account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.

Dlaczego warto monitorować tętno? Jaki wpływ ma na zdrowie?

Redakcja

31.08.2021

Aktualizacja: 13.10.2023

Tętno to pulsujący ruch ścian tętnic, związany z wyrzutem krwi podczas skurczu komór serca. Jest jednym z parametrów określających wydolność układu krążenia, ponieważ zależy od częstości akcji serca i elastyczności naczyń krwionośnych. Badanie tętna to bardzo prosty, ale jednocześnie istotny test, który możesz przeprowadzić samodzielnie, za pomocą specjalnego urządzenia (opaska sportowa, smartwatch) lub w gabinecie lekarskim.


dlaczego-warto-monitorowac-tetno-jaki-wplyw-ma-na-zdrowie
pexels.com

Polecane

jakie-badania-na-watrobe-warto-wykonac
Zdrowie
2 min.
Jakie badania na wątrobę warto wykonać?
31.10.2021
jaki-jest-prawidlowy-poziom-cukru-we-krwi-jak-go-obnizyc
Zdrowie
1 min.
Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi? Jak go obniżyć?
30.11.2021
skladniki-krwi-i-ich-funkcje-co-warto-wiedziec
Zdrowie
3 min.
Składniki krwi i ich funkcje - co warto wiedzieć?
30.10.2021
podstawowe-badania-krwi-co-obejmuja-jakie-zrobic
Zdrowie
2 min.
Podstawowe badania krwi - co obejmują? Jakie zrobić?
31.10.2021
Spis treści
 1. Jak zmierzyć tętno bez specjalnego urządzenia?
 2. Jakie tętno jest prawidłowe?
 3. Dlaczego warto monitorować tętno?

Jak zmierzyć tętno bez specjalnego urządzenia?

Jeśli chcesz samodzielnie zmierzyć tętno, przyłóż palce do jednej z tętnic:

 • szyjnej,

 • promieniowej,

 • ramiennej,

 • udowej,

 • podkolanowej,

 • piszczelowej tylnej,

 • grzbietowej stopy.

Następnie ustaw stoper na 60 sekund i w tym czasie policz liczbę uderzeń. Poznasz w ten sposób częstość swojego tętna na minutę. Tętno spoczynkowe najlepiej mierzyć rano, po wypoczynku, w pozycji leżącej. Lekarz podczas badania pulsu ocenia także jego symetrię, częstotliwość, amplitudę oraz miarowość tętna.

Jakie tętno jest prawidłowe?

Prawidłowe tętno spoczynkowe powinno być miarowe, równomierne. U osoby dorosłej wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę. Pamiętaj jednak, że puls zależy także od wieku i ma różne wartości w różnych przedziałach wiekowych:

 • prawidłowe tętno u niemowląt wynosi około 130 uderzeń na minutę,

 • prawidłowe tętno u dzieci wynosi około 100 uderzeń na minutę,

 • prawidłowe tętno u młodzieży wynosi około 85 uderzeń na minutę,

 • prawidłowe tętno człowieka wynosi około 70 uderzeń na minutę,

 • prawidłowe tętno osób starszych wynosi około 60 uderzeń na minutę.

Jeśli uprawiasz sport to oprócz tętna spoczynkowego warto badać także tętno treningowe w odniesieniu do swojego tętna maksymalnego (które oznacza, że Twoje serce pracuje w najszybszym możliwym tempie). Zazwyczaj tętno maksymalne oblicza się odejmując od 220 swój wiek. I tak np. osoba w wieku 40 lat za maksymalne tętno powinna uznać 180.

Mierząc puls pamiętaj też, że na pracę serca i tym samym wynik pomiaru wpływają takie czynniki jak stres (psychiczny lub fizyczny) czy intensywny wysiłek fizyczny. Częstotliwość akcji podlega także wahaniom w odniesieniu do rytmu dobowego – jest niższa w czasie snu i wyższa w czasie czuwania.

Dlaczego warto monitorować tętno?

Dzięki temu prostemu badaniu można wykryć ewentualne zaburzenia rytmu serca i problemy z układem krążenia. Niepokojące jest tętno zbyt szybkie – tachykardia (powyżej 100 uderzeń na minutę) lub zbyt wolne – bradykardia (poniżej 50 uderzeń na minutę).

Bradykardia może być uznana za stan prawidłowy np. podczas snu lub u sportowców. Jednak jeśli poza tymi sytuacjami serce bije bardzo wolno, to jest to stan nieprawidłowy, który może oznaczać choroby serca, niedoczynność tarczycy, choroby neurologiczne, a także prowadzić do osłabienia organizmu, zawrotów głowy, zmęczenia i problemów z koncentracją, a nawet omdleń.

Także tachykardia w niektórych sytuacjach jest stanem normalnym – tętno może być wyższe w trakcie wysiłku fizycznego lub stresu. Jednak jeśli częstość tętna spoczynkowego jest wyższa niż 100 uderzeń na minutę, to jest to zazwyczaj stan nieprawidłowy, który może świadczyć o takich chorobach jak niedokrwistość czy nadczynność tarczycy. Objawy towarzyszące tachykardii to zawroty głowy, kołatanie serca i ból w klatce piersiowej.

Oprócz częstości należy zwracać uwagę także na niemiarowość tętna – odzwierciedla ona zaburzenia rytmu serca, może świadczyć o poważniejszych problemach takich jak arytmie czy migotanie przedsionków. Z kolei osłabione tętno może świadczyć o takich chorobach jak miażdżyca, choroby naczyń krwionośnych, niewydolność serca.

W razie jakichkolwiek nieprawidłowości warto skonsultować się z lekarzem, który zleci dodatkowe badania m.in. EKG, badanie holterowskie czy echo serca.

Źródła
 1. A. Szczeklik, M. Tendera, Kardiologia. Podręcznik oparty na zasadach EBM; Medycyna praktyczna, Kraków, 2009.
 2. Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące diagnostyki i leczenia chorych z częstoskurczem nadkomorowym (2019).

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
  Pakiety medyczne

  Kim jesteśmy

  Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.