Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneEmocje i stres 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Terapia EMDR – metoda leczenia traum i lęków

Katarzyna Piątkowskalek. Wiktor Trela21.02.2024Aktualizacja: 07.03.2024

Zaburzenia lękowe lub zespół stresu pourazowego mogą dotknąć każdego z nas. Nieprzyjemne, a niekiedy traumatyczne wydarzenia pozostawiają na naszej psychice ślady, z którymi czasami trudno poradzić sobie samemu. Z pomocą przychodzą różne rodzaje psychoterapii, w tym coraz popularniejsza, także w Polsce, terapia EMDR, czyli „przetwarzanie i desensytyzacja za pomocą ruchów gałek ocznych”.


czym-jest-terapia-emdr-jakie-ma-zastosowanie
Pixabay.com

Polecane

placz-nieutulony-gwaltowny-jakie-sa-rodzaje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Płacz – o czym świadczy i jak należy na niego reagować?
19.05.2021
melancholik-kim-jest-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
1 min.
Melancholik - kim jest? Co warto wiedzieć?
31.10.2021
hipokryta-kto-to-jest-po-czym-mozna-go-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Hipokryta - kto to jest? Po czym można go rozpoznać?
30.07.2021
tesknota-czym-jest-jak-sobie-z-nia-radzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Tęsknota - czym jest? Jak sobie z nią radzić?
31.10.2021
Spis treści
  1. Co to jest terapia EMDR?
  2. Jak przebiega terapia EMDR?
  3. Komu może pomóc EMDR?

Co to jest terapia EMDR?

Skrót EMDR pochodzi od angielskiej nazwy „Eye Movement Desensitization and Reprocessing”, co oznacza „przetwarzanie i desensytyzacja za pomocą ruchów gałek ocznych”. Terapia polega na założeniu, że rozmaite zaburzenia natury psychologicznej powstają w wyniku zablokowania przetwarzania emocji, związanych z konkretnym trudnym wydarzeniem, traumą. Poprzez odpowiednią stymulację układu nerwowego terapeuta pomaga pacjentowi odblokować i przetworzyć „zamrożone” uczucia, a w ten sposób uleczyć emocjonalne urazy. 

EMDR, zaskakująca i jeszcze słabo znana w Polsce terapia, powstała jako efekt obserwacji przeprowadzonych pod koniec lat osiemdziesiątych amerykańskiej psycholog Francine Shapiro. Zauważyła ona, że gwałtowne, powtarzające się ruchy gałek ocznych, wykonywane w czasie przypominania sobie przykrych wydarzeń, pomagają zredukować nasilenie towarzyszących wspomnieniom emocji i reakcji fizjologicznych. Początkowo wprowadzono metodę do leczenia osób cierpiących na zespół stresu pourazowego, z czasem zaś rozszerzono ją na inne problemy psychologiczne. Choć do tej pory nie wyjaśniono w 100% mechanizmów jej działania, jest uznanym sposobem leczenia na całym świecie.

Jak przebiega terapia EMDR?

Według założeń metody ludzki mózg ma naturalną zdolność do samoczynnego przetwarzania traum i regeneracji psychicznej. Jeśli z jakiegoś powodu taki proces zostanie zablokowany, powstają nieprawidłowości, takie jak lęki, depresja czy zaburzenia psychosomatyczne. W ich leczeniu może pomóc rozmowa z terapeutą połączona z odpowiednio zastosowaną stymulacją zmysłową, która prowadzi do tzw. desensytyzacji, czyli odwrażliwienia. 

Leczenie rozpoczyna się rozmową z psychoterapeutą, w której zostaje ustalone, jakie zdarzenie leży u podłoża problemu oraz jakie objawy wiążą się z ponownym przeżywaniem traumy. Następnie pacjent zostaje przez terapeutę przygotowany do bezpiecznego i kontrolowanego doświadczenia symptomów. 

W kolejnych krokach osoba cierpiąca z powodu traumy ma za zadanie powrócić do niej pamięcią, przeżywając ponownie towarzyszące jej emocje i reakcje organizmu. Jednocześnie specjalista stymuluje zmysły osoby poddawanej terapii w ustalony wcześniej sposób (może to być np. delikatne stukanie w ramię lub poruszanie dłońmi przez terapeutę, które pacjent śledzi wzrokiem). Powoduje to rytmiczne ruchy gałek ocznych, a przez to uwolnienie w mózgu fal delta, które zwykle są wytwarzane w czasie tzw. snu wolnofalowego. To z kolei pomaga ukoić układ nerwowy i złagodzić intensywność przykrych objawów. Wszystko to sprawia, że mózg zaczyna łączyć ponowne przetwarzanie traumy z doświadczeniem relaksu. 

