Zweryfikowane przez eksperta

Polipy żołądka – przyczyny, objawy, leczenie I Welbi

Emilia Kruszewska

lek. Agnieszka Żędzian

16.03.2022

Aktualizacja: 06.10.2022

Polipy żołądka to zmiany mające postać uwypuklenia błony śluzowej żołądka. Ich średnica najczęściej sięga do 1 cm. Wyróżnia się kilka typów polipów. W większości przypadków mają one charakter łagodny, a leczenie sprowadza się do obserwacji lub usunięcia metodą endoskopową. Jakie objawy dają polipy żołądka? Jak przebiega diagnostyka i leczenie polipów? Jakie znaczenie ma dieta?


polipy-zoladka-objawy-objawy
pexels

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-zatkane-ucho
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na zatkane ucho?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022

Przyczyny polipów żołądka 

Polip jest niewielkim uwypukleniem błony śluzowej. Zmiana może mieć budowę uszypułowaną (z wąską nóżką) i nieuszypułowaną (z szeroką podstawą). Jednoznaczna przyczyna pojawienia się polipa nie jest znana. Wśród czynników ryzyka wymienia się m.in.: wiek, podłoże genetyczne, długotrwałe stosowanie inhibitorów pompy protonowej, zakażenia bakteryjne, odpowiedź organizmu na stan zapalny. W większości diagnozowanych przypadków polipy mają postać łagodną, bez ryzyka rozwoju nowotworu. Wielkość zmian nie przekracza zwykle 1 cm.

Rodzaje polipów żołądka 

Wskazuje się na kilka rodzajów polipów żołądka:

 • Polipy dna żołądka – to najczęściej występujące zmiany. Mają zwykle postać łagodną, a ich średnica wynosi od 1 do 5 mm. Umiejscawiają się w trzonie i na dnie żołądka. W przypadku ich występowania zalecana jest obserwacja okresowa. 

 • Polipy związane z przyjmowaniem inhibitorów pompy protonowej – zmiany powstają na skutek przyjmowania leków. Ich średnica wynosi do 1 cm. Najczęściej znikają samoistnie po odstawieniu leków. 

 • Polipy hiperplastyczne – to zmiany występujące zwykle pojedynczo. Umiejscawiają się w okolicy odźwiernikowej. Najczęściej powstają w wyniku zapalenia błony śluzowej żołądka i działania bakterii Helicobacter pylori. Zwykle mają postać łagodną i tendencję do rośnięcia. Polipy o średnicy większej niż 1 cm kwalifikują się do usunięcia. 

 • Polipy hamartomatyczne – zmiany o łagodnej postaci, najczęściej występujące w wieku młodzieńczym. Powstają w przebiegu choroby Cowdena lub zespołu Peutza. 

 • Polipy gruczolakowe – zmiany nowotworowe o charakterze łagodnym. Mogą umiejscowić się w każdej części żołądka. Często powstają na skutek zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka i metaplazji jelitowej. Zmiany rozrastają się nawet do powyżej 2 cm.

 • Włókniste polipy zapalne – zmiany charakterystyczne dla osób pomiędzy 50. a 60. rokiem życia. Mają postać łagodną, a ich średnica wynosi nawet do 5 cm. Bardzo często pomimo dużych rozmiarów nie dają objawów.

 • Guzy neuroendokrynne – zmiany o charakterze nowotworowym. W większości przypadków rokują dobrze. Wymagają leczenia chirurgicznego.

Polipy żołądka – objawy

U większości osób polipy na żołądku nie powodują żadnych objawów, a obecność zmiany wykrywana jest przypadkowo podczas rutynowych badań. Dolegliwości w postaci obecności krwi w stolcu, silnego bólu brzucha i osłabienia powodują natomiast duże polipy, przekraczające 1 cm wielkości. U niektórych pacjentów stwierdza się ponadto anemię i niedrożność odźwiernika żołądka.

Diagnostyka i postępowanie ze zmianą polipowatą 

Do rozpoznania polipa żołądka najczęściej dochodzi przypadkowo. Diagnostyka wymaga wykonania badania endoskopowego (gastroskopii). W przypadku potwierdzenia zmiany konieczne jest pobranie wycinka polipa w celu wykonania badania histopatologicznego. 

Gastroskopia wykonywana jest na czczo w pozycji leżącej na lewym boku. Procedura trwa od kilku do kilkunastu minut, jest badaniem bezbolesnym, ale może powodować dyskomfort. Wcześniej poprzedza ją podanie miejscowego znieczulenia. U niektórych pacjentów może być niezbędne zastosowanie krótkotrwałej sedacji. Badanie polega na wprowadzeniu gastroskopu przez gardło. Powodzenie i czas trwania w dużej mierze zależy od samego chorego i jego współpracy z lekarzem. Gastroskopia w 99% nie powoduje powikłań. 

Jak można leczyć polipy żołądka?

Leczenie polipów żołądka zależy od rodzaju i wielkości zmiany. Podstawą do podjęcia terapii jest wynik badania histopatologicznego. W większości przypadków polipy mniejsze niż 1 cm wymagają jedynie obserwacji i regularnych badań kontrolnych. Zmiany o średnicy większej niż 1 cm są wskazaniem do polipektomii endoskopowej. Kontrola wykonywana jest, w zależności od wyniku badania histopatologicznego usuniętych polipów, zwykle po kilku miesiącach od zabiegu.

Polipy, które rozwinęły się na skutek przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka i działania bakterii Helicobacter pylori, leczone są farmakologicznie. Terapia u większości pacjentów przyczynia się do skutecznego i znacznego zmniejszenia polipów.

Polipy żołądka – dieta

Pacjenci, u których zdiagnozowano polipy żołądka, powinni stosować dietę lekkostrawną. Zmniejsza ona wydzielanie soku żołądkowego, a tym samym łagodzi dolegliwości związane ze zmianami polipowatymi. Chorzy cierpiący z powodu polipów żołądka muszą wykluczyć lub mocno ograniczyć:

 • potrawy pikantne, słone i mocno przyprawione, 

 • esencjonalne wywary i buliony mięsne lub warzywne, 

 • napoje gazowane, esencjonalne soki owocowe (szczególnie z cytrusów), 

 • produkty konserwowe lub marynowane w occie, 

 • mocne napoje alkoholowe, 

 • razowe pieczywo i wyroby cukiernicze, 

 • razowe makarony i grube kasze, 

 • warzywa kapustne i strączkowe, 

 • mocną kawę i herbatę. 

Dieta lekkostrawna powinna natomiast obfitować w: twarogi, produkty mleczne, jaja, chude mięso, ryby, oleje roślinne, jasne makarony i pieczywo, drobne kasze, młode warzywa, owoce bez skórki, słabe herbaty i kawy, napoje mleczne, rozcieńczone soki owocowe, lekkie buliony. Bardzo ważne jest wypijanie codziennie minimum 2,5 litra wody.

Źródła
 1. W. Latos, i in., Rozpoznany endoskopowo polip jelita czczego jako przyczyna przewlekłej niedokrwistości u chorego z polipami dna żołądka, Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny i Medycyny Fizykalnej Śląskiej Akademii Medycznej.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
kifoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
Zdrowie
1 min.
Kifoza – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
19.05.2021
goraca-kapiel-na-przeziebienie-najlepsze-rozwiazanie
Zdrowie
1 min.
Czy gorąca kąpiel pomaga na przeziębienie?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.