Domowe sposoby na nudności – najskuteczniejsze naturalne metody zwalczania mdłości

Katarzyna Grzyś-Kurka

30.10.2021

Aktualizacja: 06.10.2022

Już Cyceron mawiał, że człowiek do życia potrzebuje bibliotek i ogrodów. Doskonale zdawał sobie sprawę, że rośliny rozwiązują problemy ciała tak jak książki rozterki intelektualne. Zioła, warzywa, owoce i przyprawy od tysięcy lat są wykorzystywane w leczeniu wielu schorzeń takich jak mdłości. Choć nie zawsze ta dolegliwość gastryczna jest symptomem poważnej choroby, to w większości przypadków utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jeśli i tobie one dokuczają – skorzystaj ze skutecznych domowych sposobów na nudności.


domowe-sposoby-na-nudnosci-jak-sobie-radzic
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Czym są nudności i co je wywołuje?

Nudności to uporczywa potrzeba zwrócenia treści pokarmowej. Nieprawidłowość ta nie wiąże się z bólem, jednak znacząco obniża komfort życia. Nie zawsze również nudności kończą się wymiotami, choć w wielu przypadkach taka zależność występuje.

Dolegliwość ta może mieć zarówno podłoże fizjologiczne (reakcja obronna organizmu na szkodliwe substancje i leki), jak i patologiczne (choroby układu pokarmowego i narządów wewnętrznych).

Nie wszystkie nudności wymagają stałej kontroli lekarskiej. Jeśli nie mają charakteru przewlekłego ani nie kończą się wymiotami (co mogłoby świadczyć o zatruciu), to możesz stosować domowe sposoby na mdłości.

Najskuteczniejsze domowe sposoby na nudności

Wśród domowych sposobów na mdłości królują zioła lecznicze. Ich stosowanie jest uznawane za bezpieczne. Niemniej i tutaj zachowaj umiar. Stosuj środki pochodzenia roślinnego w zalecanych dawkach i przez krótki czas.

Zioła na nudności

Koper włoski, zwany również fenkułem, jest ceniony przede wszystkim za owoce i olejek. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, wspomaga trawienie i produkcję żółci. Właściwości te sprawiają, że herbata koperkowa jest pomocna nawet przy dyspepsji, czyli mdłościach wynikających z niestrawności.

Zioło to zwalcza również szczepy bakterii: E.coli (pałeczki okrężnicy powodujące nudności, wymioty) i Helicobacter pylori (wywołujące stany zapalne błon śluzowych ścian).Nie stosuj jednak owoców i olejku kopru w ciąży. Zawarty w nich anetol (związek obniżający ciśnienie krwi i spowalniający rytm serca) ma bowiem właściwości poronne.

Cenna przy zwalczaniu nudności jest także mięta pieprzowa. Napary wspomagają trawienie, łagodzą dolegliwości związane z chorobami wątroby i woreczka żółciowego, a także łagodzą ból żołądka, jaki często towarzyszy niestrawności. Ponadto zawarte w mięcie flawonoidy (odpowiedzialne za barwnik roślin) i kwasy fenolowe pobudzają produkcję żółci. Natomiast mentol, któremu mięta pieprzowa zawdzięcza orzeźwiający zapach, ma działanie rozkurczowe.

Owoce kminku, które są powszechnie stosowane w gastronomii, mają również korzystny wpływ na kondycję wątroby, dróg żółciowych i przewodu pokarmowego. Działają bowiem rozkurczowo, normując wydzielanie żółci i soku trzustkowego, co tym samym przyspiesza trawienie i odciąża żołądek.

Jeśli szukasz naturalnych sposobów na mdłości, to zwróć uwagę na rumianek – właściwością tego zioła jest łagodzenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego, w tym: skurczy żołądka i jelit, niestrawności i towarzyszących temu nudności. Wszystko to dzięki flawonoidom, które nie tylko stymulują produkcję żółci, ale również działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Warzywa i owoce zwalczające nudności

Domowe sposób na mdłości nie ograniczają się do ziół. Niezwykle istotna jest dieta, która nie tylko nie obciąży dodatkowo żołądka, ale powstrzyma nudności. Najwięcej korzyści przyniosą ci:

 • mus jagodowy,

 • sok z marchwi,

 • sok z cytryny,

 • brzoskwinie po obróbce termicznej (np. gotowane),

 • purée ziemniaczane,

 • gotowane: kalafior, groszek, kapusta,

 • duszony szpinak.

Zwróć uwagę, by warzywa i owoce miały płynną lub półpłynną konsystencję. Dzięki temu nie obciążysz żołądka, co mogłoby się skończyć wymiotami.

Imbir i migdały – najlepszy domowy sposób na nudności w ciąży

Imbir i migdały są poza ziołami najchętniej stosowanymi produktami wspomagającymi łagodzenie nudności i wymiotów. Jest to również świetny domowy sposób na mdłości w ciąży, ponieważ produkty te są bezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Korzeń imbiru dodawany do chłodnej herbaty czy zjedzony na surowo przyspiesza trawienie, co jest szczególnie istotne przy obciążających żołądek produktach wysokobiałkowych (np. mięso, strączki). Przyprawa ta działa również łagodząco na podrażnione ściany żołądka (jest to efekt działania fenoli). Zarówno w postaci świeżej, jak i suszonej łagodzi mdłości w ciąży i te towarzyszące chorobie lokomocyjnej. Jeśli nie lubisz smaku tej przyprawy, to zmieszaj ją z miodem lub dodaj do przygotowanego posiłku.

Przy porannych nudnościach, które często towarzyszą położnicom przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży, zjadaj kilka migdałów na czczo. Zobojętniają one bowiem kwasy żołądkowe, co sprawia, że dolegliwości gastryczne nie są tak doskwierające.

Źródła
 1. A. Mokrowiecka, E. Małecka-Panas, Nudności i wymioty, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2010, nr 6 (4), s. 268–274.
 2. M. Kania i in., Ziołolecznictwo i zalecenia żywieniowe według św. Hildegardy z Bingen. Cz. II, „Postępy Fitoterapii” 2014, nr 2, s. 104–109.
 3. A. Orkusz, L. Bogacz-Radomska, Znaczenie przypraw w żywieniu człowieka, „Nauki Inżynierskie i Technologie” 2017, nr 4 (27), s. 55–65.
 4. A. Łuczak i in., Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży, „Farmacja Współczesna” 2017, nr 10, s. 140–146.
 5. M. Zielińska-Pisklak, Ł. Szeleszczuk, Rumianek lekarski – dlaczego warto mieć go w domowej apteczce, „Lek w Polsce” 2019, vol. 23, nr 9, s. 72–79.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

piolun-na-pasozyty-jak-stosowac-napar-nalewka
Zdrowie
1 min.
Jak stosować piołun na pasożyty? Czy jest skuteczny?
19.05.2021
siemie-lniane-na-refluks-jak-przygotowac
Zdrowie
2 min.
Siemię lniane na refluks - jak przygotować?
24.01.2022
ziola-na-stawy-na-bole-na-odbudowe-chrzastki
Zdrowie
1 min.
Zioła na stawy - na bóle, na odbudowę chrząstki
24.01.2022
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.