Na czym polega Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach i kto może z niej skorzystać?

Anna Dobroń

30.07.2021

Aktualizacja: 06.10.2022

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach to jeden z nurtów psychoterapeutycznych lokujący się w obszarze terapii humanistycznej. Opiera się na założeniu, że to klient jest ekspertem od swoich problemów i ma wszelkie zasoby, by je rozwiązać. Terapeuta ma być jedynie przewodnikiem w tym procesie.


terapia-skoncentrowana-na-rozwiazaniach-tsr
pixabay.com

Polecane

mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
jakie-sa-typy-osobowosci-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są typy osobowości? Co warto o nich wiedzieć?
30.07.2021

Czym jest Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach?

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach (TSR) to nurt psychoterapeutyczny, który powstał w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych i z roku na rok cieszy się coraz większym uznaniem. Swój sukces zawdzięcza przede wszystkim odwrotnym niż w przypadku pozostałych metod psychoterapii podejściem do pacjenta, a właściwie – klienta.

W TSR klient jest aktywną stroną relacji terapeutycznej. To on ma nazwać swoje problemy, określić potrzeby i wyznaczyć cele terapii. To on także ma kompetencje, by uporać się ze swoimi trudnościami. Terapeuta ma jedynie dostarczyć mu narzędzi, dzięki którym będzie mógł wprowadzić pożądane zmiany w swoim życiu.

U podstaw większości nurtów terapeutycznych leży przekonanie, że warunkiem zdrowia psychicznego jest uświadomienie sobie i rozwiązanie swoich wewnętrznych konfliktów. I pod tym względem TSR jest wyjątkowa – skupia się wyłącznie na teraźniejszości i przyszłości, nie analizując przyczyn problemów.

Dla kogo przeznaczona jest psychoterapia TSR?

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach skierowana jest do wszystkich osób, które odczuwają potrzebę zmiany swojego funkcjonowania w obliczu osobistych problemów czy trudności w relacjach społecznych. Metody TSR pomocne są także w leczeniu zaburzeń psychicznych i pokonywaniu kryzysów emocjonalnych.

Z terapii TSR możesz skorzystać m.in. wówczas, gdy:

 • chcesz wzmocnić poczucie własnej wartości;

 • doświadczasz trudności w relacjach interpersonalnych;

 • doskwierają ci konflikty z partnerem, rodziną czy pracodawcą;

 • trudności przysparza ci wychowanie dzieci;

 • cierpisz na depresję lub zaburzenia lękowe;

 • chorujesz na anoreksję lub bulimię;

 • przeżywasz żałobę, rozwód czy utratę pracy;

 • zmagasz się z uzależnieniem lub współuzależnieniem;

 • jesteś ofiarą lub sprawcą przemocy.

W każdej z powyższych sytuacji TSR ma służyć wypracowaniu możliwie najszybszego i najbardziej efektywnego rozwiązania twojego problemu.

Założenia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach

Idee TSR można sprowadzić do trzech kluczowych zasad:

 • Jeśli coś działa, rób to częściej.
  Powtarzaj zachowania, które okazały się skuteczne w minimalizowaniu czy rozwiązywaniu twoich problemów.

 • Jeśli coś nie działa, nie rób tego więcej. Rób coś innego.
  Porzuć działania, które nie przynoszą pożądanych skutków. Szukaj alternatywnych sposobów na pokonanie trudności.

 • Jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj tego.
  Nie komplikuj problemów. Zawsze zaczynaj działanie od najprostszych rozwiązań.

TSR służy odkryciu tych spośród twoich zasobów, które mogą być pomocne w rozwiązaniu określonego problemu. Praca terapeutyczna skoncentrowana będzie na twoich mocnych stronach, a nie na porażkach czy zaburzeniach. Punktem wyjścia terapii stanie się określenie twoich potrzeb i celów, do których chcesz zmierzać.

W TSR pomija się diagnozę problemu na rzecz opracowania jego optymalnego rozwiązania. Rozważanie przyczyn trudności jest zbędne. Do twoich minionych przeżyć terapeuta wracać będzie tylko po to, by przeanalizować, w jaki sposób radziłeś sobie z określonymi sytuacjami, nim stały się problemem. Ta wiedza rzuci światło na możliwości, które warto wykorzystać w czasie teraźniejszym.

Terapeuta TSR nie występuje w roli eksperta. Nie wyznacza celów terapii i nie udziela wskazówek, jak je osiągnąć. Musi poznać i zrozumieć twoją perspektywę, ponieważ to ty zdecydujesz, które problemy mają zostać rozwiązane. W twoich rękach także znajdują się zasoby niezbędne do pokonania trudności. Terapeuta ma dopomóc ci w odkryciu twoich predyspozycji i strategii działania, które najlepiej posłużą realizacji wytyczonych celów.

Metody Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach

Terapia TSR może mieć charakter indywidualnych spotkań opartych na rozmowie z terapeutą. Rozwiązań poszukiwać można także poprzez pracę grupową albo w terapii par.

Nie istnieje jeden schemat pracy w TSR. Zgodnie z jej założeniami każdy problem wymaga indywidualnego podejścia, a co więcej – każdy można rozwiązać na wiele sposobów. Dlatego wspólnie z terapeutą będziecie przyglądać się twoim trudnościom z różnych perspektyw. To pomoże wam odkryć najlepszą strategię działania. W jej wypracowaniu pomocne będą takie metody, jak:

 • ocena natężenia problemów, np. w skali od 1 do 10,

 • przeformułowanie negatywnych sądów na pozytywne,

 • wizualizacja przyszłości, w której twój problem nie będzie istniał.

W ujęciu TSR do realizacji założonych celów dochodzi się metodą małych kroków. Plan działania obejmie zatem stopniowe zmiany, z których każda będzie celem sama w sobie. Nie oznacza to jednak, że masz spodziewać się długotrwałej terapii. TSR zamyka się zwykle w kilku, kilkunastu spotkaniach, w czasie których wypracujesz metody samodzielnego radzenia sobie ze swoimi problemami w przyszłości.

Źródła
 1. J. Milner, P. O'Byrne, Poradnictwo krótkoterminowe: Narracje i rozwiązania, tł. M. Trojański, Zysk i S-ka, Poznań 2007.
 2. J. Kienhuis, T. Świtek (red.), Klient ekspertem. Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach i jego zastosowanie w Polsce, Instytut Socjologii UJ, Kraków 2007.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.