account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Domowe sposoby na nudności – najskuteczniejsze naturalne metody zwalczania mdłości

Katarzyna Grzyś-Kurka30.10.2021Aktualizacja: 24.06.2023

Już Cyceron mawiał, że człowiek do życia potrzebuje bibliotek i ogrodów. Doskonale zdawał sobie sprawę, że rośliny rozwiązują problemy ciała tak jak książki rozterki intelektualne. Zioła, warzywa, owoce i przyprawy od tysięcy lat są wykorzystywane w leczeniu wielu schorzeń takich jak mdłości. Choć nie zawsze ta dolegliwość gastryczna jest symptomem poważnej choroby, to w większości przypadków utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jeśli i tobie one dokuczają – skorzystaj ze skutecznych domowych sposobów na nudności.


domowe-sposoby-na-nudnosci-jak-sobie-radzic
pexels.com

Polecane

jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym są nudności i co je wywołuje?
  2. Najskuteczniejsze domowe sposoby na nudności
  3. Zioła na nudności
  4. Warzywa i owoce zwalczające nudności
  5. Imbir i migdały – najlepszy domowy sposób na nudności w ciąży

Czym są nudności i co je wywołuje?

Nudności to uporczywa potrzeba zwrócenia treści pokarmowej. Nieprawidłowość ta nie wiąże się z bólem, jednak znacząco obniża komfort życia. Nie zawsze również nudności kończą się wymiotami, choć w wielu przypadkach taka zależność występuje.

Dolegliwość ta może mieć zarówno podłoże fizjologiczne (reakcja obronna organizmu na szkodliwe substancje i leki), jak i patologiczne (choroby układu pokarmowego i narządów wewnętrznych).

Nie wszystkie nudności wymagają stałej kontroli lekarskiej. Jeśli nie mają charakteru przewlekłego ani nie kończą się wymiotami (co mogłoby świadczyć o zatruciu), to możesz stosować domowe sposoby na mdłości.

Najskuteczniejsze domowe sposoby na nudności

Wśród domowych sposobów na mdłości królują zioła lecznicze. Ich stosowanie jest uznawane za bezpieczne. Niemniej i tutaj zachowaj umiar. Stosuj środki pochodzenia roślinnego w zalecanych dawkach i przez krótki czas.

Zioła na nudności

Koper włoski, zwany również fenkułem, jest ceniony przede wszystkim za owoce i olejek. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, wspomaga trawienie i produkcję żółci. Właściwości te sprawiają, że herbata koperkowa jest pomocna nawet przy dyspepsji, czyli mdłościach wynikających z niestrawności.

Zioło to zwalcza również szczepy bakterii: E.coli (pałeczki okrężnicy powodujące nudności, wymioty) i Helicobacter pylori (wywołujące stany zapalne błon śluzowych ścian).Nie stosuj jednak owoców i olejku kopru w ciąży. Zawarty w nich anetol (związek obniżający ciśnienie krwi i spowalniający rytm serca) ma bowiem właściwości poronne.

Cenna przy zwalczaniu nudności jest także mięta pieprzowa. Napary wspomagają trawienie, łagodzą dolegliwości związane z chorobami wątroby i woreczka żółciowego, a także łagodzą ból żołądka, jaki często towarzyszy niestrawności. Ponadto zawarte w mięcie flawonoidy (odpowiedzialne za barwnik roślin) i kwasy fenolowe pobudzają produkcję żółci. Natomiast mentol, któremu mięta pieprzowa zawdzięcza orzeźwiający zapach, ma działanie rozkurczowe.

Owoce kminku, które są powszechnie stosowane w gastronomii, mają również korzystny wpływ na kondycję wątroby, dróg żółciowych i przewodu pokarmowego. Działają bowiem rozkurczowo, normując wydzielanie żółci i soku trzustkowego, co tym samym przyspiesza trawienie i odciąża żołądek.

Jeśli szukasz naturalnych sposobów na mdłości, to zwróć uwagę na rumianek – właściwością tego zioła jest łagodzenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego, w tym: skurczy żołądka i jelit, niestrawności i towarzyszących temu nudności. Wszystko to dzięki flawonoidom, które nie tylko stymulują produkcję żółci, ale również działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Warzywa i owoce zwalczające nudności

Domowe sposób na mdłości nie ograniczają się do ziół. Niezwykle istotna jest dieta, która nie tylko nie obciąży dodatkowo żołądka, ale powstrzyma nudności. Najwięcej korzyści przyniosą ci:

  • mus jagodowy,

  • sok z marchwi,

  • sok z cytryny,

  • brzoskwinie po obróbce termicznej (np. gotowane),

  • purée ziemniaczane,

  • gotowane: kalafior, groszek, kapusta,

  • duszony szpinak.

Zwróć uwagę, by warzywa i owoce miały płynną lub półpłynną konsystencję. Dzięki temu nie obciążysz żołądka, co mogłoby się skończyć wymiotami.

Imbir i migdały – najlepszy domowy sposób na nudności w ciąży

Imbir i migdały są poza ziołami najchętniej stosowanymi produktami wspomagającymi łagodzenie nudności i wymiotów. Jest to również świetny domowy sposób na mdłości w ciąży, ponieważ produkty te są bezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Korzeń imbiru dodawany do chłodnej herbaty czy zjedzony na surowo przyspiesza trawienie, co jest szczególnie istotne przy obciążających żołądek produktach wysokobiałkowych (np. mięso, strączki). Przyprawa ta działa również łagodząco na podrażnione ściany żołądka (jest to efekt działania fenoli). Zarówno w postaci świeżej, jak i suszonej łagodzi mdłości w ciąży i te towarzyszące chorobie lokomocyjnej. Jeśli nie lubisz smaku tej przyprawy, to zmieszaj ją z miodem lub dodaj do przygotowanego posiłku.

Przy porannych nudnościach, które często towarzyszą położnicom przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży, zjadaj kilka migdałów na czczo. Zobojętniają one bowiem kwasy żołądkowe, co sprawia, że dolegliwości gastryczne nie są tak doskwierające.

Źródła
  1. A. Mokrowiecka, E. Małecka-Panas, Nudności i wymioty, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2010, nr 6 (4), s. 268–274.
  2. M. Kania i in., Ziołolecznictwo i zalecenia żywieniowe według św. Hildegardy z Bingen. Cz. II, „Postępy Fitoterapii” 2014, nr 2, s. 104–109.
  3. A. Orkusz, L. Bogacz-Radomska, Znaczenie przypraw w żywieniu człowieka, „Nauki Inżynierskie i Technologie” 2017, nr 4 (27), s. 55–65.
  4. A. Łuczak i in., Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży, „Farmacja Współczesna” 2017, nr 10, s. 140–146.
  5. M. Zielińska-Pisklak, Ł. Szeleszczuk, Rumianek lekarski – dlaczego warto mieć go w domowej apteczce, „Lek w Polsce” 2019, vol. 23, nr 9, s. 72–79.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.