account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Nerwica żołądka – objawy, diagnostyka, leczenie

Marta Skrzypeklek. Agnieszka Żędzian17.01.2024Aktualizacja: 17.01.2024

Nerwicą żołądka określa się potocznie zespół objawów ze strony przewodu pokarmowego związany z silnym stresem. Objawia się różnorodnymi dolegliwościami, takimi jak bóle brzucha, wzdęcia, nudności i zaburzenia apetytu. Poznaj symptomy, procedury diagnostyczne oraz skuteczne metody leczenia nerwicy żołądka.


jak-moze-objawiac-sie-nerwica-zoladka-jak-sie-ja-leczy
Pixabay.com

Polecane

natrectwo-co-to-jest-jak-sobie-radzic-jak-leczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak zdiagnozować natręctwo myśli? Czy istnieją metody leczenia?
19.05.2021
melisa-na-sen-czy-pomaga-na-bezsennosc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Melisa na bezsenność i inne dolegliwości
17.09.2021
depresja-lekowa-jakie-sa-objawy-jak-z-nia-walczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Depresja lękowa - jakie są objawy? Jak z nią walczyć?
31.10.2021
agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
Spis treści
 1. Za co odpowiada układ nerwowy jelit?
 2. Co to jest nerwica żołądka?
 3. Objawy nerwicy żołądka
 4. Objawy nerwicy żołądka u dzieci
 5. Do jakiego lekarza się zgłosić przy podejrzeniu nerwicy żołądka?

Za co odpowiada układ nerwowy jelit?

Układ nerwowy jelit, znany także jako trzewny układ jelitowy, odgrywa kluczową rolę w regulacji różnorodnych procesów związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Jest to autonomiczny, niezależny od mózgu system nerwowy, który skupia się na zapewnieniu sprawnego działania przewodu pokarmowego. Głównym zadaniem układu nerwowego jelit jest kontrola perystaltyki, czyli ruchów mięśniowych odpowiedzialnych za przemieszczanie pokarmu wzdłuż jelit, a także regulacja wydzielania enzymów i substancji chemicznych niezbędnych do prawidłowego trawienia. Układ nerwowy jelit wpływa ponadto na wchłanianie składników odżywczych i wody z jelit do krwiobiegu, co ma istotny wpływ na zdrowie układu immunologicznego (odpornościowego).

Co to jest nerwica żołądka?

Nerwica żołądka to termin używany do opisania stanu, w którym silny stres, napięcie emocjonalne lub lęki wpływają negatywnie na funkcjonowanie układu pokarmowego, szczególnie na pracę żołądka. Osoby cierpiące na nerwicę żołądka mogą doświadczać różnorodnych objawów, takich jak ból brzucha lub zaburzenia apetytu. Pacjenci często odczuwają te dolegliwości bez widocznych przyczyn, co dodatkowo zwiększa poziom stresu. 

Nerwica żołądka jest ściśle związana z układem nerwowym i reakcją organizmu na emocjonalne wyzwania. Czynniki takie jak nadmierne obciążenia psychiczne, lęki, niepokój czy chroniczny stres mogą pogłębiać objawy. W leczeniu tego schorzenia istotne jest zarówno łagodzenie symptomów fizycznych, jak i skupienie się na redukcji poziomu stresu i wsparciu psychicznym.

Objawy nerwicy żołądka

Objawy nerwicy żołądka mogą być różnorodne. Niekiedy kojarzone są z innymi problemami żołądkowo-jelitowymi. Oto niektóre z symptomów, które mogą wystąpić u osób dotkniętych tym schorzeniem:

 • uczucie pieczenia lub palenia w okolicy żołądka;

 • bóle brzucha, które mogą być tępe lub kłujące;

 • nudności, prowadzące czasem do wymiotów;

 • wzdęcia i gazy;

 • zmniejszenie apetytu;

 • nadmierne jedzenie w stresie;

 • odbijanie się i uczucie pełności w żołądku nawet po niewielkim posiłku;

 • zgaga, szczególnie po spożyciu pikantnych, tłustych lub kwaśnych potraw;

 • zmiana rytmu wypróżnień;

 • biegunka.

Objawy nerwicy żołądka często nasilają się w okresach silnego stresu, lęku lub napięcia emocjonalnego. Jeśli doświadczasz powyższych symptomów, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu zlecenia odpowiedniej diagnostyki i wdrożenia terapii.

Objawy nerwicy żołądka u dzieci

Nerwica żołądka, znana również jako nerwica żołądkowa, to problem zdrowotny, który może wystąpić u najmłodszych pacjentów. Objawia się podobnymi dolegliwościami jak u dorosłych, jednak u dzieci mogą pojawić się także inne symptomy, na przykład płaczliwość, zwiększone skurcze mięśni brzucha lub wycofanie się z aktywności społecznej.

Nerwica żołądka u dzieci często jest związana z napięciem emocjonalnym, stresem związanym z nauką, szkołą, rówieśnikami lub sytuacją rodzinną. Rodzice lub opiekunowie powinni być czujni wobec zmian w zachowaniu dziecka i jego reakcji na stresujące sytuacje. Jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas lub pogarszają jakość życia malucha, skonsultuj się z pediatrą lub specjalistą gastroenterologii dziecięcej, aby wykluczyć inne przyczyny i ustalić odpowiedni plan leczenia.

Do jakiego lekarza się zgłosić przy podejrzeniu nerwicy żołądka?

Jeśli podejrzewasz u siebie nerwicę żołądka, zwróć się do lekarza pierwszego kontaktu, czyli lekarza rodzinnego lub internisty. Specjalista będzie w stanie przeprowadzić wywiad medyczny, aby zrozumieć charakter objawów oraz potencjalne czynniki wyzwalające, takie jak stres czy napięcie emocjonalne.

Jeśli lekarz pierwszego kontaktu uzna to za konieczne, może Cię skierować do gastroenterologa – specjalisty zajmującego się układem pokarmowym. Będzie mógł on przeprowadzić gastroskopię, czyli badanie wewnętrznej struktury żołądka za pomocą elastycznego endoskopu, aby wykluczyć inne choroby i postawić diagnozę. Jeżeli uzna to za konieczne, wykona u Ciebie kolonoskopię, czyli endoskopowe badanie jelita grubego. Dokona również różnicowania z innymi chorobami, mogącymi dawać podobne objawy, m.in. zespołem jelita drażliwego.

Rozważ konsultację z psychoterapeutą lub psychiatrą, zwłaszcza wtedy, gdy istnieje podejrzenie, że objawy są związane z silnym stresem, lękami czy innymi problemami emocjonalnymi. Specjalista od zdrowia psychicznego może pomóc w zrozumieniu i skutecznym radzeniu sobie z czynnikami psychologicznymi, które wpływają niekiedy na dolegliwości żołądkowe.

Źródła
 1. M. Gabor, Kiedy ciało mówi nie, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2022.
 2. K. Lillestol, Neurasthenia gastrica revisited: perceptions of nerve-gut interactions in nervous exhaustion, „Microbial Ecology in Health and Disease” 2018, nr 29(2), s. 1553438.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zespol-aspergera-u-doroslych-objay-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Zespół Aspergera u dorosłych – jakie są jego objawy i leczenie?
29.07.2022
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
pesymista-kim-jest-jakie-sa-cechy-charakterystyczne
Zdrowie psychiczne
1 min.
Pesymista - kim jest? Jakie są cechy charakterystyczne?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.