Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPrzygotowanie do teleporady 1 min.

Czy teleporada zawsze zakończy się diagnozą?

Redakcja03.11.2021Aktualizacja: 05.10.2022

Teleporada lekarska to obecnie jedna z częstszych form kontaktu na linii pacjent – lekarz. Ten system jest stosunkowo nowy, nic więc dziwnego, że wciąż budzi wiele pytań. Te, które pojawiają się najczęściej, to: jak wygląda teleporada, jak przygotować się do teleporady, jak wygląda diagnoza lekarska online, a także czy teleporada zawsze kończy się rozpoznaniem choroby?


autyzm-co-to-jest-objawy-metody-leczenia

Polecane

diabetolog-co-leczy-kiedy-udac-sie-na-wizyte
Telemedycyna
1 min.
Diabetolog – co leczy, kiedy udać się na e-wizytę?
25.11.2021
jak-przygotowac-dziecko-do-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta z dzieckiem: jak przygotować dziecko do teleporady?
20.10.2021
gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
chore-dziecko-na-wakacjach-gdzie-szukac-pomocy
Telemedycyna
1 min.
Chore dziecko na wakacjach – gdzie szukać pomocy
27.08.2021
Spis treści
  1. Teleporada: jak przebiega?
  2. Jak przygotować się do teleporady?
  3. Teleporada medyczna – niezbędne przygotowanie
  4. Czy lekarz postawi diagnozę podczas telewizyty?

Teleporada: jak przebiega?

Teleporada lekarska od zwykłej wizyty w gabinecie zasadniczo różni się formą. W czasie teleporady lekarz online podejmuje standardowe działania, którym jest weryfikacja tożsamości pacjenta oraz dokładny wywiad medyczny. Jest to najlepszy moment, by podzielić się z lekarzem niepokojącymi cię dolegliwościami lub opowiedzieć mu o swoich wątpliwościach i potrzebach. Poza tym, w niektórych przypadkach, by uzyskać lepszą wiedzę na temat twojego zdrowia i objawów, lekarz może zadać ci wiele dodatkowych pytań.

W trakcie konsultacji również pacjent może zadawać pytania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości rób to śmiało – lekarz zrobi wszystko, aby ci pomóc. Teleporada standardowo trwa od 10 do 15 minut, jednak każdy pacjent oraz jego przypadek traktowany jest indywidualnie i jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz może nieznacznie wydłużyć jej czas.

Jak przygotować się do teleporady?

Warto pamiętać, że w przypadku telekonsultacji umówionych za pośrednictwem portalu Welbi to lekarz dzwoni do pacjenta. Dlatego istotne jest, aby podczas umawiania e-wizyty podać aktualny numer telefonu, pod którym będziesz dostępny o umówionej godzinie.

Podczas telewizyty ważny jest twój komfort – znajdź miejsce, w którym na spokojnie będziesz rozmawiać z lekarzem. Najlepiej z dala od innych domowników – w ten sposób zapewnisz sobie warunki do rozmowy nawet o intymnych dolegliwościach.

Teleporada medyczna – niezbędne przygotowanie

Przed wyznaczonym terminem teleporady lekarskiej możesz wykonać kilka podstawowych czynności, które ją usprawnią:

  • przygotuj dokument z numerem PESEL,

  • zmierz temperaturę,

  • sprawdź ciśnienie tętnicze, jeśli posiadasz ciśnieniomierz,

  • zorientuj się, czy nastąpiło powiększenie węzłów chłonnych na szyi: ułóż palce obu dłoni (najlepiej wskazujące i środkowe) pod żuchwą po obu stronach szyi, powiększone węzły chłonne będą wyczuwalne pod palcami i bolesne,

  • sprawdź czy wokół bolesnego miejsca na skórze pojawiło się zaczerwienienie

  • dokładnie obejrzyj zmiany skórne, jeśli występują.

Poza tym, możesz również zanotować niepokojące cię objawy – dzięki temu zyskasz pewność, że przekażesz lekarzowi wszelkie niezbędne informacje. Pomocna będzie też informacja o tym, jak często zaobserwowane przez ciebie objawy występowały w ciągu ostatnich 24 godzin. Co jeszcze warto przygotować? Przede wszystkim:

  • informację o tym, jakie leczenie przeszedłeś do tej pory,

  • jakie leki stosujesz lub stosowałeś i w jakich dawkach

  • notes i długopis do zapisania zaleceń lekarza.

Coś, co zdecydowanie przyda się w przypadku diagnozy lekarskiej online to twoja dokumentacja medyczna, związana z niepokojącymi cię objawami lub schorzeniem – na przykład zdjęcia lub wyniki badań laboratoryjnych, które być może wykonywałeś wcześniej. Jeśli przyjmujesz na stałe leki to możesz w trakcie teleporady poprosić lekarza o przedłużenie recepty, a jeśli choroba nie pozwala Ci normalnie funkcjonować to poproś lekarza o L4 online.

Portal pacjenta Welbi umożliwia załączenie wszelkiego rodzaju niezbędnych dokumentów, z którymi lekarz zapozna się przed przystąpieniem do umówionej teleporady medycznej.

Czy lekarz postawi diagnozę podczas telewizyty?

E-wizyta przez telefon może zakończyć się diagnozą, a co za tym idzie, wdrożeniem odpowiedniego leczenia. Pamiętaj jednak o tym, że każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, dlatego niezależnie od tego, czy jest to wizyta lekarska online, czy tradycyjna wizyta w gabinecie lekarskim, lekarz nie zawsze jest w stanie postawić jednoznaczną diagnozę. Co wtedy?

Po pierwsze, lekarz z pewnością cię o tym poinformuje. Po drugie, często dla postawienia diagnozy potrzebne są dodatkowe badania, które pomogą specjaliście postawić diagnozę. Czasem też konieczna może okazać się wizyta w gabinecie lekarskim.

Czy diagnozie wystawionej przez Internet można ufać? Tak! Po drugiej stronie łącza zawsze siedzi doświadczony lekarz, który z pełnym zaangażowaniem i odpowiedzialnością podchodzi do swojej pracy, którą jest ratowanie ludzkiego zdrowia i życia.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać
12.11.2021
urolog-jak-moze-pomoc-ci-podczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Urolog: jak może pomóc Ci online?
03.11.2021
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
telewizyta-czy-otrzymam-zwolnienie-lekarskie
Telemedycyna
1 min.
Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?
02.11.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.