czym-plukac-zatoki-domowe-sposoby
unsplash.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Kiedy warto stosować płukanie zatok?

Jeśli zastanawiasz się, czym można płukać zatoki, zapewne masz z nimi jakiś problem. Najczęstszą dolegliwością jest stan zapalny. Towarzyszy mu zwykle ból głowy od zatok, a także m.in. zatkany nos. Jest to związane z nagromadzeniem wydzieliny i zablokowaniem ujścia zatok. W takim przypadku oczyszczanie specjalnym płynem może przynieść widoczną ulgę i pomóc pozbyć się nadmiaru śluzu i zarazków.To jedna z wielu sytuacji, podczas których zalecana jest domowa irygacja zatok. Płukanie pomoże ci także wtedy, gdy zmagasz się z alergicznym nieżytem nosa. Sięgnij po tę metodę również wtedy, gdy:

 • długo przebywasz w klimatyzowanych pomieszczeniach (np. pracujesz w klimatyzowanym biurze);

 • masz częsty, bezpośredni kontakt z pyłami i innymi zanieczyszczeniami;

 • cierpisz na suchość w nosie, która staje się wyjątkowo uciążliwa w sezonie jesienno-zimowym, co ma związek z okresem grzewczym;

 • jesteś po operacji nosa lub zatok (w takiej sytuacji zawsze jednak najpierw skonsultuj się z lekarzem).

Warto wiedzieć, czym wypłukać zatoki, nawet jeśli aktualnie nie zmagasz się z ich zapaleniem. Tego typu zabieg pozwala bowiem zachować dobrą higienę nosa i przynosi wiele korzyści. Nawilża śluzówkę, udrażnia nos i zatoki, dzięki czemu ułatwia oddychanie oraz pomaga w usunięciu zalegającej wydzieliny. Płukanie zatok umożliwia ponadto usunięcie z nich wirusów, bakterii, grzybów i alergenów.

Czym płukać zatoki? Domowe sposoby i bezpieczny sprzęt

Naturalne leczenie zatok przy pomocy irygacji bez problemu możesz przeprowadzić we własnym domu. Zanim jednak się do niego zabierzesz, musisz zaopatrzyć się w przyrządy, które są niezbędne do wykonania tego prostego zabiegu. Czym przepłukać zatoki? Masz do wyboru kilka możliwości. Są to m.in.:

 • gruszka do nosa, którą kupisz praktycznie w każdej aptece;

 • zwykła, mała, plastikowa butelka (np. po wodzie mineralnej). Ważne, aby miała mały dzióbek, dzięki któremu wylewanie płynu staje się łatwiejsze;

 • aspirator do nosa stosowany najczęściej u dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie wydmuchać nosa;

 • specjalny czajniczek przeznaczony do płukania zatok. Przyrząd przypomina mały imbryk do herbaty i charakteryzuje się wydłużoną szyjką. Często dołączona jest do niego miarka do soli;

 • kompleksowy zestaw do płukania zatok, który zawiera specjalną buteleczkę do irygacji oraz saszetki z proszkiem do przygotowania roztworu do płukania.

Pamiętaj, że wszystkich powyższych przyrządów mogą używać osoby dorosłe. A czym można płukać zatoki dzieciom? W przypadku najmłodszych najlepiej użyć aspiratora lub gruszki.

Czym płukać zatoki w domu? Wybór odpowiedniego płynu

Irygacje najlepiej przeprowadzić przy pomocy jednego ze sprawdzonych płynów. Choć popularne są różne zioła na zatoki, napary z nich niekoniecznie sprawdzą się w przypadku płukania. Lepiej wykorzystać je do wykonania innego zabiegu. Popularne zioła lecznicze świetnie nadają się bowiem do robienia inhalacji.

Czym zatem przepłukać zatoki? Najlepiej zrób to przy pomocy izotonicznego (o stężeniu 0,9%) lub hipertonicznego (o stężeniu 3%) roztworu chlorku sodu, czyli popularnej soli fizjologicznej. Taki produkt bez problemu kupisz w każdej aptece. Jeśli masz specjalny zestaw do płukania zatok, płyn przygotujesz samodzielnie na bazie dołączonego do niego proszku. Sól fizjologiczna jest bardzo skutecznym środkiem, ponieważ świetnie oczyszcza zatoki z wydzieliny, a dodatkowo nawilża jamy nosowe i sprzyja regeneracji błony śluzowej. Stanowi więc podstawowy roztwór stosowany w irygacjach.Jeśli zastanawiasz się, czym płukać zatoki w domu, możesz jednak sięgnąć po inne preparaty. Równie dobrym rozwiązaniem jest woda morska, która daje taki sam efekt. Doskonale sprawdzi się także woda utleniona o stężeniu 3%.

Jak należy wypłukać zatoki?

Wiedząc, czym przepłukać zatoki, możesz zabrać się do działania. Cały zabieg irygacji nie jest trudny, jednak musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Postępuj więc zgodnie z poniższą instrukcją.

 • Zadbaj o to, aby roztwór, którym przeprowadzasz irygację, miał temperaturę zbliżoną do temperatury twojego ciała.

 • Nachyl się lekko nad zlewem, przechyl delikatnie głowę i włóż końcówkę wybranego przyrządu do otworu nosowego znajdującego się na górze. Nie rób tego zbyt głęboko - wystarczy 1-2 cm. Zwróć uwagę, aby przyrząd mocno przylegał do dziurki od nosa.

 • Przechyl butelkę z płynem i naciśnij ją, aby wydostał się z niej płyn i przepłynął przez zatoki nosowe, by na koniec wylecieć drugim otworem nosa. Podczas tego kroku oddychaj wyłącznie przez usta. Jeśli odrobina roztworu wpadnie ci do nich, nie połykaj jej, tylko wypluj.

 • Ten sam zabieg wykonaj, wkładając przyrząd do drugiej dziurki nosa.

Gdy zakończysz zabieg, opuść głowę do dołu i wydmuchaj nos - w ten sposób pozbędziesz się resztek wody i wydzieliny. Umyj też i osusz sprzęt do irygacji. Jeśli pozostał w nim jeszcze roztwór - wylej go.

Wiesz już, jak i czym płukać zatoki w domu. Choć ta metoda jest skuteczna, pamiętaj, że nie zawsze powinieneś z niej korzystać. Przeciwwskazaniem jest zapalenie ucha, uszkodzona śluzówka, całkowita blokada nosa, nawracające krwotoki z nosa oraz nadwrażliwość na chlorek sodu.

Źródła
 1. Lipiec, P. Rapiejko, Płukanie czy nawilżanie?, „Alergoprofil” 2011, tom 7, nr 1.</li><li>

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

oczyszczanie-pluc-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie płuc - jakie są domowe sposoby?
29.10.2021
piolun-na-pasozyty-jak-stosowac-napar-nalewka
Zdrowie
1 min.
Jak stosować piołun na pasożyty? Czy jest skuteczny?
19.05.2021
siemie-lniane-na-refluks-jak-przygotowac
Zdrowie
2 min.
Siemię lniane na refluks - jak przygotować?
24.01.2022
ziola-na-stawy-na-bole-na-odbudowe-chrzastki
Zdrowie
1 min.
Zioła na stawy - na bóle, na odbudowę chrząstki
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.