Postępy terapii są możliwe do sprawdzenia dzięki wykorzystaniu skal, na których pacjent określa subiektywny poziom odczuwanego dyskomfortu. W znakomitej większości przypadków terapia EMDR przynosi efekty już po kilku sesjach, a niekiedy nawet po pierwszej. 

Komu może pomóc EMDR?

Ponieważ metoda początkowo była wykorzystywana prawie wyłącznie w przypadku osób cierpiących na zespół stresu pourazowego (PTSD), często jest kojarzona tylko z tym zaburzeniem. Jednak wraz z rozwojem wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiej psychiki, a także badań neurofizjologicznych, potwierdzających skuteczność terapii EMDR, zaczęto stosować ją coraz szerzej także w leczeniu innych zaburzeń. 

Na czele listy problemów, z którymi możemy się uporać przy pomocy EMDR, znajdują się różnego rodzaju lęki, w tym lęk napadowy oraz zespół lęku uogólnionego. Udokumentowano również korzystne działanie metody w przypadku depresji i myśli samobójczych. Terapia jest też wykorzystywana w leczeniu bezsenności, przewlekłego bólu, uzależnień, a nawet problemów takich jak zaburzenia odżywiania (m.in. bulimia, czyli żarłoczność psychiczna). 

Ogromną zaletą terapii EMDR jest fakt, że relatywnie szybko przynosi poprawę. Można ją stosować u osób w różnym wieku (również dzieci) i o różnym stanie zdrowia. Jest też możliwość wykorzystania jej dla poprawy komfortu życia, m.in. u pacjentów z chorobą Alzheimera czy o zaburzonej osobowości.

Metoda nie jest natomiast zalecana w przypadku zaburzeń psychotycznych. Przeciwwskazaniem są także niepełnosprawność intelektualna, organiczne uszkodzenia w obrębie ośrodkowego układu nerwowego i epilepsja.

Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z emocjami, cierpisz z powodu lęku lub bezsenności, nie wahaj się szukać pomocy. Utrzymujący się kryzys psychiczny wpływa na wszystkie obszary życia, wyraźnie pogarszając jego jakość.

W ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi, jeśli wybierzesz pakiet OCHRONA GOLD, możesz 2 razy do roku skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą. Specjalista pomoże Ci określić, na czym polega problem i zaproponuje dalsze leczenie lub terapię.

Oprócz tego w pakiecie będziesz mieć dostęp do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także 39 specjalistów. Na wizytę będziesz czekać odpowiednio nie dłużej niż 1 dzień lub 3 dni (do większość specjalistów). W cenie składki miesięcznej wykonasz też blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, zamówisz 4 wizyty domowe w roku, zaszczepisz się przeciwko grypie sezonowej i zrobisz profilaktyczny przegląd zdrowia (raz do roku).

Sprawdź, jakie korzyści przyniesie Ci prywatna opieka medyczna dostarczana przez TU Zdrowie. Zamów przez Welbi ofertę – wypełnij formularz.

Źródła
  1. F. Shapiro, M. Silk Forrest, EMDR. The Breakthrough Therapy for Overcoming Anxiety, Stress, and Trauma, Ingram Publisher Services UK, 2016.
  2. M. Jeśka, Od fazy snu REM do terapii EMDR, “Neuropsychiatria. Przegląd kliniczny” 2012, nr 4.
Author Katarzyna Piątkowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

zespol-aspergera-u-doroslych-objay-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Zespół Aspergera u dorosłych – jakie są jego objawy i leczenie?
29.07.2022
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
hejt-czym-jest-jak-sobie-z-nim-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Hejt – czym jest i jakie ma konsekwencje? Jak sobie radzić z hejtem?
19.05.2021
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
socjoterapia-czym-jest-dla-kogo-jest-wskazana
Zdrowie psychiczne
2 min.
Socjoterapia - czym jest? Dla kogo jest wskazana?
30.07.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.