Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest depresja? W jaki sposób można ją leczyć?

Paulina Kłos-Wojtczaklek. Agnieszka Widera31.10.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Depresja bardzo często mylona jest ze złym samopoczuciem i gorszym nastrojem. Niestety, problem ten jest bardziej złożony i poważny. Dowiedz się, czym jest depresja i jak się ją leczy.


Depresja dotyczy coraz większej liczby populacji. Z powodu tego poważnego problemu cierpi około 20% populacji. Choroba może zaatakować w każdej chwili, bez względu na płeć i wiek. Dotyka jednak częściej kobiet niż mężczyzn. Zgodnie ze statystykami na depresję choruje coraz więcej młodych ludzi, w tym nastolatków. Podejrzewasz ją u siebie lub u kogoś z twoich bliskich? Dowiedz się o niej więcej i reaguj w porę. Natychmiastowe wdrożenie odpowiedniej terapii to klucz do pokonania choroby.

depresja-jakie-sa-rodzaje-i-objawy-jak-leczyc
pixabay.com

Polecane

komunikacja-interpersonalna-co-jest-techniki
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym jest komunikacja interpersonalna?
19.01.2023
trening-autogenny-schultza-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
2 min.
Trening relaksacyjny Schultza – jakie są jego efekty?
19.05.2021
metdytacja-na-lezaco-czy-to-odpowiednia-pozycja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jaka pozycja jest odpowiednia do medytacji? Czy można medytować na leżąco?
03.06.2022
flegmatyk-kto-to-jest-jakie-ma-cechy-charakteru
Zdrowie psychiczne
1 min.
Flegmatyk - kto to jest? Jakie ma cechy charakteru?
27.07.2021
Spis treści
  1. Czym jest depresja?
  2. Rodzaje depresji
  3. Jakie są objawy depresji?
  4. Leczenie depresji

Czym jest depresja?

Każdy z nas ma czasami dni, gdy brakuje mu energii do życia i najlepiej w ogóle nie wstawałby rano z łóżka. Mamy zwyczaj mówić wówczas, że dopadła nas depresja. Jest to jednak bardzo duże uproszczenie, ponieważ depresja jest chorobą poważną i wymagającą specjalistycznej pomocy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na depresję choruje około 350 milionów ludzi na całym świecie. To znacznie więcej niż gorsze samopoczucie. To wyzwanie dla sytuacji gospodarczo-finansowej danego państwa, ale także ogromna tragedia osobista. Cierpiący na depresję odczuwa silne przygnębienie, nie ma motywacji do wykonywania codziennych czynności (w tym wstawania z łóżka), nie cieszą go rzeczy, które w przeszłości dawały radość, ma zaniżoną samoocenę, a nawet myśli samobójcze, które czasami zamieniają się w czyn. Aby postawić diagnozę o depresji, stan taki musi utrzymywać się minimum miesiąc. Co więcej, objawom psychicznym bardzo często towarzyszą dolegliwości somatyczne, wynikające m.in. z braku snu, ruchu, „zajadania” problemów itp.

Polecamy

do-jakiego-lekarza-udac-sie-z-depresja
Zdrowie psychiczne

Do jakiego lekarza udać się z depresją?

Z roku na rok rośnie liczba osób, które cierpią na depresję. Według danych WHO z depresją zmaga się nawet 264 milionów ludzi, a do 2030 roku depresja może znaleźć się na pierwszym miejscu na liście najczęstszych schorzeń. Chociaż świadomość depresji wzrasta i mówi się o niej coraz więcej, wielu chorych stara się ukryć objawy przed bliskimi i zmaga się z nią bez specjalistycznej pomocy. A przecież depresja to choroba, którą można leczyć zarówno farmakologicznie, jak i dzięki psychoterapii. Dlatego warto skonsultować swoje objawy ze specjalistą lub wspierać swoich bliskich, aby udali się po pomoc.

