account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Czym jest embolektomia? Jakie są wskazania do jej wykonania?

lek. Agnieszka Żędzian14.12.2023Aktualizacja: 27.02.2024

Zatorem naczynia krwionośnego określa się zamknięcie światła tętnicy lub żyły materiałem zatorowym. To groźny stan, wymagający szybkiego leczenia. Embolektomia umożliwia usunięcie zatoru i przywrócenie przepływu krwi w naczyniu krwionośnym. To bardzo ważne, ponieważ niedokrwienie tkanek prowadzi do ich martwicy i wielu powikłań. Dowiedz się, kiedy wykonuje się embolektomię, jakie są jej rodzaje i na czym polega zabieg.


embolektomia-co-to-jakie-sa-wskazania-do-zabiegu
Pixabay.com

Polecane

ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
Spis treści
 1. Czym jest embolektomia?
 2. Jakie są rodzaje embolektomii?
 3. Jakie są najczęstsze wskazania do embolektomii?
 4. Zator tętnicy płucnej
 5. Ostre niedokrwienie kończyny dolnej
 6. Ostre niedokrwienie jelit
 7. Jak wygląda przygotowanie do zabiegu embolektomii?

Czym jest embolektomia?

Embolektomia to zabieg polegający na usunięciu z naczynia krwionośnego materiału, który spowodował zamknięcie światła naczynia. Ma on na celu przywrócenie prawidłowego przepływu krwi, niezbędnego do odżywienia tkanek. Do zamknięcia światła naczynia może dojść w wyniku miejscowej zakrzepicy (powstania skrzepliny). Bywa także, że materiał zatorowy dostaje się do naczynia z innych narządów. Może być nim nie tylko skrzeplina, ale również oderwana blaszka miażdżycowa, wody płodowe czy fragmenty tłuszczu. Dla przykładu, przyczyną zatorowości płucnej jest najczęściej zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych.

Jakie są rodzaje embolektomii?

Embolektomia może zostać przeprowadzona na dwa sposoby:

 • chirurgicznie (tzw. otwarta embolektomia) – usunięcie materiału zatorowego jest możliwe dzięki wykonaniu nacięcia w naczyniu krwionośnym. Metoda ta jest wykonywana przede wszystkim w przypadku dużych zatorów, np. w tętnicy płucnej. W przypadku zatorowości płucnej embolektomia chirurgiczna wiąże się z koniecznością wykonania sternotomii (przecięcia mostka);

 • przezskórnie (wewnątrznaczyniowo), z użyciem specjalnych cewników wprowadzanych przez naczynie obwodowe, np. tętnicę udową. To minimalnie inwazyjna metoda, podczas której za pomocą cewnika i innych narzędzi usuwa się materiał zatorowy z naczynia krwionośnego przez niewielkie nacięcie w skórze. Podczas zabiegu lekarz kontroluje położenie cewnika przy pomocy fluoroskopii (metody badania w czasie rzeczywistym, z zastosowaniem promieniowania rentgenowskiego). Sprawdza również drożność naczynia, podając do niego środek kontrastowy.

Zabieg jest wykonywany przez chirurga naczyniowego. Embolektomię otwartą, w zależności od lokalizacji zatorowości, przeprowadza się zwykle w znieczuleniu ogólnym. Zabieg przezskórny jest najczęściej wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Jakie są najczęstsze wskazania do embolektomii?

W dobie współczesnych metod leczenia zatorowości embolektomia nie jest zabiegiem pierwszego wyboru. Wykonywana jest wówczas, gdy istnieją przeciwwskazania do leczenia trombolitycznego, polegającego na podawaniu leków rozpuszczających skrzeplinę. Embolektomia bywa również konieczna w przypadku niepowodzenia terapii farmakologicznej. Zabieg jest wykonywany najczęściej u pacjentów z zatorowością płucną, ostrym niedokrwieniem kończyny dolnej lub ostrym niedokrwieniem jelit. Jeżeli zauważysz u siebie objawy, które mogą sugerować którąkolwiek z tych chorób, niezwłocznie zgłoś się do lekarza! Opóźnienie leczenia może wiązać się z przykrymi powikłaniami, a nawet zgonem.

Zator tętnicy płucnej

Zator tętnicy płucnej to groźna choroba, która u 30% nieleczonych pacjentów kończy się zgonem. Jej objawy są mało charakterystyczne. Należą do nich:

 • duszność,

 • ból w klatce piersiowej,

 • kaszel,

 • krwioplucie,

 • zasłabnięcie lub omdlenie,

 • kołatanie serca.

Nie bagatelizuj tych symptomów, szczególnie jeżeli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia zatorowości płucnej. Do czynników sprzyjających wystąpieniu tej choroby należą m.in. przebyte niedawno złamanie kończyny, inny uraz lub operacja ortopedyczna, epizod migotania przedsionków w ciągu 3 ostatnich miesięcy, trombofilia, choroba nowotworowa, otyłość, a nawet ciąża.

Ostre niedokrwienie kończyny dolnej

Ostre niedokrwienie kończyny dolnej może być spowodowane m.in. zatorem, miażdżycą (zakrzepicą na pękniętej blaszce miażdżycowej), urazem lub tętniakiem. Nieleczone wiąże się z koniecznością amputacji. Zgłoś się do lekarza, jeśli pojawią się u ciebie: silny ból, zblednięcie i oziębienie kończyny dolnej czy zaburzenia czucia w jej obrębie.

Ostre niedokrwienie jelit

Ostre niedokrwienie jelit jest konsekwencją nagłego zmniejszenia lub zatrzymania przepływu krwi w tętnicach krezkowych. Głównym objawem choroby jest silny ból brzucha, zlokalizowany najczęściej w okolicy pępka i niereagujący na leki przeciwbólowe. Niekiedy pojawia się również krwista biegunka i wymioty, które po niedługim czasie ustają. W wyniku niedokrwienia dochodzi do martwicy jelita. Mało charakterystyczne objawy opóźniają zwykle rozpoznanie i wdrożenie leczenia.

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu embolektomii?

Przed zabiegiem embolektomii konieczne jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych – morfologii krwi, stężenia elektrolitów (sodu, potasu), kreatyniny oraz parametrów układu krzepnięcia (APTT, PT). Odbywa się również konsultacja z anestezjologiem. Specjalista pyta o choroby przewlekłe, stosowane leki, alergie oraz przebyte zabiegi operacyjne. W dniu zabiegu należy ponadto pozostać na czczo.

Źródła
 1. H. Obara, K. Matsubara, Y. Kitagawa, Acute Limb Ischemia, „Annals of Vascular Diseases” 2018, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6326052/.
 2. I. Fukuda, K. Daitoku, Surgical Embolectomy for Acute Pulmonary Thromboembolism, „Annals of Vascular Diseases” 2017, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579785/.
 3. V. Vyas, A. Goyal, Acute Pulmonary Embolism, „StatPearls” 2022, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560551/.
 4. A. Amini, S. Nagalli, Bowel Ischemia, „StatPearls” 2022, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554527/.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.