Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneEmocje i stres 1 min.

Czym jest smutek i dlaczego go odczuwamy? Jak przeżyć smutek?

Emilia Kruszewska31.10.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Czym jest smutek i dlaczego go odczuwamy? Ta najprostsza emocja może być zarówno skutkiem konkretnych okoliczności, jak i objawem choroby. Sprawdź, jak odróżnić smutek od depresji.


Smutek jest jedną z najważniejszych ludzkich emocji. Pojawia się w następstwie strachu, lęku, silnych przeżyć, nieszczęśliwych wydarzeń. Objawem smutku jest poczucie przygnębienia, brak chęci do działania i potrzeba wycofania się z życia społecznego. W niektórych sytuacjach dochodzi do rozwoju innych objawów psychosomatycznych i pogłębiania się smutku. Bagatelizowanie symptomów prowadzi do depresji.

smutek-czym-jest-dlaczego-go-odczuwamy
pixabay.com

Polecane

jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
samotnosc-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są przyczyny samotności i jak sobie z nią radzić?
30.07.2021
hipokryta-kto-to-jest-po-czym-mozna-go-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Hipokryta - kto to jest? Po czym można go rozpoznać?
30.07.2021
tesknota-czym-jest-jak-sobie-z-nia-radzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Tęsknota - czym jest? Jak sobie z nią radzić?
31.10.2021
Spis treści
  1. Czym jest smutek?
  2. Dlaczego odczuwamy smutek?
  3. Depresja a smutek
  4. Jak pokonać smutek?

Czym jest smutek?

Smutek jest jedną z podstawowych, negatywnych ludzkich emocji. Przytrafia się każdemu bez względu na wiek, zajęcia i pozycję. Pojawia się w konsekwencji poczucia krzywdy, cierpienia, żalu. Smutek najczęściej objawia się przygnębieniem, brakiem energii i motywacji, płaczem. W początkowym stadium osoba przeżywająca smutek ma potrzebę pozostawania w samotności. Psychologia wyróżnia kilka rodzajów smutku ze względu na okoliczności jego powstania. Uczucie to może charakteryzować się także różnym stopniem intensywności. Najczęściej emocja rodzi się jako odpowiedź na stratę lub w momencie niezaspokojenia naszych potrzeb. Może się też zdarzyć, że smutek będzie objawem lub skutkiem choroby.

Polecamy

jak-dbac-o-dobry-nastroj-czy-jest-sposob-aby-go-mierzyc
Zdrowie psychiczne

Jak dbać o dobry nastrój? Czy jest sposób, aby go mierzyć?

Każdy z nas przeżywa najróżniejsze nastroje. Czasami mają one zabarwienie pozytywne, a czasami negatywne. Nastrój może być także obniżony, wzmożony albo labilny. Z definicji to utrzymujące się przez dłuższy czas zabarwienie emocjonalne wszystkich przeżyć, które jest doświadczane przez nas subiektywnie i może być zaobserwowane przez nasze otoczenie.

Redakcja17.08.2021

Dlaczego odczuwamy smutek?

Przyczyny smutku są różne. Emocja ta może wynikać zarówno z zaistniałej w danym momencie sytuacji, jak i z chorób, które sprzyjają popadaniu w przygnębienie i melancholię.

Należą do nich m.in.:

  • choroby tarczycy,

  • cukrzyca,

  • zaburzenia hormonalne,

  • choroby serca,

  • nowotwory,

  • choroba Parkinsona,

  • stwardnienie rozsiane.

Dodatkowo wskazuje się na psychologiczne przyczyny wewnętrznego smutku, jak np. pesymistyczne nastawienie do otoczenia i bliskich osób, problemy z nawiązywaniem więzi społecznych, niska samoocena, błędy wychowawcze (stawianie zbyt wysokich wymagań, faworyzowanie rodzeństwa, zawstydzanie dziecka przy obcych). Smutek to również tęsknota, która powstaje na skutek odczuwania pustki, zarówno w wyniku rozłąki lub straty bliskiej osoby, jak i z powodu odczuwania potrzeby realizacji własnych marzeń.