Redakcja19.08.2021

Rodzaje depresji

Mówi się, że depresja niejedno ma imię. To prawda, ponieważ występuje wiele rodzajów tej choroby. Oto najczęstsze z nich:

  • depresja w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej - u chorych obserwuje się naprzemienne epizody depresji i manii. Pacjenci mają skłonności do melancholii, przygnębienia, są bardziej drażliwi i z tendencją do wybuchów złości. Nierzadko pojawiają się u nich również okresy wzmożonej aktywności umysłowej i ruchowej. Taki rodzaj depresji wymaga specjalistycznego podejścia farmakologicznego, w tym zastosowania leków normotymicznych, czyli stabilizatorów nastroju;

  • depresja lekooporna - jak łatwo się domyślasz, jest ona oporna na leczenie farmakologiczne. Często bywa tak, że pacjent leczony jest kilkoma substancjami aktywnymi, jednak bez widocznego efektu;

  • depresja wieku dziecięcego - dzieci z depresją wykazują mniejszą aktywność w zabawach z rówieśnikami, są zniechęcone, mogą nie mieć apetytu i skarżyć się na nawracające bóle brzucha lub głowy. W takim przypadku warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, który pomoże ustalić źródło problemów i podejmie pierwsze kroki w wyleczeniu małego pacjenta;

  • depresja w wieku podeszłym - poza obniżeniem nastroju seniorzy mogą doświadczać problemów z koncentracją, zasypianiem, a także bólu w różnych częściach ciała;

  • depresja poporodowa - jest czym innym niż tzw. baby blues. Nie do końca wiadomo, co jest przyczyną jej powstawania. Prawdopodobnie składa się na to wiele czynników, w tym wahania poziomów hormonalnych i nowa sytuacja życiowa.

Jakie są objawy depresji?

Jak rozpoznać, że ktoś z twoich najbliższych cierpi na depresję? Do kogo zwrócić się o pomoc? Podstawowym kryterium jest przedłużające się uczucie smutku i przygnębienia. Chorym bardzo trudno jest wykonywać podstawowe czynności życiowe. Problemem staje się nawet zjedzenie posiłku i umycie się. Osoba cierpiąca na depresję traci zainteresowania otaczającym ją światem, a także unika kontaktów towarzyskich. Prześladuje ją uczucie beznadziei i pustki. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się myśli samobójcze, a nawet próby odebrania sobie życia.

Jeśli obserwujesz u siebie lub bliskiego niepokojące symptomy - reaguj! Od twojej reakcji zależy zdrowie i życie. Pomoc możesz uzyskać u psychiatry, psychologa lub lekarza rodzinnego, który skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Przeprowadzi on szczegółowy wywiad, na podstawie którego wskaże możliwe ścieżki leczenia.

Leczenie depresji

Leczenie depresji uzależnione jest przede wszystkim od jej rodzaju, a także wieku pacjenta i jego indywidualnej sytuacji życiowej i obecności chorób współistniejących. Na podstawie uzyskanych informacji specjalista może zaproponować kilka metod leczenia. Najczęściej łączy się dwie z nich: farmakoterapię i psychoterapię, chociaż nie jest to regułą. Leki wpływają na poziom neuroprzekaźników w mózgu, które odpowiedzialne są za nastrój i emocje. Mogą być nimi m.in. inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i inhibitory monoaminooksydazy.

Nie mniejsze znaczenie ma wdrożenie psychoterapii - indywidualnej lub grupowej. W czasie terapii bardzo ważne jest wsparcie najbliższych osób, a także psychoedukacja, która pozwoli na lepsze zrozumienie podłoża choroby. Ważne jest, aby w trakcie leczenia zachować odpowiednią motywację i nie poddawać się wskutek początkowych niepowodzeń. Warto zaznaczyć, że proces zdrowienia może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Źródła
  1. L. Bidzan. Depresyjne zaburzenia nastroju u osób w wieku podeszłym. Medycyna Wieku Podeszłego, 2011, t.1, nr 1, s. 31-41.
  2. S. Jankowicz. Depresja wieku młodzieńczego - etiologia i obraz kliniczny. Nauki Społeczne, 2018, t.3, nr 22, s. 183-190.
  3. J. Pełka-Wysiecka i J. Samochowiec. Depresja – czy faktycznie zróżnicowana farmakoterapia? Psychiatria, 2014, t.11, nr 3, s. 141–147.
  4. T. Nęcki. Rodzaje depresji, https://www.psychiatria.pl/artykul/rodzaje-depresji/22874, [dostęp 18.02.2021].
Author Paulina Kłos-Wojtczak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
ergoterapia-co-to-jest-na-czym-polega-jakie-sa-metody
Zdrowie psychiczne
2 min.
Ergoterapia - co to jest? Na czym polega? Jakie są metody?
27.07.2021
platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
nienawisc-jak-poradzic-sobie-z-ta-emocja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Skąd bierze się nienawiść i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.