account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Kurzajki na stopach - skąd się biorą i jak je leczyć?

Marta Skrzypek24.01.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Kurzajki na stopach to inaczej brodawki wirusowe, wywołane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Problem dotyczy zwłaszcza dzieci i młodzieży. Najczęściej można je złapać na basenie lub w saunie. Jak wyglądają kurzajki na stopach? Jak ich się pozbyć?


kurzajka-na-stopie-jak-wyglada-jak-sie-jej-pozbyc
pixabay.com

Polecane

skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
Spis treści
 1. Jak wygląda kurzajka na stopie?
 2. Kurzajka na stopie u dziecka - skąd się bierze?
 3. Jak się pozbyć kurzajki na stopie?
 4. Domowe sposoby na kurzajki

Jak wygląda kurzajka na stopie?

Kurzajka na stopie jest łagodną zmianą skóry, wywołaną przez wirusa brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus, HPV). Powoduje on namnażanie się komórek skóry, co prowadzi do powstawania kurzajek. Kurzajki na stopach pojawiają się w okolicach paznokci, na piętach, palcach i podeszwie stopy. Większość z nich wnika w głąb skóry, powodując ból podczas chodzenia. Są też bardziej płaskie niż brodawki w innych miejscach na ciele, ze względu na ucisk. Na stopach występują 3 różne rodzaje kurzajek:

 • Brodawki typu myrmecia - to pojedyncze, nieliczne kurzajki, które wnikają w głąb skóry. Są najbardziej zakaźne i często występują u dzieci i młodzieży. Najczęściej można zarazić się nimi na basenie. Na szczęście kurzajki tego typu rzadko nawracają.

 • Kurzajki mozaikowe - występują o wiele rzadziej, mają postać drobnych wykwitów, zlewających się w większe ogniska. Są bardzo płaskie i niebolesne. Brodawki mozaikowe są trudne do wyleczenia i często mylone z przesuszoną skórą i grzybicą powierzchniową. Mają skłonność do nawracania.

 • Kurzajki przypaznokciowe - zlokalizowane głównie wzdłuż bocznych fałdów skóry, mogą ulegać rozlaniu. Często powodują ból, a w ciężkich przypadkach doprowadzają do odwarstwienia się paznokcia i jego nieprawidłowego odrostu.
  Kurzajki na stopach, w przeciwieństwie do tych na dłoni, charakteryzują się wyjątkową uciążliwością, dlatego warto wdrożyć jak najszybsze leczenie zmian. Mogą być mylone z odciskami, gdyż wyglądają podobnie i powodują ten sam dyskomfort. Jeśli nie jesteś pewien, czy zmiana jest kurzajką, najlepiej udaj się do lekarza po poradę.

Kurzajka na stopie u dziecka - skąd się bierze?

Kurzajki u dzieci występują z tego samego powodu co u dorosłych - w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Częściej pojawiają się na stopach, ponieważ dzieci dużo biegają boso, wymieniają się obuwiem, dotykają rówieśników i nie przejmują się higieną. W dodatku są bardzo ruchliwe i często się kaleczą - wystarczy lekkie zadrapanie i wówczas może dojść do kontaktu z patogenem. Dzieci mają również słabszy system immunologiczny niż dorośli, więc łatwiej łapią wszelkiego rodzaju bakterie, wirusy i grzyby. Warto już od małego uczulać dzieci na higienę i tłumaczyć, aby często myły ręce, nie biegały bez kapci po basenie i nie pożyczały sobie nawzajem butów. W dodatku warto obserwować skórę dziecka - jeśli doszło do skaleczenia lub zadrapania, należy zabezpieczyć naskórek, dopóki się nie zagoi.

Jak się pozbyć kurzajki na stopie?

