Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Masaż antycellulitowy – skuteczny sposób na pomarańczową skórkę

Weronika Dulęba29.10.2021Aktualizacja: 28.02.2024

Cellulit spędza sen z powiek większości kobiet na świecie. Statystyki pokazują, że zmaga się z nim blisko 90% żeńskiej populacji. Do jego powstawania przyczyniają się m.in. niezdrowy tryb życia, nieprawidłowa dieta, uwarunkowania hormonalne i genetyczne. Nie jest łatwo się go pozbyć, jednak dzięki odpowiednim zabiegom można go znacząco ograniczyć.


masaz-antycellulitowy-jak-go-wykonac-jakie-daje-efekty
pixabay.com

Polecane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
maseczka-z-kurkumy-na-zmarszczki-i-przebarwienia
Fitness
2 min.
Maseczka z kurkumy - na zmarszczki i przebarwienia
21.01.2022
Spis treści
  1. Masaż antycellulitowy w badaniach, czyli jakie daje efekty?
  2. Na czym polega masaż antycellulitowy?
  3. Rodzaje masażu antycellulitowego
  4. Jak wykonać masaż antycellulitowy w domu?

Masaż antycellulitowy w badaniach, czyli jakie daje efekty?

Odpowiednie postępowanie terapeutyczne oraz profilaktyczne w zwalczaniu cellulitu i jego zapobieganiu w dużej mierze zależne jest od czynników indywidualnych. Diagnozowaniem przyczyn i rodzaju cellulitu zajmuje się medycyna estetyczna oraz kosmetologia. W większości przypadków masaż antycellulitowy pozwala uzyskać bardzo dobre rezultaty w zmniejszeniu widocznych zmian spowodowanych przez cellulit i ograniczeniu jego powstawania. Badania przeprowadzone na pacjentkach gabinetów kosmetologicznych oraz odnowy biologicznej wskazują, że masaże antycellulitowe są jednymi z najskuteczniejszych zabiegów przeciwcellulitowych. Według osób korzystających z tego typu zabiegów najlepszy pod względem efektów jest masaż bańką chińską. W tradycyjnej medycynie chińskiej metoda ta stosowana jest od 3000 lat. Zabieg wykonuje się przy użyciu gumowej bańki. Ma on na celu usprawnienie krążenia krwi oraz limfy, a dzięki temu wpływa na poprawę elastyczności skóry.

Na czym polega masaż antycellulitowy?

Techniki wykonywania masażu antycellulitowego są różne. Można skorzystać ze specjalnych przyrządów do masowania ciała, jak choćby wspomniana bańka, ale można taki masaż również wykonać wyłącznie samymi rękoma. Powinien on obejmować głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wałkowanie i wyciskanie ciała oraz wibracje. Wszystkie etapy masażu antycellulitowego powinny być wykonywane wzdłuż przebiegu mięśni. Każda partia ciała powinna być masowana od 5 do 10 minut. Podstawowym warunkiem skuteczności, jak w przypadku każdego sposobu na cellulit, jest regularność. Seria zabiegów obejmuje zazwyczaj od 10 do 20 masaży wykonywanych w niewielkich odstępach czasowych. Dla uzyskania najlepszych efektów serie masaży warto powtarzać. Efektem dobrze wykonanego masażu antycellulitowego jest pobudzenie tkanki łącznej, dzięki czemu dochodzi do rozbicia komórek tłuszczowych. Poprawia się stan skóry i mięśni oraz pobudzone zostaje krążenie, dzięki czemu zwiększa się dotlenienie komórek ciała.

Rodzaje masażu antycellulitowego

Oferta masaży antycellulitowych w gabinetach kosmetologicznych i biologicznej odnowy jest szeroka. Obejmuje m.in.:

  • Masaż manualny bez użycia przyrządów.

  • Masaż bańką chińską – rodzaj masażu podciśnieniowego, który stymuluje głębsze warstwy skóry, a tym samym pobudza fibroblasty oraz poprawia właściwości włókien kolagenowych i elastynowych.

  • Drenaż limfatyczny – wykonywany ręcznie lub za pomocą urządzenia z mankietami pneumatycznymi, pobudza krążenie krwi i limfy oraz eliminuje złogi i obrzęki.

  • Presoterapię – jest to terapia uciskowa poprawiająca przepływ krwi.

  • Podciśnieniowy masaż tkanek miękkich – wykonywany za pomocą aparatu z głowicą, ma na celu usprawnienie działania układu limfatycznego, usunięcie metabolitów komórkowych oraz ograniczenie retencji wody.

  • Lipomasaż – wykonywany za pomocą głowicy z ruchomymi rolkami, zmniejsza obrzęki, blizny, redukuje cellulit, poprawia mikrokrążenie.

Dla uzyskania najlepszych efektów dobór odpowiedniego zabiegu oraz jego częstotliwość powinny zostać ustalone ze specjalistą.

Jak wykonać masaż antycellulitowy w domu?

Masaż antycellulitowy w domu można wykonać z użyciem odpowiednich masażerów bądź bez nich. Na początek z pewnością przyda się porada specjalistyczna, jak najefektywniej przeprowadzić zabieg, jakie wykonywać ruchy i w jaki sposób. Należy pamiętać o tym, aby masować wzdłuż mięśni, omijając węzły chłonne. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów masażerów. Ich charakterystyczną cechą są wypustki, które pomagają we właściwy sposób wykonać zabieg w domu. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, warto zastosować również odpowiednie kosmetyki, których można używać zarówno podczas masażu, jak i po nim.

Źródła
  1. E. Kurpiewska, E. Sadzińska, A. Wedman, Skuteczność masażu w redukcji cellulitu, „Studenckie Zeszyty Naukowe. Kosmetologia” 2016, nr 1, s. 119–136.
  2. K. Pelc, S. Smaga, K. Zielińska, Ocena skuteczności antycellulitowego masażu bańką chińską, „Think. Studenckie Naukowe Czasopismo Internetowe”, [https://eco-supplements.com/pdf/05-THINK-Pelc-Smaga-Zielinska-Ocena-skutecznosci-antycellulitowego-masazu-banka-chinska.pdf] – dostęp 29.05.2021.
  3. K. Janda, A. Tomikowska, Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie, „Annales Academiae Medicae Stetinensis. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, nr 60, s. 29–38.
  4. M. Grzeszczuk, E. Garasińska-Pryciak, Subiektywna ocena stopnia zadowolenia klientów z efektów wybranych zabiegów antycellulitowych, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, nr 1, vol. 5.
Author Weronika Dulęba picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-zrobic-gwiazde-krok-po-kroku-od-czego-zaczac
Fitness
1 min.
Jak zrobić gwiazdę krok po kroku? Od czego zacząć?
29.10.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
twerkowanie-co-to-jest-jak-sie-go-nauczyc
Fitness
1 min.
Twerkowanie - co to jest? Jak się go nauczyć?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.