Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
TelemedycynaPrzygotowanie do teleporady 1 min.

Czy teleporada zawsze zakończy się diagnozą?

Redakcja

03.11.2021

Aktualizacja: 05.10.2022

Teleporada lekarska to obecnie jedna z częstszych form kontaktu na linii pacjent – lekarz. Ten system jest stosunkowo nowy, nic więc dziwnego, że wciąż budzi wiele pytań. Te, które pojawiają się najczęściej, to: jak wygląda teleporada, jak przygotować się do teleporady, jak wygląda diagnoza lekarska online, a także czy teleporada zawsze kończy się rozpoznaniem choroby?


autyzm-co-to-jest-objawy-metody-leczenia

Polecane

problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
kto-leczy-zakazenie-helicobacter-pylori-czy-kazdy-chory-wymaga-leczenia
Telemedycyna
1 min.
Kto leczy zakażenie Helicobacter pylori? Czy każdy chory wymaga leczenia?
09.03.2022
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?
08.12.2021
Spis treści
 1. Teleporada: jak przebiega?
 2. Jak przygotować się do teleporady?
 3. Teleporada medyczna – niezbędne przygotowanie
 4. Czy lekarz postawi diagnozę podczas telewizyty?

Teleporada: jak przebiega?

Teleporada lekarska od zwykłej wizyty w gabinecie zasadniczo różni się formą. W czasie teleporady lekarz online podejmuje standardowe działania, którym jest weryfikacja tożsamości pacjenta oraz dokładny wywiad medyczny. Jest to najlepszy moment, by podzielić się z lekarzem niepokojącymi cię dolegliwościami lub opowiedzieć mu o swoich wątpliwościach i potrzebach. Poza tym, w niektórych przypadkach, by uzyskać lepszą wiedzę na temat twojego zdrowia i objawów, lekarz może zadać ci wiele dodatkowych pytań.

W trakcie konsultacji również pacjent może zadawać pytania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości rób to śmiało – lekarz zrobi wszystko, aby ci pomóc. Teleporada standardowo trwa od 10 do 15 minut, jednak każdy pacjent oraz jego przypadek traktowany jest indywidualnie i jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz może nieznacznie wydłużyć jej czas.

Jak przygotować się do teleporady?

Warto pamiętać, że w przypadku telekonsultacji umówionych za pośrednictwem portalu Welbi to lekarz dzwoni do pacjenta. Dlatego istotne jest, aby podczas umawiania e-wizyty podać aktualny numer telefonu, pod którym będziesz dostępny o umówionej godzinie.

Podczas telewizyty ważny jest twój komfort – znajdź miejsce, w którym na spokojnie będziesz rozmawiać z lekarzem. Najlepiej z dala od innych domowników – w ten sposób zapewnisz sobie warunki do rozmowy nawet o intymnych dolegliwościach.

Teleporada medyczna – niezbędne przygotowanie

Przed wyznaczonym terminem teleporady lekarskiej możesz wykonać kilka podstawowych czynności, które ją usprawnią:

 • przygotuj dokument z numerem PESEL,

 • zmierz temperaturę,

 • sprawdź ciśnienie tętnicze, jeśli posiadasz ciśnieniomierz,

 • zorientuj się, czy nastąpiło powiększenie węzłów chłonnych na szyi: ułóż palce obu dłoni (najlepiej wskazujące i środkowe) pod żuchwą po obu stronach szyi, powiększone węzły chłonne będą wyczuwalne pod palcami i bolesne,

 • sprawdź czy wokół bolesnego miejsca na skórze pojawiło się zaczerwienienie

 • dokładnie obejrzyj zmiany skórne, jeśli występują.

Poza tym, możesz również zanotować niepokojące cię objawy – dzięki temu zyskasz pewność, że przekażesz lekarzowi wszelkie niezbędne informacje. Pomocna będzie też informacja o tym, jak często zaobserwowane przez ciebie objawy występowały w ciągu ostatnich 24 godzin. Co jeszcze warto przygotować? Przede wszystkim:

 • informację o tym, jakie leczenie przeszedłeś do tej pory,

 • jakie leki stosujesz lub stosowałeś i w jakich dawkach

 • notes i długopis do zapisania zaleceń lekarza.

Coś, co zdecydowanie przyda się w przypadku diagnozy lekarskiej online to twoja dokumentacja medyczna, związana z niepokojącymi cię objawami lub schorzeniem – na przykład zdjęcia lub wyniki badań laboratoryjnych, które być może wykonywałeś wcześniej. Jeśli przyjmujesz na stałe leki to możesz w trakcie teleporady poprosić lekarza o przedłużenie recepty, a jeśli choroba nie pozwala Ci normalnie funkcjonować to poproś lekarza o L4 online.

Portal pacjenta Welbi umożliwia załączenie wszelkiego rodzaju niezbędnych dokumentów, z którymi lekarz zapozna się przed przystąpieniem do umówionej teleporady medycznej.

Czy lekarz postawi diagnozę podczas telewizyty?

E-wizyta przez telefon może zakończyć się diagnozą, a co za tym idzie, wdrożeniem odpowiedniego leczenia. Pamiętaj jednak o tym, że każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, dlatego niezależnie od tego, czy jest to wizyta lekarska online, czy tradycyjna wizyta w gabinecie lekarskim, lekarz nie zawsze jest w stanie postawić jednoznaczną diagnozę. Co wtedy?

Po pierwsze, lekarz z pewnością cię o tym poinformuje. Po drugie, często dla postawienia diagnozy potrzebne są dodatkowe badania, które pomogą specjaliście postawić diagnozę. Czasem też konieczna może okazać się wizyta w gabinecie lekarskim.

Czy diagnozie wystawionej przez Internet można ufać? Tak! Po drugiej stronie łącza zawsze siedzi doświadczony lekarz, który z pełnym zaangażowaniem i odpowiedzialnością podchodzi do swojej pracy, którą jest ratowanie ludzkiego zdrowia i życia.

Źródła

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Telemedycyna
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.