account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.

Nekrofobia, czyli lęk przed martwym ciałem – jak można ją leczyć?

Alicja Skibińska02.02.2024Aktualizacja: 02.02.2024

Nekrofobia to bardzo silny lęk przed widokiem martwego ciała oraz jakimkolwiek kontaktem z obiektami kojarzącymi się ze śmiercią. Jak można walczyć z tym zaburzeniem?


Czym jest nekrofobia Przyczyny i leczenie choroby Welbi
Pixabay.com

Polecane

autyzm-u-doroslych-objawy-diagnoza-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm u dorosłych – jak się objawia i jak można sobie z nim radzić?
28.07.2022
melisa-na-sen-czy-pomaga-na-bezsennosc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Melisa na bezsenność i inne dolegliwości
17.09.2021
agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
depresja-lekowa-jakie-sa-objawy-jak-z-nia-walczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Depresja lękowa - jakie są objawy? Jak z nią walczyć?
31.10.2021
Spis treści
 1. Czym są lęki i fobie?
 2. Nekrofobia – na czym polega?
 3. Nekrofobia – przyczyny
 4. Nekrofobia – terapia

Czym są lęki i fobie?

Lęk to jedna z najbardziej podstawowych i pierwotnych emocji, w które zaopatrzyła nas ewolucja. Dzięki niej człowiek jest w stanie szybko zareagować na zagrożenie, zwiększając swoje szanse na przeżycie. W dawnych czasach znacznie częściej można było spotkać się z realną groźbą utraty zdrowia lub życia, jednak obecnie nasze lęki często koncentrują się na znacznie bardziej abstrakcyjnych obiektach, a nawet na sytuacjach, które są nieodłącznymi elementami codzienności (np. na sprawdzianach w szkole, ważnych spotkaniach w pracy czy hejcie internetowym). Niestety reakcje lękowe nie uległy znaczącym zmianom mimo upływu tysięcy lat. To właśnie dlatego podczas oglądania horroru lub czytania powieści grozy reagujesz tak, jakby rzeczywiście groziło Ci niebezpieczeństwo na miarę ataku lwa. Na krótką chwilę uczucie lęku może być pobudzające, a nawet przyjemne, jednak jeśli towarzyszy Ci każdego dnia, raczej Ci szkodzi, a nawet zagraża Twojemu zdrowiu.

W przeciwieństwie do strachu, który ma konkretną, rzeczywistą przyczynę, lęk dotyczy wyobrażonego zagrożenia. Wystarczy, że pomyślisz o tym, czego się boisz, by doświadczyć szeregu nieprzyjemnych odczuć, takich jak niepokój i napięcie. Mogą pojawić się też sygnały z ciała, np.: przyspieszone bicie serca, spłycony oddech czy wzmożone pocenie się.

Choć lęk jest nieprzyjemny i niepożądany, to stanowi naturalną reakcję, którą nie należy się martwić. Problem pojawia się, gdy jego nasilenie i częstość występowania utrudnia normalne życie, stając się przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu w pracy, w rodzinie czy w otoczeniu społecznym. W takim wypadku mówi się o fobiach, czyli o zaburzeniach psychicznych, charakteryzujących się uporczywym lękiem przed określonym obiektem, np. przedmiotem czy sytuacją. Osoby cierpiące na tego typu schorzenia obsesyjnie unikają kontaktu z wywołującymi przerażenie bodźcami, a ekspozycja na nie prowadzi do paniki.

Nekrofobia – na czym polega?

Nekrofobia to zaburzenie zaliczane do fobii specyficznych, charakteryzujące się silnym lękiem przed kontaktem ze zwłokami (zwykle ludzkimi, a czasem również zwierzęcymi). Często jest powiązana z tanatofobią, czyli chorobliwie nasilonym strachem przed śmiercią, w związku z czym może obejmować wszystkie kojarzące się z nią obiekty, np.: cmentarze, pogrzeby, trumny.

