account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Enterokinaza i jej funkcje w organizmie człowieka

lek. Agnieszka Żędzian05.04.2024Aktualizacja: 05.04.2024

Trawienie jest złożonym procesem, zależnym od działania licznych enzymów. Jednym z nich jest enterokinaza, znana również pod nazwą enteropeptydazy. Zlokalizowana w błonie śluzowej dwunastnicy i początkowej części jelita czczego enterokinaza umożliwia rozpoczęcie procesu trawienia białek w jelicie cienkim. Sprawdź, jak działa i dlaczego nieleczony niedobór tego enzymu niesie ze sobą groźne konsekwencje.


enterokinaza-co-to-za-enzym
Unsplash.com

Polecane

sluch-absolutny-co-to-jest-jak-sprawdzic
Zdrowie
1 min.
Słuch absolutny - co to jest? Jak sprawdzić?
24.01.2022
wszy-skad-sie-biora-wyglad-objawy
Zdrowie
1 min.
Wszy – skąd się biorą, jak wyglądają i jak się nimi zarazić?
31.05.2022
jak-obnizyc-cisnienie-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie
2 min.
Jak obniżyć ciśnienie? Sprawdź domowe sposoby walki z nadciśnieniem
19.05.2021
jakie-sa-rodzaje-nowotworow-co-warto-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Rodzaje nowotworów łagodnych i złośliwych
14.05.2021
Spis treści
 1. Gdzie się znajduje enterokinaza?
 2. Rola enterokinazy w procesie trawienia
 3. Jakie objawy mogą wskazywać na niedobór enterokinazy?
 4. Enterokinaza a ostre zapalenie trzustki

Gdzie się znajduje enterokinaza?

Enterokinaza (enteropeptydaza) jest enzymem znajdującym się w błonie śluzowej dwunastnicy i początkowej części jelita czczego. Jest syntetyzowana w postaci nieaktywnej (proenteropeptydazy) i wymaga aktywacji przez inny enzym – trypsynę lub duodenazę.

Rola enterokinazy w procesie trawienia

Zanim wyjaśnię Ci, jaka jest rola enterokinazy w organizmie człowieka, warto przypomnieć, na czym polega zewnątrzwydzielnicza czynność trzustki. Ten stosunkowo niewielki narząd zlokalizowany w jamie brzusznej wytwarza szereg enzymów, które są następnie wydzielane do światła dwunastnicy (początkowej części jelita cienkiego). Co istotne, enzymy te znajdują się w trzustce w formie nieaktywnej, tzw. zymogenów. W przeciwnym razie mogłoby dojść do uszkodzenia (samostrawienia) narządu.

Do enzymów trawiennych wydzielanych przez trzustkę należą m.in.:

 • amylaza – odpowiada za trawienie skrobi i innych węglowodanów;

 • lipaza – bierze udział w trawieniu tłuszczów;

 • karboksypeptydazy – egzopeptydazy (rozkładają białka odłączając od ich końcowych fragmentów aminokwasy);

 • chymotrypsyna i trypsyna – endopeptydazy (enzymy rozkładające wiązania we wnętrzu białka);

 • nukleazy – odpowiadają za rozkład kwasów nukleinowych (DNA i RNA);

 • elastaza – rozkłada elastynę;

 • fosfolipaza – rozkłada fosfolipidy.

Enterokinaza aktywuje wydzielany przez trzustkę trypsynogen do formy biologicznie aktywnej – trypsyny. Rozpoczyna to kaskadę trawienia – trypsyna aktywuje bowiem w świetle jelita kolejne zymogeny wydzielane przez trzustkę, m.in. lipazę, elastazę i chymotrypsynę. W wyniku działania enzymów składniki pokarmu są rozkładane na mniejsze cząsteczki, które są następnie wchłaniane w dalszej części jelita do krwi.

Jakie objawy mogą wskazywać na niedobór enterokinazy?

