account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Jakie działanie ma endermologia?

Sylwia Brodniewska 08.09.2023Aktualizacja: 08.09.2023

Endermologia to zabieg ułatwiający pozbycie się wielu mankamentów sylwetki. Redukuje cellulit, detoksykuje organizm, zmniejsza obrzęki i wspomaga odchudzanie. Dawniej endermologia była wykorzystywana do zmniejszania blizn pooperacyjnych i wygładzenia powierzchni skóry. Poznaj wskazania i przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu.


endermologia-dzialanie-i-przeciwwskazania
Pixabay.com

Polecane

oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
Spis treści
  1. Na czym polega endermologia?
  2. Jakie działanie ma endermologia?
  3. Wykorzystanie endermologii w sporcie
  4. Przeciwwskazania do wykonania endermologii
  5. Zalecenia pozabiegowe

Na czym polega endermologia?

Endermologia to masaż podciśnieniowy oddziałujący na tkankę łączną, a także tłuszczową. Zabieg ten jest wykorzystywany w kosmetologii, a także w medycynie. Podobnie jak masaż tkanek głębokich ma swoją ustaloną technikę, dzięki której efekty są najlepsze. Urządzenie do endermologii posiada dwie rolki, umieszczone w hermetycznej komorze. Jedna zwija skórę w fałd, a druga rozwija ją. Skóra jest rolowana od zewnątrz do wewnątrz. Dodatkowo na skórę działa również część ssąca. Podczas zabiegu na ciało należy założyć biały kombinezon chroniący skórę przed urazami mechanicznymi. 

Zabieg endermologii jest wykorzystywany w pielęgnacji skóry, poprawia krążenie, zmniejsza obrzęki i usuwa nadmiar wody z organizmu, ma działanie przeciwbólowe i oczyszczające skórę z toksyn. Często stanowi uzupełnienie rehabilitacji, w szczególności po zabiegach medycyny estetycznej. Endermologia jest wykonywana na twarz, chociaż zabieg ten jest ostatnio mniej popularny niż masaż kobido. Warto jednak połączyć te dwie metody, aby skóra była jędrniejsza, owal poprawiony, a zmarszczki mniej widoczne.

Jakie działanie ma endermologia?

Efektem endermologii jest przede wszystkim przyspieszenie lipolizy, czyli procesu rozkładu komórek tłuszczowych w tkance, a także, pobudzenie komórek skóry, zwiększenie syntezy kolagenu, zmniejszenie obrzęków i usuwanie toksyn z organizmu. Zabieg jest przyjemny, odpręża ciało i pomaga się zrelaksować, podobnie jak masaż ajurwedyjski. Sprawdza się również po treningu sportowym, dzięki czemu zmniejsza ból mięśni i sprzyja regeneracji. 

Endermologia jest zalecana kobietom zmagającym się z problemem cellulitu, a także chcącym wysmuklić sylwetkę. Zabieg ujędrnia skórę, poprawia jej kondycję, elastyczność i sprężystość. Pamiętaj jednak, że efekty będą widoczne po serii zabiegów, dlatego zalecam wykonanie 10–15, w odstępach 2–3 dni. Później warto wykonywać endermologię, raz w tygodniu lub rzadziej. 

Zabiegi endermologii wspomagają także lleczenie uszkodzeń wiązadeł i ścięgien, usuwają bóle mięśniowe, likwidują bóle szyi, pleców, kolan, stóp, ramion czy nawet dłoni. Doceniają je również osoby z obrzękami, w szczególności kończyn dolnych. Endermologia ma również działanie detoksykujące, pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. 

Dawniej endermologia była zabiegiem zalecanym w rehabilitacji, a także leczeniu blizn pooperacyjnych. Jej działanie jest bardzo zbliżone do ruchów masażystów, jednak z możliwością regulowania siły nacisku. Dzięki temu samodzielnie dostosujesz siłę oddziaływania na skórę. Dla uzyskania lepszego efektu stopniowo ją zwiększaj.

Wykorzystanie endermologii w sporcie

Endermologia z powodzeniem jest także wykorzystywana w sporcie. Sprawdzi się nie tylko u zawodowych sportowców, ale również u osób ćwiczących amatorsko. Ten rodzaj masażu podciśnieniowego jest wykorzystywany do:

  • drenażu uszkodzonych więzadeł – pozwala rozluźniać mięśnie, które graniczą z konkretnym stawem, sprawdza się w rozciąganiu ścięgien czy skóry,

  • mobilizacji – wspiera funkcje motoryczne, dzięki czemu ułatwia wykonywanie wielu ćwiczeń,

  • regeneracji i zmniejszania bólu – ułatwia regenerację mięśni, zwiększa ich wydajność fizyczną, a także regenerację po intensywnym treningu.

Masaż endermologiczny można wykonywać pojedynczo, jednak o wiele lepszym rozwiązaniem jest zrobienie kilku, tak, aby odczuć ich działanie na mięśnie.

Przeciwwskazania do wykonania endermologii

Choć zabieg endermologii niesie za sobą mnóstwo korzyści dla zdrowia i samopoczucia, to istnieje kilka przeciwwskazań, kiedy nie należy go wykonywać. Do przeciwwskazań bezwzględnych należą:

  • nowotwory,

  • zakrzepica i zapalenie żył,

  • zaburzenia krzepliwości krwi,

  • nadciśnienie tętnicze.

Nie należy wtedy wykonywać zabiegów, ponieważ może to wiązać się z zaostrzeniem objawów choroby, a także pogorszyć stan zdrowia. Istnieją również przeciwwskazania względne, czyli takie, które za zgodą lekarza pozwalają na zabiegi endermologii. Są to żylaki, przepuklina, naczyniaki oraz ciąża. Warto jednak zwracać uwagę na swoje indywidualne odczucia. Jeśli zabieg jest bolesny, powoduje pogorszenie stanu zdrowia lub osłabienie organizmu, to nie należy go wykonywać. Można go zastąpić innymi, np. presoterapią, karboksyterapią czy zabiegami autorskimi.

Zalecenia pozabiegowe

Pamiętaj, że bez zmiany diety i włączenia aktywności fizycznej sam zabieg nie odchudzi ciała, a jedynie je wymodeluje i przyspieszy spalanie tkanki tłuszczowej. Jeśli więc Twoją motywacją do wykonania zabiegu endermologii jest wysmuklenie sylwetki, włącz do swojego życia regularną aktywnością fizyczną oraz zbilansowaną dietą. Wypijaj przynajmniej 2–2,5 litry wody, najlepiej małymi łykami. 

Pamiętaj również o pielęgnacji skóry w domu. Sprawdzą się peelingi gruboziarniste, a także stosowanie kosmetyków o właściwościach antycellulitowych czy ujędrniających. Możesz je uzupełnić wykonując masaż antycellulitowy, dzięki czemu efekty gładkiej skóry będą dłużej i szybciej widoczne.

Źródła
  1. J. Marwicka, K. Niemyska, O. Cieślicka, Cellulit. Przegląd zabiegów kosmetycznych, “Kosmetologia Estetyczna”, 2015, vol. 4(3), s. 287-294.
  2. K. Sobańska, S. Głuszek, Wybrane zabiegi chirurgiczne i kosmetyczne stosowane w leczeniu otyłości i cellulitu, “Studia Medyczne”, 2010, vol. 19, s. 7-11.
  3. GS. LaTrenta, SL. Mick, Endermologie After External Ultrasound-assisted Lipoplasty (EUAL) Versus EUAL Alone, “Aestheic Surgery Journal” 2001, vol. 21(2), s. 128-136.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.