account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Ból brzucha u dziecka – czym może być spowodowany?

lek. Agnieszka Żędzian13.12.2023Aktualizacja: 13.12.2023

Ból brzucha to jedna z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez dzieci. Zwykle ma charakter łagodny i ustępuje samoistnie. Niekiedy świadczy o poważnych chorobach, wymagających leczenia operacyjnego. Ból brzucha może być u malucha jedynym symptomem lub iść w parze z wymiotami, biegunką czy gorączką. Co oznacza ból brzucha u dziecka bez innych objawów? Jeśli Twoja pociecha skarży się na bóle brzuszka – to artykuł dla Ciebie!


co-oznacza-bol-brzucha-u-dziecka-bez-innych-objawow
Pixabay.com

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Ból brzucha u dziecka
  2. Ból brzucha – czy może występować bez innych objawów?
  3. Przyczyny bólu brzucha u dziecka
  4. Do kogo się zgłosić? Jakie badania wykonać?

Ból brzucha u dziecka

Ból brzucha u dziecka jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie pediatry. Eksperci sądzą, iż objaw ten odpowiada nawet za 9% zgłoszeń rodziców z dzieckiem do lekarza pierwszego kontaktu. W większości przypadków ból brzucha ma u najmłodszych pacjentów charakter łagodny, a dolegliwości ustępują samoistnie. Bywa jednak, iż stanowi on objaw poważnej choroby, wymagającej interwencji chirurgicznej. Rolą lekarza jest w pierwszej kolejności określenie, czy dolegliwości u dziecka wymagają pilnego leczenia operacyjnego. Nie zawsze jest to łatwe. W razie jakichkolwiek wątpliwości pediatra skieruje dziecko na dodatkowe badania w szpitalu. Dzięki wykonaniu ich możliwe będzie ustalenie przyczyny bólu brzucha.

Przeczytaj też: Ból brzucha – kiedy może wzbudzać niepokój i wymagać konsultacji lekarskiej?

Ból brzucha – czy może występować bez innych objawów?

Tak. Ból brzucha może stanowić jedyny objaw u dziecka. Częściej jednak towarzyszą mu inne dolegliwości. Najczęściej są to:

  • gorączka,

  • nudności i wymioty,

  • biegunka,

  • przelewanie w brzuchu,

  • zaparcie,

  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,

  • zmniejszenie apetytu.

Diagnostyka bólu brzucha u najmłodszych pacjentów bywa niemałym wyzwaniem dla lekarza. Noworodki, niemowlęta i małe dzieci nie potrafią jeszcze opisać swoich objawów. Rozpoznanie jest u nich najczęściej stawiane na podstawie rozmowy z opiekunami, badania fizykalnego i badań dodatkowych. Czasami, np. w przypadku kolki jelitowej u niemowląt, obraz kliniczny jest bardzo charakterystyczny. Lekarz może wówczas zalecić odpowiednie leczenie bez wykonywania badań dodatkowych.

Przyczyny bólu brzucha u dziecka

Lista potencjalnych przyczyn bólu brzucha u dziecka jest bardzo długa i nie sposób wymienić ich wszystkich. Niektóre, tak jak wirusowe zapalenie żołądkowo-jelitowe, mają zwykle charakter łagodny i wymagają jedynie leczenia objawowego. Inne, jak np. zapalenie wyrostka robaczkowego, wiążą się z koniecznością pilnego leczenia operacyjnego.

Niektóre z przyczyn bólu brzucha u dzieci to:

  • choroby przewodu pokarmowego – zapalenie żołądkowo-jelitowe, choroba wrzodowa, zaparcie, infestacje pasożytnicze, nieswoiste choroby zapalne jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, uraz brzucha, uwięźnięta przepuklina brzuszna, 

  • choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony i trzustki – zapalenie wątroby, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie trzustki, kamica żółciowa, pęknięcie śledziony,

  • choroby układu moczowo-płciowego – zakażenie układu moczowego, kamica nerkowa, skręt jajnika, skręt jąder,

  • choroby serca – zapalenie osierdzia, zapalenie mięśnia sercowego, zastoinowa niewydolność serca,

  • choroby płuc – zapalenie płuc, odma opłucnowa,

  • schorzenia hematologiczne – zespół hemolityczno-mocznicowy, ostra białaczka,

  • choroby metaboliczne – hipoglikemia, cukrzyca, porfiria,

  • choroby neurologiczne – migrena brzuszna, padaczka, ucisk korzeni nerwów rdzeniowych,

  • toksyny i leki – zatrucie ołowiem, stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

U dziewcząt, które zaczęły już miesiączkować, bóle brzucha towarzyszą na ogół krwawieniu menstruacyjnemu. W przypadku ostrego bólu brzucha konieczne jest również wykluczenie u nich ciąży, w tym ciąży pozamacicznej (ektopowej).

Do kogo się zgłosić? Jakie badania wykonać?

Niezależnie od tego, czy bólowi brzucha u Twojego dziecka towarzyszą inne objawy, zgłoś się z nim do pediatry. Lekarz porozmawia z Tobą na temat zaobserwowanych symptomów, o przebytych chorobach, operacjach i szczepieniach ochronnych. Następnie przystąpi do badania przedmiotowego, czyli oceny stanu zdrowia Twojego dziecka. Szczególną uwagę poświęci on badaniu palpacyjnemu brzucha. Opuszkami palców oceni napięcie brzucha i wielkość narządów wewnętrznych (wątroby, śledziony). Podczas badania specjalista będzie zwracał uwagę na wyraz twarzy i reakcje Twojego dziecka. Pozwoli mu to na sprawdzenie, czy i w którym miejscu odczuwa ono ból. Osłucha również jego jamę brzuszną, aby ocenić, czy perystaltyka jest prawidłowa.

Jeżeli po badaniu pediatra uzna to za wskazane, skieruje dziecko do szpitala. W przypadku wątpliwości co do charakteru dolegliwości pozwoli to na sprawne wykonanie badań diagnostycznych i obserwację dziecka. Jeśli lekarz nie podejrzewa choroby wymagającej pilnego leczenia, może skierować dziecko na badania w trybie ambulatoryjnym.

Do podstawowych badań, które wykonuje się u najmłodszych pacjentów z bólem brzucha, należą:

  • morfologia krwi,

  • stężenie CRP,

  • poziom glukozy we krwi,

  • próby wątrobowe (stężenie bilirubiny całkowitej, aktywność aminotransferaz, fosfatazy zasadowej i gamma-glutamylotranspeptydazy),

  • aktywność enzymów trzustkowych – amylazy i lipazy,

  • badanie ogólne moczu,

  • badanie kału w kierunku pasożytów,

  • USG jamy brzusznej.


Pamiętaj, iż wyniki badań powinien zawsze interpretować lekarz na podstawie całokształtu obrazu klinicznego. W razie stwierdzenia nieprawidłowości może on włączyć stosowne leczenie lub skierować dziecko do innego specjalisty, np. gastroenterologa lub hematologa dziecięcego.

Źródła
  1. Kim J., Acute Abdominal Pain in Children, „Pediatric Gastroenterology, Hepatology & Nutrition”, 2013, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3915729/.
  2. McClellan N., Ahlawat R., Functional Abdominal Pain in Children, „StatPearls”, 2022, dostęp online: lipiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537298/.
  3. Reust C., Williams A., Acute Abdominal Pain in Children, „American Family Physician”, 2016, dostęp online: lipiec 2023, https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2016/0515/p830.html.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.