Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Masaż antycellulitowy – skuteczny sposób na pomarańczową skórkę

Weronika Dulęba

29.10.2021

Aktualizacja: 06.10.2022

Cellulit spędza sen z powiek większości kobiet na świecie. Statystyki pokazują, że zmaga się z nim blisko 90% żeńskiej populacji. Do jego powstawania przyczyniają się m.in. niezdrowy tryb życia, nieprawidłowa dieta, uwarunkowania hormonalne i genetyczne. Nie jest łatwo się go pozbyć, jednak dzięki odpowiednim zabiegom można go znacząco ograniczyć.


Potrzebujesz szybkiej porady ortopedy?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Ortopeda-online
masaz-antycellulitowy-jak-go-wykonac-jakie-daje-efekty
pixabay.com

Polecane

bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
1 min.
Ból grzbietu śródstopia - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
Fitness
2 min.
Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
30.07.2021
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
29.10.2021
Spis treści
 1. Masaż antycellulitowy w badaniach, czyli jakie daje efekty?
 2. Na czym polega masaż antycellulitowy?
 3. Rodzaje masażu antycellulitowego
 4. Jak wykonać masaż antycellulitowy w domu?

Masaż antycellulitowy w badaniach, czyli jakie daje efekty?

Odpowiednie postępowanie terapeutyczne oraz profilaktyczne w zwalczaniu cellulitu i jego zapobieganiu w dużej mierze zależne jest od czynników indywidualnych. Diagnozowaniem przyczyn i rodzaju cellulitu zajmuje się medycyna estetyczna oraz kosmetologia. W większości przypadków masaż antycellulitowy pozwala uzyskać bardzo dobre rezultaty w zmniejszeniu widocznych zmian spowodowanych przez cellulit i ograniczeniu jego powstawania. Badania przeprowadzone na pacjentkach gabinetów kosmetologicznych oraz odnowy biologicznej wskazują, że masaże antycellulitowe są jednymi z najskuteczniejszych zabiegów przeciwcellulitowych. Według osób korzystających z tego typu zabiegów najlepszy pod względem efektów jest masaż bańką chińską. W tradycyjnej medycynie chińskiej metoda ta stosowana jest od 3000 lat. Zabieg wykonuje się przy użyciu gumowej bańki. Ma on na celu usprawnienie krążenia krwi oraz limfy, a dzięki temu wpływa na poprawę elastyczności skóry.

Na czym polega masaż antycellulitowy?

Techniki wykonywania masażu antycellulitowego są różne. Można skorzystać ze specjalnych przyrządów do masowania ciała, jak choćby wspomniana bańka, ale można taki masaż również wykonać wyłącznie samymi rękoma. Powinien on obejmować głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wałkowanie i wyciskanie ciała oraz wibracje. Wszystkie etapy masażu antycellulitowego powinny być wykonywane wzdłuż przebiegu mięśni. Każda partia ciała powinna być masowana od 5 do 10 minut. Podstawowym warunkiem skuteczności, jak w przypadku każdego sposobu na cellulit, jest regularność. Seria zabiegów obejmuje zazwyczaj od 10 do 20 masaży wykonywanych w niewielkich odstępach czasowych. Dla uzyskania najlepszych efektów serie masaży warto powtarzać. Efektem dobrze wykonanego masażu antycellulitowego jest pobudzenie tkanki łącznej, dzięki czemu dochodzi do rozbicia komórek tłuszczowych. Poprawia się stan skóry i mięśni oraz pobudzone zostaje krążenie, dzięki czemu zwiększa się dotlenienie komórek ciała.

Rodzaje masażu antycellulitowego

Oferta masaży antycellulitowych w gabinetach kosmetologicznych i biologicznej odnowy jest szeroka. Obejmuje m.in.:

 • Masaż manualny bez użycia przyrządów.

 • Masaż bańką chińską – rodzaj masażu podciśnieniowego, który stymuluje głębsze warstwy skóry, a tym samym pobudza fibroblasty oraz poprawia właściwości włókien kolagenowych i elastynowych.

 • Drenaż limfatyczny – wykonywany ręcznie lub za pomocą urządzenia z mankietami pneumatycznymi, pobudza krążenie krwi i limfy oraz eliminuje złogi i obrzęki.

 • Presoterapię – jest to terapia uciskowa poprawiająca przepływ krwi.

 • Podciśnieniowy masaż tkanek miękkich – wykonywany za pomocą aparatu z głowicą, ma na celu usprawnienie działania układu limfatycznego, usunięcie metabolitów komórkowych oraz ograniczenie retencji wody.

 • Lipomasaż – wykonywany za pomocą głowicy z ruchomymi rolkami, zmniejsza obrzęki, blizny, redukuje cellulit, poprawia mikrokrążenie.

Dla uzyskania najlepszych efektów dobór odpowiedniego zabiegu oraz jego częstotliwość powinny zostać ustalone ze specjalistą.

Jak wykonać masaż antycellulitowy w domu?

Masaż antycellulitowy w domu można wykonać z użyciem odpowiednich masażerów bądź bez nich. Na początek z pewnością przyda się porada specjalistyczna, jak najefektywniej przeprowadzić zabieg, jakie wykonywać ruchy i w jaki sposób. Należy pamiętać o tym, aby masować wzdłuż mięśni, omijając węzły chłonne. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów masażerów. Ich charakterystyczną cechą są wypustki, które pomagają we właściwy sposób wykonać zabieg w domu. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, warto zastosować również odpowiednie kosmetyki, których można używać zarówno podczas masażu, jak i po nim.

Źródła
 1. E. Kurpiewska, E. Sadzińska, A. Wedman, Skuteczność masażu w redukcji cellulitu, „Studenckie Zeszyty Naukowe. Kosmetologia” 2016, nr 1, s. 119–136.
 2. K. Pelc, S. Smaga, K. Zielińska, Ocena skuteczności antycellulitowego masażu bańką chińską, „Think. Studenckie Naukowe Czasopismo Internetowe”, [https://eco-supplements.com/pdf/05-THINK-Pelc-Smaga-Zielinska-Ocena-skutecznosci-antycellulitowego-masazu-banka-chinska.pdf] – dostęp 29.05.2021.
 3. K. Janda, A. Tomikowska, Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie, „Annales Academiae Medicae Stetinensis. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, nr 60, s. 29–38.
 4. M. Grzeszczuk, E. Garasińska-Pryciak, Subiektywna ocena stopnia zadowolenia klientów z efektów wybranych zabiegów antycellulitowych, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, nr 1, vol. 5.
Author Weronika Dulęba picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Konsultacja z ortopedą online nawet w ciągu 1 h

Umów teleporadę
Ortopeda-online

Najchętniej czytane

kapiele-siarkowe-jakie-maja-wlasciwosci-zdrowotne
Fitness
2 min.
Kąpiele siarkowe - jakie mają właściwości zdrowotne?
28.10.2021
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
jak-naturalnie-wybielic-zeby-domowe-sposoby
Fitness
1 min.
Jak naturalnie wybielić zęby? Domowe sposoby
05.10.2021
kapiel-solankowa-dzialanie-wlasciwosci-wskazania
Fitness
1 min.
Kąpiel solankowa - działanie, właściwości, wskazania
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
oklady-z-cebuli-na-co-pomagaja-jak-stosowac
Fitness
1 min.
Okłady z cebuli - na co pomagają? Jak stosować?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.