Dlaczego warto monitorować tętno? Jaki wpływ ma na zdrowie?

Redakcja

31.08.2021

Aktualizacja: 31.08.2021

Tętno to pulsujący ruch ścian tętnic, związany z wyrzutem krwi podczas skurczu komór serca. Jest jednym z parametrów określających wydolność układu krążenia, ponieważ zależy od częstości akcji serca i elastyczności naczyń krwionośnych. Badanie tętna to bardzo prosty, ale jednocześnie istotny test, który możesz przeprowadzić samodzielnie, za pomocą specjalnego urządzenia (opaska sportowa, smartwatch) lub w gabinecie lekarskim.


dlaczego-warto-monitorowac-tetno-jaki-wplyw-ma-na-zdrowie
pexels.com

Jak zmierzyć tętno bez specjalnego urządzenia?

Jeśli chcesz samodzielnie zmierzyć tętno, przyłóż palce do jednej z tętnic:

 • szyjnej,

 • promieniowej,

 • ramiennej,

 • udowej,

 • podkolanowej,

 • piszczelowej tylnej,

 • grzbietowej stopy.

Następnie ustaw stoper na 60 sekund i w tym czasie policz liczbę uderzeń. Poznasz w ten sposób częstość swojego tętna na minutę. Tętno spoczynkowe najlepiej mierzyć rano, po wypoczynku, w pozycji leżącej. Lekarz podczas badania pulsu ocenia także jego symetrię, częstotliwość, amplitudę oraz miarowość tętna.

Jakie tętno jest prawidłowe?

Prawidłowe tętno spoczynkowe powinno być miarowe, równomierne. U osoby dorosłej wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę. Pamiętaj jednak, że puls zależy także od wieku i ma różne wartości w różnych przedziałach wiekowych:

 • prawidłowe tętno u niemowląt wynosi około 130 uderzeń na minutę,

 • prawidłowe tętno u dzieci wynosi około 100 uderzeń na minutę,

 • prawidłowe tętno u młodzieży wynosi około 85 uderzeń na minutę,

 • prawidłowe tętno człowieka wynosi około 70 uderzeń na minutę,

 • prawidłowe tętno osób starszych wynosi około 60 uderzeń na minutę.

Jeśli uprawiasz sport to oprócz tętna spoczynkowego warto badać także tętno treningowe w odniesieniu do swojego tętna maksymalnego (które oznacza, że Twoje serce pracuje w najszybszym możliwym tempie). Zazwyczaj tętno maksymalne oblicza się odejmując od 220 swój wiek. I tak np. osoba w wieku 40 lat za maksymalne tętno powinna uznać 180.

Mierząc puls pamiętaj też, że na pracę serca i tym samym wynik pomiaru wpływają takie czynniki jak stres (psychiczny lub fizyczny) czy intensywny wysiłek fizyczny. Częstotliwość akcji podlega także wahaniom w odniesieniu do rytmu dobowego – jest niższa w czasie snu i wyższa w czasie czuwania.

Dlaczego warto monitorować tętno?

Dzięki temu prostemu badaniu można wykryć ewentualne zaburzenia rytmu serca i problemy z układem krążenia. Niepokojące jest tętno zbyt szybkie – tachykardia (powyżej 100 uderzeń na minutę) lub zbyt wolne – bradykardia (poniżej 50 uderzeń na minutę).

Bradykardia może być uznana za stan prawidłowy np. podczas snu lub u sportowców. Jednak jeśli poza tymi sytuacjami serce bije bardzo wolno, to jest to stan nieprawidłowy, który może oznaczać choroby serca, niedoczynność tarczycy, choroby neurologiczne, a także prowadzić do osłabienia organizmu, zawrotów głowy, zmęczenia i problemów z koncentracją, a nawet omdleń.

Także tachykardia w niektórych sytuacjach jest stanem normalnym – tętno może być wyższe w trakcie wysiłku fizycznego lub stresu. Jednak jeśli częstość tętna spoczynkowego jest wyższa niż 100 uderzeń na minutę, to jest to zazwyczaj stan nieprawidłowy, który może świadczyć o takich chorobach jak niedokrwistość czy nadczynność tarczycy. Objawy towarzyszące tachykardii to zawroty głowy, kołatanie serca i ból w klatce piersiowej.

Oprócz częstości należy zwracać uwagę także na niemiarowość tętna – odzwierciedla ona zaburzenia rytmu serca, może świadczyć o poważniejszych problemach takich jak arytmie czy migotanie przedsionków. Z kolei osłabione tętno może świadczyć o takich chorobach jak miażdżyca, choroby naczyń krwionośnych, niewydolność serca.

W razie jakichkolwiek nieprawidłowości warto skonsultować się z lekarzem, który zleci dodatkowe badania m.in. EKG, badanie holterowskie czy echo serca.

Co jeszcze tętno mówi o Twoim zdrowiu?

Zainstaluj aplikację Welbi, sparuj ją ze swoim smartwatchem lub opaską sportową i sprawdź, jak Twoje tętno wpływa na inne parametry. Aplikacja na podstawie danych z urządzenia podpowie Ci, czy Twoje tętno jest na odpowiednim poziomie, a także zaproponuje spersonalizowane porady, jak możesz zmienić swoje nawyki, aby być w lepszej kondycji.

Źródła
 1. A. Szczeklik, M. Tendera, Kardiologia. Podręcznik oparty na zasadach EBM; Medycyna praktyczna, Kraków, 2009.

 2. Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące diagnostyki i leczenia chorych z częstoskurczem nadkomorowym (2019).

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie, Fitness
Ad

Polecane

skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Zdrowie
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
gdzie-leczyc-wypadanie-włosow-do-jakiego-specjalisty-sie-udac
Zdrowie
1 min.
Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać
12.11.2021
bieganie-jakie-daje-efekty-na-brzuch-uda-i-posladki
Fitness
2 min.
Bieganie - jakie daje efekty na brzuch, uda i pośladki?
27.07.2021
bieganie-na-biezni-jak-zaczac-jakie-sa-efekty
Fitness
2 min.
Bieganie na bieżni - jak zacząć? Jakie są efekty?
28.10.2021

Zarezerwuj
telekonsultację

 • ponad 400 lekarzy 20 specjalizacji
 • od 65 zł za telekonsultację
 • już w ciągu godziny
Umów się

Najchętniej czytane

goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Fitness
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.