W porównaniu do innych emocji (m.in. złości czy radości) smutek nie jest odczuwany intensywnie. Co więcej, jego wystąpieniu ulega również ciało, co szczególnie uwidacznia się na twarzy. Zachodzące wówczas zmiany fizjologiczne organizmu służą oszczędzaniu energii i wewnętrznemu wyciszeniu.

Depresja a smutek

Pomiędzy smutkiem a depresją istnieje cienka granica. Czy da się je odróżnić? Kiedy jedna z najbardziej podstawowych emocji zmienia się w stan chorobowy? Najważniejszą różnicą odróżniającą przygnębienie od depresji jest czas ich trwania. O ile nawet długotrwały smutek utrzymuje się do dwóch tygodni, tak dłuższy okres może wskazywać na chorobę. Co ważne, osobę smutną można pocieszyć i wskazać jej plusy zaistniałej sytuacji. Smutek nie wyklucza również realnej zdolności oceny okoliczności. Depresja lękowa natomiast pojawia się nagle, a reakcja człowieka nie jest adekwatna do wydarzeń. Choroba wyklucza realną ocenę okoliczności i uniemożliwia jakiekolwiek pocieszenie lub wskazanie na dobre strony zaistniałych wydarzeń.

Depresja jest chorobą cywilizacyjną, na którą co roku zapada coraz więcej ludzi, również w bardzo młodym wieku. Jak rozpoznać jej symptomy? Jednym z najważniejszych objawów jest długo utrzymujący się smutek, który uniemożliwia utrzymywanie i budowanie bliskich więzi z innymi. Depresja wymaga wsparcia psychologa lub psychiatry. To podstępna choroba, która nieleczona, może prowadzić nawet do samobójstwa. Smutek jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej podstawowych emocji, ale nigdy nie powinien wpływać na zaburzenie funkcjonowania w społeczeństwie.

Jak pokonać smutek?

Bardzo ważna w walce ze smutkiem jest zdrowa reakcja na odczuwane emocje. Jak poradzić sobie z samotnością i nie wpaść w depresję? Przede wszystkim nie uciekaj od problemu. Staw mu czoła, docierając do jego przyczyny. Nie ignoruj swoich uczuć, ale przejdź przez wszystkie etapy konsekwencji tego, co się stało. Smutek jest potrzebny do określenia swoich wewnętrznych potrzeb i być może rozpoczęcia nowego etapu w życiu. Zadaj sobie pytania: jaka sytuacja doprowadziła do powstania smutku?, co możesz zrobić, by poprawić obecną sytuację i czego tak naprawdę potrzebujesz?, czy możesz wyciągnąć jakąkolwiek lekcję ze smutku?

Jeśli uczucie przygnębienia stale powraca pomimo bardzo dobrej i stabilnej sytuacji życiowej, warto wykonać kontrolne badania krwi z określeniem poziomu hormonów. Często uczucie przygnębienia, braku energii i chęci do działania jest objawem lub skutkiem zaburzeń hormonalnych organizmu, np. chorób tarczycy. Nigdy nie pozostawaj z problemem sam. Podziel się swoimi emocjami z bliską osobą, która pomoże spojrzeć na zaistniałą sytuację z innej perspektywy. Przyjrzyj się swojej codziennej rutynie. Może przyczyną nadmiernego zamartwiania się i szukania na siłę smutku jest brak organizacji pracy i czasu wolnego. Zadbaj o aktywność fizyczną, znajdź czas na książkę, serial i rozmowę z bliską osobą. Wypełnienie czasu obowiązkami i przyjemnościami bardzo często rozwiązuje problem chronicznego smutku i poczucia bezradności.

Źródła
  1. W. Muller, Jak wyjść z depresji, WAM, 2019.
  2. C. Berndt, Psychologia, Tajemnica odporności psychicznej. Jak uodpornić się na stres, depresję i wypalenie zawodowe, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2015.
  3. S.C Hayes, S. Spencer, W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem, GWP, 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
ergoterapia-co-to-jest-na-czym-polega-jakie-sa-metody
Zdrowie psychiczne
2 min.
Ergoterapia - co to jest? Na czym polega? Jakie są metody?
27.07.2021
platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
nienawisc-jak-poradzic-sobie-z-ta-emocja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Skąd bierze się nienawiść i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.