Wśród objawów nekrofobii można wymienić: silny lęk (również antycypacyjny, czyli występujący stale, niezależnie od kontaktu z jego przedmiotem), obrzydzenie, panikę, kołatanie serca, mdłości, omdlenia, drżenie kończyn, zawroty głowy, duszności, zaburzenia snu, problemy z apetytem czy pogorszenie koncentracji uwagi. Nieleczona nekrofobia może doprowadzić do innych zaburzeń, np. nerwicy lękowej lub depresji.

Nekrofobia – przyczyny

Lęk związany ze śmiercią, zwłaszcza własną lub najbliższych, jest całkowicie naturalny. Do pewnego stopnia traktowany jest jak normalny niepokój egzystencjalny, towarzyszący wszystkim ludziom lub co najmniej większości. Jego zwiększone nasilenie może zaś wynikać z wielu różnych przyczyn, takich jak:

 • uwarunkowania dziedziczne (nekrofobia występuje częściej u osób, których bliscy chorują na inne fobie, zaburzenia nerwicowe lub depresję);

 • modelowanie w dzieciństwie (jeśli rodzice lub inni dorośli w otoczeniu cierpieli na taką samą lub podobną fobię i okazywali swój lęk przy dziecku);

 • wzorce z kultury (np. książek, filmów), w których martwe ciała czy nagła śmierć były przedmiotem strachu lub obrzydzenia;

 • trudne doświadczenia związane ze śmiercią (zwłaszcza przeżyte w dzieciństwie);

 • inne zaburzenia, np. depresja, nerwica lękowa, uzależnienie od narkotyków.

Nekrofobia – terapia

Jeśli cierpisz na jakąkolwiek fobię, która utrudnia Ci życie i stanowi źródło cierpienia, nie wahaj się i jak najszybciej zgłoś się na profesjonalną psychoterapię. W przypadku fobii specyficznych najlepszym wyborem będzie terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, poznawczo-behawioralna lub psychodynamiczna. Wśród najczęściej stosowanych metod są m.in.: desensytyzacja, czyli odwrażliwienie na bodziec poprzez stopniowe oswajanie z przedmiotem fobii, praca nad nieprawidłowymi przekonaniami (m.in. poprzez poszerzanie wiedzy), hipnoza, ćwiczenia relaksacyjne oraz techniki wyobrażeniowe. Niektórzy terapeuci decydują się także na zastosowanie terapii implozywnej, polegającej na gwałtownym i długotrwałym wystawieniu na działanie bodźca wywołującego lęk w kontrolowanych warunkach.

Zaburzenia lękowe można leczyć pod okiem psychiatry (przeczytaj o różnicach między psychologiem a psychiatrą), który może zdecydować o włączeniu farmakoterapii. Osobom zmagającym się z nekrofobią zwykle przepisuje się leki redukujące poziom lęku (np. benzodiazepiny) lub obniżające nasilenie objawów wegetatywnych (np. beta-blokery).

Jedno jest pewne: niezależnie od wybranej metody leczenia, bez wątpienia warto poszukać profesjonalnej pomocy. Życie z fobią może być bardzo trudne, terapia i inne formy leczenia dają zaś szansę na normalne funkcjonowanie – zarówno na co dzień, jak i w sytuacjach związanych ze źródłem lęku.

Źródła
 1. K. Adamczyk, Rzadkie fobie specyficzne – rodzaje i leczenie, „Psychiatria” 2018, nr 15(3), s. 148–154.
 2. A. Kępiński, Psychopatologia nerwic, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2002.
 3. A. Nitka-Siemińska, Zaburzenia lękowe – charakterystyka i zasady leczenia, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2014, 1(8), s. 37–43.
Author Alicja Skibińska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sangwinik-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-cechy-osobowosci
Zdrowie psychiczne
2 min.
Sangwinik - kto to jest? Jak go rozpoznać? Cechy osobowości
28.10.2021
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
zawisc-co-to-jest-jak-sobie-z-nia-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Co to jest zawiść? Poznaj metody radzenia sobie z zawiścią ludzką
19.05.2021
lek-przed-ptakami-awizofobia-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Zdrowie psychiczne
2 min.
Lęk przed ptakami (awizofobia) - jakie są przyczyny i objawy?
30.07.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
ofidiofobia-lek-przed-wezami-jak-ja-skutecznie-leczyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak pozbyć się lęku przed wężami?
26.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.