account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneEmocje i stres 1 min.

Cechy charakterystyczne hipokryty. Jak go rozpoznać?

Klaudia Gaicka30.07.2021Aktualizacja: 28.02.2024

Hipokryta buduje swój wizerunek, ciągle udając kogoś, kim nie jest. Jakby tego było mało, najczęściej uprzykrza życie innym, wypominając nawet najmniejsze przewinienia.


hipokryta-kto-to-jest-po-czym-mozna-go-rozpoznac
pexels.com

Polecane

tesknota-czym-jest-jak-sobie-z-nia-radzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Tęsknota - czym jest? Jak sobie z nią radzić?
31.10.2021
smutek-czym-jest-dlaczego-go-odczuwamy
Zdrowie psychiczne
1 min.
Smutek - czym jest? Dlaczego go odczuwamy?
31.10.2021
wstyd-co-to-jest-jak-sie-od-niego-uwolnic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Wstyd - co to jest? Jak się od niego uwolnić?
27.07.2021
placz-nieutulony-gwaltowny-jakie-sa-rodzaje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Płacz – o czym świadczy i jak należy na niego reagować?
19.05.2021
Spis treści
 1. Hipokryta – co go wyróżnia?
 2. Hipokryta – jak go rozpoznać?
 3. Hipokryzja a inne często występujące u hipokrytów cechy osobowości
 4. Czy da się zamienić cechy charakteru hipokryty w coś pożytecznego?
 5. Jak porozumieć się z hipokrytą?

Hipokryta – co go wyróżnia?

Cechą wspólną wszystkich hipokrytów jest udawanie kogoś, kim nie są. Sam termin hipokryzja pochodzi bowiem od greckiego słowa hypokrisis, które po polsku oznacza właśnie udawanie.

To, co robią hipokryci, bardzo często wręcz skrajnie różni się od tego, o czym mówią. W zależności od tego, jak mocno rozwiniętą mają tę negatywną cechę charakteru, poziom ich fałszywości i dwulicowości bywa różny. Są osoby, które jedynie raz na jakiś czas zachowują się nie w porządku, lecz są również takie, które każdego dnia udowadniają swoją hipokryzję.

Oprócz typowego udawania możemy u hipokrytów zauważyć również to, że nie dostrzegają oni swojej winy. Niezależnie od tego, czy zostali oni przyłapani na gorącym uczynku, czy są jedynie podejrzani, hipokryci mają spore problemy z przyznaniem się do błędu. Dzieje się tak dlatego, że ich zachowanie wynika między innymi z potrzeby akceptacji. Niestety ich ciągła gonitwa za aprobatą ze strony otoczenia często przynosi odwrotny skutek.

Hipokryta – jak go rozpoznać?

Hipokrytę poznasz przede wszystkim wtedy, kiedy dostrzeżesz różnice między tym, co robi, a co mówi. Zwróć uwagę także na to, ile dana osoba rozmawia na temat innych. Typową cechą hipokrytów jest bowiem także plotkowanie. To, co wytykają innym, często jest jednocześnie tym, co sami robią, tylko że w ukryciu.

Inną cechą, która od razu może zwrócić Twoją uwagę, jest ich przekonanie o swojej nieomylności i braku winy. Taka osoba nigdy nie przyzna się do błędu. Nawet kiedy przyłapiesz ją na gorącym uczynku, nie przestanie się wybielać i oczerniać innych.

Co ciekawe, hipokryta często może sprawiać wrażenie osoby bardzo pewnej siebie, jednak jego cechy charakteru często wynikają z czegoś zupełnie przeciwnego. Taka osoba może borykać się z niską samooceną, którą skrzętnie stara się ukrywać.

Hipokryzja a inne często występujące u hipokrytów cechy osobowości

Hipokryci mogą być zarówno ekstrawertykami, jak i introwertykami, jednak częściej spotkać można raczej tę pierwszą cechę osobowości. Ich sposób wyrażania siebie bazuje bowiem zwykle na pewnego rodzaju śmiałości, która charakteryzuje osoby ekstrawertyczne.

Z ekstrawertyzmu hipokrytów nierzadko wynika także bycie cholerykiem. W takim wypadku szczególnie często niezbędna może być psychoterapia. Cholerycy mogą mieć skłonności do krzywdzenia swoich najbliższych, zdarza się, że nie tylko w sposób werbalny.

Bywa, że hipokryci dodatkowo są również egoistami lub egocentrykami. Warto pamiętać, aby nie mylić tych pojęć, ponieważ egoizm i egocentryzm znacząco się różnią. Chodzi przede wszystkim o to, że egocentryk może, ale wcale nie musi, być egoistą.

Czy da się zamienić cechy charakteru hipokryty w coś pożytecznego?

Okazuje się, że cechy charakteru hipokryty można przekształcić w coś pozytywnego. Np. umiejętność dostrzegania niepoprawnych szczegółów może przydać się w niektórych profesjach. Mowa przede wszystkim o zawodach, w których konieczne jest kontrolowanie pracy innych, czyli np. różnego rodzaju audytach.

Zdolność hipokrytów do odgrywania kogoś, kim nie są, może okazać się również przydatna w sytuacjach, kiedy trzeba zachować zimną krew i stwarzać dobre pozory. Choć bycie hipokrytą jest zdecydowanie negatywne, to dzięki pracy nad sobą (np. psychoterapii) można wiele zyskać.

Jak porozumieć się z hipokrytą?

Hipokryci w głębi duszy bywają bardzo niepewni siebie, dlatego najlepszym sposobem na poradzenie sobie z zachowaniami, które nie są w porządku, jest nie dać sobie wejść na głowę. Pozornie pewni swego hipokryci tracą rozpęd, gdy sami widzą czyjąś determinację. Najlepiej zrobisz, nie dając sobie nic wmawiać i mydlić oczu. Pamiętaj, aby nie przyznawać im racji dla świętego spokoju. Choć to kusząca wizja, takie działania stanowią swego rodzaju pożywkę dla ich negatywnych cech charakteru.

Jeśli problem dotyczy kogoś z Twoich bliskich, najlepszym wyjściem z sytuacji jest psychoterapia. Doświadczony specjalista już po kilku spotkaniach będzie mógł rozpoznać, czy ma do czynienia z hipokrytą. Aby leczenie przyniosło efekty, sesje z psychoterapeutą powinny odbywać się odpowiednio długo oraz regularnie. Niezbędna jest również chęć zmiany swojego charakteru przez hipokrytę, jednak ta często pojawia się dopiero po czasie. Jest to związane z tym, że hipokryta często wypiera to, w jaki sposób się zachowuje i sam przed sobą udaje kogoś innego.

Źródła
 1. A. Grochowska, Poziom ekstrawersji a percepcja reklamy kontrowersyjnej, „Przegląd Psychologiczny” 2003.
 2. H. Byłka, Informacja i hipokryzja, 2005.
 3. M. Klinowski, Controlling a różnice osobowości i komunikacja w projektach, „Prace naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu” 2011, nr 188.
 4. A. Pleşu, Minimalizm etyczny, 2016
 5. J. P. Bierówka, Egoizm i altruizm jako niesprzeczne motywy działań człowieka w świetle zasady wzajemności, 2009
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
choleryk-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-i-z-nim-zyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Choleryk - kto to jest? Jak go rozpoznać i z nim żyć?
28.10.2021
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
pesymista-kim-jest-jakie-sa-cechy-charakterystyczne
Zdrowie psychiczne
1 min.
Pesymista - kim jest? Jakie są cechy charakterystyczne?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.