account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.

Estradiol – jaką pełni funkcję w organizmie?

Magdalena Drąg18.12.2023Aktualizacja: 18.12.2023

Estradiol, jeden z estrogenów, to hormon, który koordynuje pracę układu rozrodczego kobiet. Jakie ma znaczenie w diagnostyce zaburzeń ginekologicznych?


cmv-cytomegalowirus-igm-badanie-normy-wyniki
Pixabay.com

Polecane

pasozyty-ludzkie-jak-je-wykryc-i-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Pasożyty ludzkie - jak je wykryć i jak leczyć?
19.11.2021
jak-sprawdzic-niedobory-witamin-co-powodują
Zdrowie
1 min.
Jak sprawdzić niedobory witamin? Co powodują?
19.11.2021
limfocyty-co-to-jest-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Limfocyty - co to jest? Jakie są normy?
31.10.2021
morfologia-co-wykazuje-jak-interpretowac-wyniki
Zdrowie
2 min.
Co to jest morfologia krwi? Przygotowania, wskazania, wyniki
14.05.2021
Spis treści
  1. Czym jest estradiol? 
  2. Działanie estradiolu w organizmie kobiet i mężczyzn
  3. Kiedy warto oznaczyć stężenie estradiolu we krwi? Jakie są wskazania? 
  4. Jak wygląda badanie poziomu estradiolu i jak się do niego przygotować?

Czym jest estradiol? 

Estradiol (E2) to hormon płciowy, należący do grupy hormonów steroidowych. To najważniejszy, najbardziej aktywny estrogen. Produkowany jest u kobiet głównie przez komórki ziarniste jajników, a niewielka ilość estradiolu powstaje w nadnerczach. U kobiet ciężarnych estradiol i inne estrogeny produkuje również łożysko. Część estradiolu powstaje na drodze konwersji przez aromatazę (enzym) z androgenów, a ten proces zachodzi w tkance tłuszczowej. U mężczyzn estradiol jest produkowany w korze nadnerczy, a w niewielkich ilościach także w jądrach. 

U obu płci proces produkcji estrogenów jest regulowany przez oś hormonalną, na którą składa się podwzgórze (produkujące gonadoreliny oraz gonadoliberyny) i przedni płat przysadki mózgowej, który wydziela gonadotropiny. Do gonadotropin zaliczamy LH (hormon luteinizujący) i FSH (hormon folikulotropowy) oraz LTH (hormon laktotropowy). FSH pobudza produkcję estrogenów i wpływa na wzrost pęcherzyka Graafa.

U kobiet poziom estradiolu jest zależny od dnia cyklu miesiączkowego. Podczas krwawienia miesięcznego stężenie estradiolu jest najniższe. W fazie folikularnej, kiedy dochodzi do zapoczątkowania powiększania się pęcherzyków jajnikowych, zaczyna wzrastać również poziom estradiolu. Pik (najwyższe stężenie tego hormonu) obserwuje się między 12 a 14 dniem cyklu, czyli w okresie okołoowulacyjnym (dla cykli 28-dniowych). Gdy stężenie LH osiągnie najwyższą wartość, dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka Graafa, czyli do owulacji. Po niej poziom estradiolu we krwi spada aż do rozpoczęcia fazy folikularnej kolejnego cyklu. 

W czasie premenopauzy i po menopauzie stężenie estrogenów drastycznie spada, co może być przyczyną wystąpienia przykrych objawów wypadowych. Objawy premenopauzy leczy się miejscowo lub suplementacją estrogenów w postaci hormonalnej terapii zastępczej (HTZ).

Działanie estradiolu w organizmie kobiet i mężczyzn

Estradiol w organizmie kobiet koordynuje wiele ważnych procesów:

  • E2 odpowiada za regulację cyklu miesiączkowego, prawidłowy wzrost pęcherzyków jajnikowych, za wzrost endometrium po miesiączce i przygotowanie go do zagnieżdżenia się zarodka. Estrogeny regulują prawidłowy wzrost nabłonka pochwy i jej odpowiednie nawilżenie przez indukowanie produkcji śluzu pochwowego;

  • jest niezbędny do utrzymania ciąży i jej prawidłowego rozwoju. W 40 tygodniu ciąży obserwuje się najwyższe stężenie estradiolu we krwi ciężarnej;

  • estradiol na etapie płodowym odpowiada za prawidłowy rozwój narządów płciowych oraz drugorzędowych cech płciowych, takich jak jajowody, macica, pochwa, wargi sromowe większe i mniejsze;

  • estrogeny, w tym estradiol, wpływają na dojrzewanie płciowe i pojawienie się trzeciorzędowych cech płciowych, takich jak wzrost biustu czy charakterystyczne rozłożenie tkanki tłuszczowej na ciele kobiety.