Jeśli kurzajka sprawia Tobie lub Twojemu dziecku duży ból czy dyskomfort, warto wdrożyć jak najszybsze leczenie. Jak się pozbyć kurzajki? W medycynie istnieje wiele metod, które pomogą Ci szybko rozprawić się z brodawkami na stopach:

 • Krioterapia - inaczej wymrażanie ciekłym azotem. Jest to bardzo popularny i nieinwazyjny sposób usuwania kurzajek. Większość zmian można zlikwidować dzięki tej metodzie, jednak wszystko zależy od wielkości brodawek, wieku pacjenta i jego oczekiwań. Krioterapia może być alternatywą dla laseroterapii lub elektrokoagulacji.

 • Elektrokoagulacja - polega na wypaleniu kurzajki za pomocą łuku elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Jest to zabieg bezpieczny, nieinwazyjny, pozostawiający delikatny ślad, który szybko znika. Może sprawiać mały dyskomfort, dlatego pacjenta znieczula się miejscowo za pomocą specjalnej maści.

 • Laseroterapia - metoda trochę bardziej bolesna i droższa, jednak daje 100-procentową gwarancję usunięcia kurzajki. Po zabiegu pozostaje delikatna rana, która zamienia się w strupek. Ważne, aby nie zdrapać miejsca pozabiegowego, ponieważ może zostać blizna.

 • Zabieg chirurgiczny - najbardziej inwazyjna metoda usuwania kurzajek. Nie jest bolesny, ponieważ przebiega w znieczuleniu miejscowym, jednak może pozostawiać blizny. Zabieg polega na łyżeczkowaniu lub wycięciu zmiany skalpelem.
  W walce z kurzajkami może również pomóc wiele domowych sposobów. Zanim wybierzesz odpowiedni dla siebie i swojej rodziny, skonsultuj się z dermatologiem.

Domowe sposoby na kurzajki

W ziołolecznictwie istnieje wiele metod usuwania kurzajek naturalnymi sposobami. Wśród roślin, które mogą wspomóc leczenie kurzajek na stopach, są jaskółcze ziele (glistnik) lub mniszek lekarski. Obie rośliny mają właściwości bakterio- i grzybobójcze. W dodatku działają przeciwwirusowo i antyoksydacyjnie. Wystarczy wycisnąć sok z łodygi i smarować kurzajkę do momentu, aż zniknie. Świetny na kurzajki jest również czosnek. Jego główny składnik, czyli allium sativum, wykazuje bardzo dużą skuteczność w zwalczaniu wirusów. Powstrzymuje zakażone komórki przed rozmnażaniem się, chroniąc zdrową tkankę. Najlepiej jest obrać czosnek, przyłożyć do kurzajki i zakleić plastrem. Taki opatrunek należy zmieniać kilka razy dziennie. Uwaga! Czosnek może działać drażniąco, dlatego musisz dokładnie obserwować skórę.

Jeśli zauważysz na swoich stopach kurzajki, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem, aby pozbyć się problemu oraz zapobiec powstawaniu nowych zmian. A jeśli nie chcesz czekać w kolejkach, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, którego ofertę można zamówić na Welbi.

Już od 69 zł miesięcznie w ramach pakietu OCHRONA PLUS możesz mieć dostęp do e-konsultacji z 14 specjalistami oraz e-konsultacji i wizyt stacjonarnych u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a od 119 zł miesięcznie w ramach pakietu OCHRONA COMPLEX – do wizyt w gabinecie również u specjalistów (liczba specjalizacji do wyboru rośnie wówczas do 29!). Jeśli z kolei chcesz mieć możliwość skorzystania z konsultacji z dermatologiem i 38 innymi specjalistami, wybierz pakiet OCHRONA GOLD od 239 zł miesięcznie.

Oprócz dostępu do lekarzy prywatna opieka medyczna w ramach Polisy Zdrowie Welbi to także liczne badania, w tym badania laboratoryjne, np. CRP, OB, morfologia (nawet blisko 300 w pakiecie OCHRONA GOLD), i inne usługi, w zależności od wybranego pakietu.

Zamów ofertę. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.

Źródła
 1. P. Łopatniuk, Na własnej skórze. Mała książka o wielkim narządzie, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2020.
 2. P. Machałek, Magia polskich ziół, Wydawnictwo Znak, Kraków 2020.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.