account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Domowe sposoby na kurzajki. Które są najlepsze?

Marta Skrzypek24.01.2022Aktualizacja: 18.10.2023

Kurzajki to uporczywe wykwity na skórze, które powstają w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Można się ich skutecznie pozbyć w gabinetach lekarskich, stosując laseroterapię. Istnieje jednak wiele metod naturalnych, dzięki którym pozbędziesz się kurzajek w domowym zaciszu.


domowy-sposob-na-kurzajki-naturalne-leczenie
pixabay.com

Polecane

jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
Spis treści
  1. Skąd się bierze kurzajka i jak wygląda?
  2. Domowe sposoby na kurzajki
  3. Preparaty na brodawki

Skąd się bierze kurzajka i jak wygląda?

„Kurzajka” to potoczna nazwa brodawki wirusowej. Powstaje na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Sam kontakt z nosicielem nie oznacza, że dojdzie do infekcji. Duże prawdopodobieństwo jest wówczas, gdy Twoja odporność słabnie ze względu na przebytą chorobę, silny stres, brak snu lub po prostu porę roku. Szczególnie narażone na zakażenie są dzieci i osoby starsze, ponieważ mają słabszy układ immunologiczny. W dodatku dzieci mają intensywny kontakt z rówieśnikami, uwielbiają pożyczać sobie różnego rodzaju przedmioty i biegać na boso.Jak wygląda kurzajka? Kurzajka jest niewielka i ma chropowatą powierzchnię. Nie jest bolesna, ale daje uczucie dyskomfortu, szczególnie na stopach. To miejsce jest wyjątkowo uciążliwe, ponieważ brodawka potrafi wnikać w głąb skóry i sprawiać ból przy ucisku podczas chodzenia. Kurzajki występują również na rękach, dłoniach i palcach - są to tzw. brodawki zwykłe. Mają charakter przewlekły i rzadko nawracają. Mogą być pojedyncze lub występować w skupiskach.By uchronić się przed zakażeniem, warto wzmacniać organizm i szczególnie dbać o higienę osobistą. Najbardziej uważać należy w miejscach ogólnodostępnych, takich jak sauna, basen lub publiczna toaleta. Warto zabezpieczać uszkodzony naskórek - wirus brodawczaka ludzkiego lubi przenikać przez ranę lub zadrapania.

Domowe sposoby na kurzajki

Istnieje wiele metod na pozbycie się kurzajek. Niektórzy korzystają z gabinetów dermatologicznych i wówczas poddają się takim zabiegom, jak: elektrokoagulacja, laseroterapia, krioterapia lub łyżeczkowanie. Inni wolą naturalne metody, które z łatwością można zastosować w domu:

  • Jaskółcze ziele (glistnik) i mniszek lekarski - obie rośliny w swoich łodygach zawierają drogocenny płyn, który działa bakterio- i grzybobójczo. Najlepiej wycisnąć sok z łodygi i smarować kurzajkę, aż do momentu, gdy zniknie. Taką kurację można stosować od 10 do 15 dni.

  • Świeży czosnek - czosnek zawiera allicynę, uważaną za naturalny antybiotyk. Prócz tego ma w składzie witaminy A, B1, B2, C, PP, selen, potas, magnez i polisacharydy. Wystarczy przyłożyć kawałek czosnku do kurzajki i przykleić plastrem. Taki opatrunek należy zmieniać parę razy dziennie. Ze względu na zawartość kwasów siarki czosnek trzeba używać ostrożnie, gdyż może doprowadzić do silnych podrażnień skórnych.

  • Cytryna i ocet - cytrynę wystarczy pokroić w drobne plasterki i zalać octem. Trzeba smarować kurzajkę patyczkiem do uszu kilka razy dziennie. Ocet ma właściwości odkażające w stosunku do bakterii i wirusów, a cytryna tonizuje i odświeża.

  • Taśma tekstylna lub lakier do paznokci - metoda dla wytrwałych, ponieważ kuracja trwa od 4 do 6 tygodni. Naklejasz taśmę na kurzajkę, ściągasz po 2 tygodniach i ścierasz pumeksem. Taki zabieg należy powtórzyć 2-3 razy. Z kolei smarując kurzajkę lakierem do paznokci, odcinasz jej dopływ tlenu, aż w końcu umiera i odpada.

  • Roztwór soli - doskonale zmiękcza skórę, co pomaga w leczeniu brodawek wirusowych. Idealne rozwiązanie przy kurzajkach na stopach. Wystarczy rozpuścić sól w ciepłej wodzie i codziennie przez mniej więcej 30 minut moczyć nogi.
    Niektórzy stosują na kurzajki olejek herbaciany. Można nim przecierać kurzajkę kilka razy dziennie lub spryskać i czekać, aż wchłonie się w skórę. Olejek herbaciany, podobnie jak ocet, działa odkażająco i nie pozwala bakteriom rozprzestrzeniać się na ciele.

Preparaty na brodawki

W aptece masz do wyboru wiele produktów, które można stosować w domowej terapii przeciw brodawkom wirusowym. Często środki mają ten sam skład, różnią się jedynie konsystencją. Do wyboru są maści, aerozole lub płyny. W ich składzie znajdziesz przede wszystkim:

  • Azotan srebra - zwany również kamieniem diabelskim lub lapisem, skutecznie rozprawia się z kurzajką oraz przyspiesza gojenie się ran. Należy być jednak ostrożnym i konsultować użytkowanie z lekarzem, ponieważ może działać drażniąco na skórę.

  • Kwas salicylowy i kwas mlekowy - oba składniki wykazują działanie złuszczające, dzięki czemu powoli usuwają brodawki. Dodatkowo kwas salicylowy zmiękcza naskórek, a mlekowy redukuje rogowacenie się zmiany na skórze.

  • Preparaty z kwasem chlorooctowym - produkty najczęściej mają postać żelu. Kurzajka zaczyna się stopniowo złuszczać, aż w końcu znika.
    Możesz skorzystać z rozwiązań dostępnych w gabinetach dermatologicznych. Wśród nich znajdziesz: krioterapię (wymrażanie zmiany), elektrokoagulację (usuwanie kurzajki za pomocą wiązki prądu) i laseroterapię. Bardziej inwazyjną metodą jest ekstrakcja chirurgiczna przy użyciu skalpela lub łyżeczkowanie - ze względu na dłuższą rekonwalescencję jest najrzadziej stosowana.

Źródła
  1. T. Easley, S. Horne, Zioła, które leczą. Nowoczesna roślinna apteka w Twoim domu, Wydawnictwo Kobiece, Białystok 2019.
  2. P. Machałek, Magia polskich ziół, Wydawnictwo Znak Kraków, 2020.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.