jak-wyglada-kurzajka-na-stopie-lub-palcu
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Jak wygląda kurzajka?

Kurzajki, inaczej brodawki wirusowe, mają postać nieregularnych narośli. W dotyku są chropowate i wypukłe, trochę twardsze niż sama skóra. Mają wielkość od kilku do kilkunastu milimetrów. Mogą występować pojedynczo lub w skupiskach. Wyrastają na całym ciele, najczęściej na stopach, dłoniach, palcach i pod płytką paznokcia. Pojawiają się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Na stopach ciężko odróżnić je od odcisków. Różnica polega na tym, że odcisk podeszwowy znajduje się w obszarze nacisku. Ma centralny rdzeń keratolityczny i jest bolesny. Z kolei kurzajki nieznacznie wystają ponad powierzchnię skóry, nie mają rdzenia i nie wywołują dolegliwości bólowych, jedynie dają duży dyskomfort podczas chodzenia.Jakie wyróżnia się rodzaje kurzajek?

 • Brodawki zwykłe - występują w obrębie palców, dłoni, rąk, łokci lub wokół paznokcia. Mają charakter przewlekły, są bezbolesne.

 • Brodawki płaskie - są umiejscowione na grzbietach rąk i twarzy, mają znacznie gładszą powierzchnię niż te, które występują na rękach lub stopach. Często się zlewają i błyszczą.

 • Kurzajki na stopach - pojawiają się w okolicy paznokcia, na podeszwie stopy i na palcach. Czasami wnikają w głąb stopy, powodując duży dyskomfort.

 • Brodawki narządów płciowych - ten rodzaj brodawek jest dosyć niebezpieczny, szczególnie dla kobiet, gdyż ma charakter kancerogenny. Mogą wywoływać raka szyjki macicy, dlatego profilaktyka w postaci częstych wizyt w gabinecie ginekologicznym jest bardzo wskazana.
  Jeśli nie jesteś pewien, czy zmiana na skórze to rzeczywiście kurzajka, warto udać się na konsultację lekarską.

Skąd biorą się kurzajki?

Brodawki wirusowe, potocznie zwane kurzajkami, pojawiają się na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Dochodzi do niego najczęściej przez kontakt z nosicielem wirusa, poprzez uścisk dłoni, używanie tych samych naczyń lub ręcznika, pożyczanie sobie obuwia. Możesz się nim zarazić w miejscach ogólnodostępnych, takich jak: basen, publiczna toaleta, sala gimnastyczna, sauna lub siłownia. Na szczęście sam kontakt osoby zdrowej z wirusem nie musi skończyć się infekcją. Narażony jesteś wówczas, gdy masz osłabioną odporność lub uszkodzony naskórek. Ryzykiem są obarczone również osoby, które cierpią na choroby przewlekłe i autoimmunologiczne (hashimoto, cukrzyca, anemia). Jeżeli już zauważysz kurzajkę na ciele, staraj się jej nie zdrapać, ponieważ możesz doprowadzić do przeniesienia jej w inne miejsce na ciele.

Jak się pozbyć kurzajek?

Pierwszy krok powinien być zrobiony w stronę gabinetu lekarskiego. Dzięki temu szybko ustalisz, z jakim rodzajem kurzajek się borykasz. Następnie lekarz doradzi najlepszą metodę na pozbycie się brodawki. Masz do wyboru:

 • Krioterapię - niszczenie kurzajki w niskiej temperaturze, za pomocą ciekłego azotu. Jak powinna wyglądać kurzajka po zamrożeniu? W miejscu aplikacji preparatu powstaje pęcherz, z którego po kilku dniach tworzy się strup. Po około 14 dniach zamrożona brodawka odpada i tworzy się nowy naskórek.

 • Elektrokoagulacja - usuwanie zmian za pomocą łuku elektrycznego. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać lekki dyskomfort, dlatego znieczulany jest miejscowo.

 • Laseroterapia - zabieg dający najlepsze efekty. Lekarz kieruje promień lasera na brodawkę, co pozwala na usunięcie kurzajki bez naruszania zdrowej tkanki.

 • Łyżeczkowanie lub wycięcie - zabieg chirurgiczny przeprowadzany za pomocą skalpela. Najbardziej inwazyjny, dlatego wykorzystywany rzadziej. Ma jednak swoją zaletę: po wycięciu zmianę można dać do badania histopatologicznego. Nie jest bolesny - wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, a ranę zabezpiecza szwem.

Jak wygląda wyleczona kurzajka? Najpierw robi się z niej strupek, następnie odpada, a na końcu zostają odnowione prawidłowe warstwy naskórka. Jeśli żaden z powyższych zabiegów nie odpowiada Twoim preferencjom lub zasobowi portfela, istnieje wiele preparatów aptecznych oraz domowych metod na pozbycie się kurzajek.

Domowe sposoby na kurzajki

Istnieje kilka skutecznych roślin, niegdyś używanych przez starsze pokolenia, które całkiem sprawnie radzą sobie z kurzajkami w domowym zaciszu. Pierwszym z nich jest mniszek lekarski, którego łodyga skrywa drogocenny płyn pełen witamin i składników bakteriobójczych. Podobne w składzie będzie jaskółcze ziele, inaczej glistnik, które wykazuje silne działanie antyoksydacyjne i wirusobójcze. Z obu roślin wystarczy wydobyć sok z łodygi i smarować kurzajkę kilka razy dziennie. Pomóc w walce z brodawkami może również czosnek, który jest naturalnym antybiotykiem. Najlepiej robić z niego okłady, zmieniając je 2-3 razy w ciągu dnia.

Ponadto w aptece jest szeroka gama produktów dostępnych bez recepty. Różnią się głównie konsystencją, ponieważ skład mają bardzo podobny. Zawierają głównie kwas mlekowy i salicylowy. Preparaty te zmiękczają zrogowaciałą powierzchnię brodawki, złuszczają je, a na końcu niszczą.

Źródła
 1. I. Kaczmarczyk-Sedlak, A. Ciołkowski, Zioła w medycynie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
jaka-jest-prawidlowa-temperatura-ciala-czlowieka
Zdrowie
1 min.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?
30.10.2021
bakterie-jelitowe-jakie-sa-szczepy-jak-o-nie-dbac
Zdrowie
2 min.
Bakterie jelitowe - jakie są szczepy? Jak o nie dbać?
21.01.2022
uczucie-pelnosci-w-brzuchu-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
2 min.
Uczucie pełności w brzuchu - jakie są przyczyny?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.