Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
SeksZdrowie seksualne 1 min.

Seks w czasie okresu – co warto wiedzieć?

Angelika Janowicz

11.01.2022

Aktualizacja: 03.10.2022

Każda kobieta w czasie okresu czuje się inaczej. Jedne panie funkcjonują bez zmian, inne zaś zmagają się z bólem, wahaniami nastroju, nadmiarem wody w organizmie lub intensywnym krwawieniem. Z tego powodu seks w czasie menstruacji jest ostatnią rzeczą, o której myślą. Nie brakuje jednak par, które nie rezygnują ze zbliżeń w czasie okresu. Czy jest to bezpieczne?


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
czy-mozna-uprawiac-seks-podczas-okresu
unsplash.com

Polecane

brak-ochoty-na-seks-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Seks
1 min.
Brak ochoty na seks – z czego wynika i jak sobie z tym radzić?
19.05.2021
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
jak-zadowolic-faceta-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Recepta na udany seks, czyli jak zadowolić faceta
01.06.2022
Spis treści
 1. Czy można uprawiać seks w czasie okresu?
 2. Czy seks w czasie okresu jest bezpieczny?
 3. Czy podczas seksu w czasie okresu można zajść w ciążę?
 4. Seks w czasie okresu a fetysz
 5. Jak uprawiać seks w czasie okresu?
 6. Brak ochoty na seks w czasie okresu

Czy można uprawiać seks w czasie okresu?

Nie ma przeciwwskazań do zbliżeń w czasie menstruacji. Na taką formę decyduje się wiele par. Powinieneś jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny, aby zminimalizować ryzyko zakażeń. Miej również świadomość, że seks podczas okresu nie chroni przed niechcianą ciążą.

Wiele kobiet i mężczyzn lubi seks w czasie okresu. Za jego zalety uznają:

 • nowy wymiar doznań,

 • złagodzenie dolegliwości bólowych związanych z menstruacją,

 • silniejszy orgazm.

Pamiętaj jednak, aby uszanować decyzję swojego partnera, jeżeli nie ma on ochoty na seks podczas menstruacji.

Czy seks w czasie okresu jest bezpieczny?

Podstawową kwestią jest to, czy seks w czasie okresu jest bezpieczny. Partnerzy mają wówczas kontakt nie tylko z wydzielinami obecnymi przy każdym stosunku (śluz z pochwy, nasienie), ale także z krwią. W czasie takiego zbliżenia istnieje zwiększone ryzyko zakażenia infekcją intymną. Dlatego konieczne jest stosowanie prezerwatyw oraz przeprowadzenie odpowiednich czynności higienicznych po stosunku.

Czy podczas seksu w czasie okresu można zajść w ciążę?

Może to być dla ciebie zaskoczeniem, ale w czasie okresu zajście w ciążę jest całkowicie możliwe. Taka sytuacja zdarza się jednak rzadko. Dotyczy przede wszystkim tych kobiet, które mają nieregularne bądź krótkie cykle menstruacyjne, ewentualnie gdy krwawienie trwa więcej dni niż przeciętnie.

Zajście w ciążę podczas seksu w czasie okresu jest realne ze względu na możliwość pojawienia się owulacji w pierwszym tygodniu cyklu menstruacyjnego. Ponadto powinieneś wziąć pod uwagę czas przeżycia plemników w drogach rodnych kobiety. Wynosi on 2–3 dni (część źródeł podaje 5 dni). W takiej sytuacji seks pod koniec okresu bez zabezpieczenia stwarza ryzyko zapłodnienia.

Seks w czasie okresu a fetysz

Są osoby, dla których seks w czasie okresu to fetysz. W seksuologii termin ten jest określany jako parafilia, która charakteryzuje się występowaniem podniecenia seksualnego oraz osiąganiem satysfakcji wyłącznie pod wpływem specyficznego bodźca. Obiektami pobudzającymi mogą być przedmioty, części ciała (bardzo często spotykany jest fetysz stóp), ale także określone sytuacje. Jedną z nich jest właśnie zbliżenie w czasie menstruacji (inne to m.in. seks w miejscu publicznym).

Jak uprawiać seks w czasie okresu?

Przed przystąpieniem do działania powinieneś wiedzieć, jak uprawiać seks w czasie okresu. Wiele osób podkreśla, że bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie miejsca. Pozwala to zachować większą higienę oraz uniknąć zniszczeń. Patentem jest rozłożenie na łóżku chłonnego ręcznika. Pod ręką warto mieć chusteczki nawilżające. Należy też pamiętać o prezerwatywie.

Seks w czasie okresu można uprawiać także pod prysznicem. Wiele osób preferuje tę formę ze względu na zachowanie higieny. Ponadto zbliżenia poza łóżkiem są uznawane za niezwykle ekscytujące. Na seks w czasie okresu można wybrać dzień, w którym krwawienie nie jest zbyt intensywne. Każda kobieta zna swoje ciało. Zatem wie, czego może się spodziewać w danym momencie. Szczególnie polecane są ostatnie dni.

Brak ochoty na seks w czasie okresu

Brak ochoty na seks w czasie okresu nie jest rzadką sytuacją. Przyczyn takiego stanu jest kilka. Przede wszystkim pojawia się uczucie dyskomfortu. Jest ono związane z brakiem możliwości (lub znacznie utrudnioną możliwością) zachowania higieny. Zabrudzeniu ulegają nie tylko ciała, ale również łóżko, pościel i inne powierzchnie. Dyskomfort może odczuwać zarówno kobieta, jak i mężczyzna.

Inną przyczyną braku ochoty na seks w czasie okresu jest ból. Może mieć on różny stopień nasilenia. Jest związany ze skurczami macicy, które ułatwiają złuszczanie się nabłonka i jego wydalanie na zewnątrz. Ponadto kobieta często czuje się „napuchnięta” (przez zatrzymanie wody w organizmie), ma tkliwe piersi lub nie jest w nastroju do zbliżeń.

Warto dodać, że seks w czasie okresu możesz zastąpić innymi aktywnościami, które rozładują napięcie seksualne. Samo eksperymentowanie i nowe doświadczenia mogą przynieść
ci dużo satysfakcji.

Źródła
 1. B. Fahs i in., Sex During Menstruation: Race, Sexual Identity, and Women’s Accounts of Pleasure and Disgust https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33347212/ dostęp: 20.04.2021.
 2. NHS: Can I get pregnant just after my period has finished? https://www.nhs.uk/common-health-questions/pregnancy/can-i-get-pregnant-just-after-my-period-has-finished/ dostęp: 20.04.2021.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

krwawienia-miedzymiesiaczkowe-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Krwawienia międzymiesiączkowe – na co wskazują i jakie są ich przyczyny?
02.06.2022
jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
kapturek-dopochwowy-jak-dziala-jak-go-zalozyc
Seks
1 min.
Kapturek dopochwowy ‒ jak działa? Jak go założyć?
24.01.2022
choroba-wdowia-zespol-kehrera-jakie-sa-objawy
Seks
2 min.
Choroba wdowia (Zespół Kehrera) - jakie są objawy?
27.07.2021
Popularne w kategorii Seks
progesteron-u-mezczyzn-jak-go-podniesc-lub-obnizyc
Seks
1 min.
Progesteron u mężczyzn - jak go podnieść lub obniżyć?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.