladkowo–udowa.

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy ten rodzaj otyłości Cię dotyczy, powinieneś wyliczyć parametr WHR. Zacznij od zmierzenia krawieckim centymetrem obwodu bioder oraz talii. Wartość obwodu pasa podziel przez obwód bioder. Jeżeli wynik, który Ci wyszedł, jest mniejszy od 1,0 (lub w przypadku kobiet – od 0,8), najprawdopodobniej borykasz się z problemem otyłości gynoidalnej.

Przyczyny otyłości gynoidalnej

Otyłość udowo-pośladkowa, jak każda inna otyłość, może być wywołana przez szereg odrębnych lub powiązanych przyczyn. Czynniki możemy podzielić przede wszystkim na środowiskowe, psychologiczne, hormonalne i genetyczne.

Najczęściej dochodzi do tego rodzaju otyłości przez niewystarczającą ilość aktywności fizycznej oraz niewłaściwą dietę, jednak nie są to jedyne możliwe przyczyny. Wśród chorób i przypadłości zwiększających ryzyko otyłości gynoidalnej wymienia się m.in.: niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników oraz niedoczynność przysadki mózgowej.

Otyłość gynoidalna – odpowiednia dieta i ćwiczenia

Jeżeli chcesz pozbyć się otyłości gynoidalnej, możesz spróbować wykorzystać do tego zdrową dietę i ćwiczenia fizyczne. Bardzo ważne jest, aby produkty w Twojej diecie miały niski indeks glikemiczny. Ustabilizowanie poziomu cukru we krwi sprzyja szybszej przemianie materii, a ta z kolei pomaga w traceniu zbędnych kilogramów.

W przypadku ćwiczeń powinieneś postawić na te, które pomagają zmniejszyć dysproporcje sylwetki. W przypadku lekkiej otyłości najlepsze będą ćwiczenia siłowe i aerobowe. Te drugie to przede wszystkim spacery, bieg czy jazda na rowerze. Jeżeli Twoja otyłość jest już zaawansowana, najlepiej sprawdzi się wysiłek o mniejszej intensywności. Dzięki temu nie obciążasz aż tak stawów.

Aby osiągnąć najlepsze efekty, pamiętaj, że gubienie nadprogramowych kilogramów powinno przebiegać stopniowo. Dobrze dopasowane ćwiczenia pomogą Ci nie tylko pozbyć się nadwagi lub otyłości, lecz także uelastycznią skórę oraz opracują proporcjonalną sylwetkę. Najlepiej zrobisz, prosząc o pomoc w doborze ćwiczeń specjalistę.

Otyłość brzuszna u mężczyzn, czyli tzw. brzuch piwny

Jeżeli chodzi o otyłość w okolicy brzucha, problem zdecydowanie częściej dotyczy mężczyzn. Podobnie sprawa wygląda również, kiedy mówimy ogólnie o skłonności do tycia. W naszym kraju mężczyzn z nadwagą jest bowiem aż 64 proc, z kolei kobiet 49 proc.

Przyczyny otyłości brzusznej mogą być podobnie skomplikowane i powiązane, co przyczyny otyłości gynoidalnej. Najczęściej winę za ten stan ponoszą czynniki środowiskowe lub genetyczne. Nierzadko ważną rolę odgrywają także zaburzenia hormonalne. Mowa tu przede wszystkim o nadprodukcji kortyzolu i niedoborze testosteronu.

Co może pomóc na ten rodzaj otyłości? Zarówno jako profilaktyka, jak i leczenie, a przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych. Mowa tutaj głównie o rezygnacji z piwa, zdrowej diecie i ćwiczeniach.

Jeśli jesteś w grupie ryzyka, np. stosujesz źle zbilansowaną dietę i unikasz aktywności fizycznej, co może prowadzić do otyłości gynoidalnej, i chcesz mieć możliwość zbadania swojego stanu zdrowia oraz uzyskania wsparcia w leczeniu, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie medyczne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach wybranego pakietu możesz mieć dostęp nawet do 39 specjalistów oraz do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (w tym diabetologa, kardiologa), a także do blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, np. lipidogramu, glukozy, prób wątrobowych, morfologii.

Zamów ofertę na Welbi. Dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać, decydując się na jeden z trzech pakietów tego prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Źródła
 1. G. Sikorska-Wiśniewska, Nadwaga i otyłość u dzieci I młodzieży, 2007.
 2. D. Przybylska, M. Kurowska, P. Przybylski, Otyłość i nadwaga w populacji rozwojowej, 2012.
 3. L. Kłosiewicz-Latoszek, Otyłość jako problem społeczny, zdrowotny i leczniczy, 2010.
 4. I. Kinalska, A. Popławska-Kita, B. Telejko, M. Kinalski, A. Zonenberg, Otyłość a zaburzenia przemiany węglowodanowej, 2006.
 5. W. Bryl, A. Miczke, D. Pupek-Musialik, Nadciśnienie tętnicze i otyłość — narastający problem wieku rozwojowego, 2005.
 6. A. Jung, Otyłość – choroba cywilizacyjna, 2014.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.