  • E2 oddziałuje na stan psychiczny i emocjonalność kobiet; nie tylko na jej rozwój, ale też na bieżące samopoczucie i libido. 

  • estradiol jest bardzo ważny w metabolizmie wapnia. Wspomaga budowanie masy kostnej i jej mineralizację. Wspiera kostnienie nasad kości długich podczas wzrostu i dojrzewania. Kobiety po menopauzie, wraz ze spadkiem stężenia estradiolu, są narażone na osteoporozę i jej powikłania, takie jak złamania kości. 

  • estradiol działa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, obniża ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału i udaru. Znów zwracam uwagę na kobiety po menopauzie, u których ryzyko sercowo-naczyniowe jest wyższe niż u kobiet miesiączkujących.

U mężczyzn estradiol wpływa na płodność przez regulację dojrzewania i zwiększanie ruchliwości plemników. Estrogeny wpływają pozytywnie na libido mężczyzn.

Kiedy warto oznaczyć stężenie estradiolu we krwi? Jakie są wskazania? 

Oznaczanie estradiolu u kobiet przeprowadza się w diagnostyce: 

  • niepłodności,

  • zaburzeń dojrzewania płciowego,

  • zaburzeń miesiączkowania,

  • przerostu nadnerczy,

  • raka jajnika.

U mężczyzn E2 oznacza się w przypadku:

  • diagnostyki przyczyn niepłodności,

  • podejrzenia przerostu nadnerczy,

  • diagnostyki guzów jąder,

  • ginekomastii, 

  • podejrzenia zaburzeń funkcjonowania osi podwzgórze-przysadka-jądra.

Jak wygląda badanie poziomu estradiolu i jak się do niego przygotować?

By zbadać stężenie estradiolu, pobiera się próbkę krwi żylnej z jednej z żył przedramienia. Ze względu na zmienność dobową należy wykonywać procedurę za każdym razem o tej samej porze dnia. Najlepiej udać się do punktu pobrań rano, bo pobranie powinno zostać wykonane na czczo. Przez 12 godzin przed badaniem nie powinno się przyjmować witaminy B7, czyli biotyny. Należy pamiętać o tym, że diazepam (lek przeciwpadaczkowy) i klomifen (lek stosowany w leczeniu niepłodności) mogą podwyższać stężenie estrogenów we krwi. 

Ze względu na zmienność poziomu estradiolu w cyklu miesiączkowym zaleca się, by krew została pobrana między 2 a 5 dniem cyklu, licząc od 1 dnia krwawienia, który jest pierwszym dniem cyklu miesiączkowego. Zwykle w tym samym czasie oznacza się też poziom FSH.

Można wykonywać oznaczenie poziomu estradiolu we krwi celem monitorowania rozwoju pęcherzyków jajnikowych podczas starania się o ciążę. Decyzję o konieczności i znaczeniu badania estradiolu przed owulacją, pomiędzy 12 a 14 dniem cyklu miesiączkowego, podejmuje lekarz koordynujący terapię niepłodności.

Wynik badania powinien być analizowany przez lekarza. Należy go poinformować o przyjmowaniu jakiejkolwiek formy antykoncepcji farmakologicznej oraz o ewentualnej ciąży.

Źródła
  1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  2. R. Dębski, Endokrynologia ginekologiczna – w gabinecie lekarza specjalisty. Ginekologia i położnictwo, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
  3. V. Berghelli, Położnictwo według zasad EBM, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2023.
  4. Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii i Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, Diagnostyka i leczenie niepłodności – rekomendacje, Warszawa 2018.
Author Magdalena Drąg picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.