Skoro wiesz już, jak ważną rolę w procesie trawienia odgrywa enterokinaza, wyobraź sobie, jakie konsekwencje może mieć niedobór tego enzymu. Brak aktywacji trypsynogenu w jelicie cienkim uniemożliwia nie tylko trawienie białek, ale także wielu innych substancji odżywczych. W efekcie niemożliwe jest ich wchłanianie, a przedostający się do dalszych części jelit niewchłonięty pokarm ulega fermentacji. 

Wrodzony niedobór enterokinazy u noworodka może objawiać się więc ciężką biegunką, wzdęciem brzuszka i obrzękami. Chory maluch nie przybiera również na wadze, a w badaniach laboratoryjnych stwierdza się obniżony poziom białka i cechy anemii (niedokrwistości). Rozpoznanie wrodzonego niedoboru lub braku enterokinazy wymaga potwierdzenia badaniami materiału pobranego podczas biopsji dwunastnicy. W przypadku nasilonych dolegliwości konieczne bywa wykonanie badania TK (tomografii komputerowej) jamy brzusznej. Leczenie niedoboru enterokinazy polega przede wszystkim na suplementacji enzymów trzustkowych.

Enterokinaza a ostre zapalenie trzustki

Ostre zapalenie trzustki (OZT) jest złożoną chorobą zapalną tego narządu o różnorodnej etiologii. W przeciwieństwie do polipów żołądka, które często nie dają żadnych symptomów, OZT zwykle przebiega gwałtownie, z szeregiem objawów, które ciężko przeoczyć. Silny ból brzucha promieniujący do pleców, nudności i wymioty są wskazaniem do natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Jeśli objawom tym towarzyszy ciężki stan ogólny, zaburzenia świadomości czy spadek ciśnienia tętniczego, konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego.

Do najczęstszych przyczyn ostrego zapalenia trzustki należą błąd dietetyczny (spożycie ciężkostrawnego posiłku), kamica dróg żółciowych i nadużywanie alkoholu. Choroba może być wywołana również hipertriglicerydemią (podwyższonym stężeniem trójglicerydów we krwi), urazem, infekcją wirusową lub stosowaniem niektórych leków (np. statyn). Według naukowców istnieje również inna przyczyna ostrego zapalenia trzustki, a mianowicie przedostanie się enterokinazy z jelita do przewodu trzustkowego (tzw. refluks). Obecność tej substancji w trzustce prowadzi do niekontrolowanej aktywacji trypsynogenu, a następnie innych enzymów trzustkowych. W konsekwencji dochodzi do ostrego martwiczego zapalenia trzustki.

Chcesz upewnić się, że Twój układ trawienny działa sprawnie? Zrób badania i skonsultuj się z lekarzem! A jeśli nie chcesz czekać w długich kolejkach, skorzystaj z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego Polisa Zdrowie Welbi! Dzięki niemu możesz uzyskać dostęp do lekarzy nawet 39 specjalizacji i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz nawet blisko 300 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych, w tym badania enzymów trzustkowych czy tomografii komputerowej.

Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, w tym gastroenterologa (w pakiecie OCHRONA GOLD), to maksymalnie 3 dni robocze. Konsultację stacjonarną lub online zarezerwujesz wygodnie za pośrednictwem Contact Center (CC) TU Zdrowie, ubezpieczyciela, z którym podpisujesz umowę lub przez Panel Ubezpieczonego online.

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, jak wybrany pakiet ubezpieczenia może odpowiedzieć na Twoje potrzeby zdrowotne. Ochroną ubezpieczeniową w ramach swojej polisy możesz objąć również dziecko do 7 roku życia.

Źródła
 1. X. Yang i in., The Global Status and Trends of Enteropeptidase: A Bibliometric Study, „Frontiers in Medicine” 2022, dostęp online: październik 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8866687/.
 2. X. Zheng, Y. Kitamoto, J. Sadler, Enteropeptidase, a type II transmembrane serine protease, „Frontiers in Bioscience-Elite” 2009, dostęp online: październik 2023, https://www.imrpress.com/journal/FBE/1/1/10.2741/E23.
Author lek. Agnieszka Żędzian picture
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
niedobor-bialych-krwinek-co-jesc-co-wlaczyc-do-diety
Odżywianie
2 min.
Niedobór białych krwinek - co jeść? Co włączyć do diety?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.