account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Polipy żołądka – dlaczego powstają i jak można je leczyć?

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian16.03.2022Aktualizacja: 10.04.2024

Polipy żołądka to zmiany mające postać uwypuklenia błony śluzowej żołądka. Ich średnica najczęściej sięga do 1 cm. Wyróżnia się kilka typów polipów. W większości przypadków mają one charakter łagodny, a leczenie sprowadza się do obserwacji lub usunięcia metodą endoskopową. Jakie objawy dają polipy żołądka? Jak przebiega diagnostyka i leczenie polipów? Jakie znaczenie ma dieta?


polipy-zoladka-objawy-objawy
pexels

Polecane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
bable-po-oparzeniu-po-ilu-dniach-znikaja-czym-smarowac
Zdrowie
1 min.
Bąble po oparzeniu - po ilu dniach znikają? Czym smarować?
30.07.2021
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
Spis treści
 1. Przyczyny polipów żołądka 
 2. Rodzaje polipów żołądka 
 3. Polipy żołądka – objawy
 4. Diagnostyka i postępowanie ze zmianą polipowatą 
 5. Jak można leczyć polipy żołądka?
 6. Polipy żołądka – dieta

Przyczyny polipów żołądka 

Polip jest niewielkim uwypukleniem błony śluzowej. Zmiana może mieć budowę uszypułowaną (z wąską nóżką) i nieuszypułowaną (z szeroką podstawą). Jednoznaczna przyczyna pojawienia się polipa nie jest znana. Wśród czynników ryzyka wymienia się m.in.: wiek, podłoże genetyczne, długotrwałe stosowanie inhibitorów pompy protonowej, zakażenia bakteryjne, odpowiedź organizmu na stan zapalny. W większości diagnozowanych przypadków polipy mają postać łagodną, bez ryzyka rozwoju nowotworu. Wielkość zmian nie przekracza zwykle 1 cm.

Rodzaje polipów żołądka 

Wskazuje się na kilka rodzajów polipów żołądka:

 • Polipy dna żołądka – to najczęściej występujące zmiany. Mają zwykle postać łagodną, a ich średnica wynosi od 1 do 5 mm. Umiejscawiają się w trzonie i na dnie żołądka. W przypadku ich występowania zalecana jest obserwacja okresowa. 

 • Polipy związane z przyjmowaniem inhibitorów pompy protonowej – zmiany powstają na skutek przyjmowania leków. Ich średnica wynosi do 1 cm. Najczęściej znikają samoistnie po odstawieniu leków. 

 • Polipy hiperplastyczne – to zmiany występujące zwykle pojedynczo. Umiejscawiają się w okolicy odźwiernikowej. Najczęściej powstają w wyniku zapalenia błony śluzowej żołądka i działania bakterii Helicobacter pylori. Zwykle mają postać łagodną i tendencję do rośnięcia. Polipy o średnicy większej niż 1 cm kwalifikują się do usunięcia. 

 • Polipy hamartomatyczne – zmiany o łagodnej postaci, najczęściej występujące w wieku młodzieńczym. Powstają w przebiegu choroby Cowdena lub zespołu Peutza. 

 • Polipy gruczolakowe – zmiany nowotworowe o charakterze łagodnym. Mogą umiejscowić się w każdej części żołądka. Często powstają na skutek zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka i metaplazji jelitowej. Zmiany rozrastają się nawet do powyżej 2 cm.

 • Włókniste polipy zapalne – zmiany charakterystyczne dla osób pomiędzy 50. a 60. rokiem życia. Mają postać łagodną, a ich średnica wynosi nawet do 5 cm. Bardzo często pomimo dużych rozmiarów nie dają objawów.

 • Guzy neuroendokrynne – zmiany o charakterze nowotworowym. W większości przypadków rokują dobrze. Wymagają leczenia chirurgicznego.

Polipy żołądka – objawy

U większości osób polipy na żołądku nie powodują żadnych objawów, a obecność zmiany wykrywana jest przypadkowo podczas rutynowych badań. Dolegliwości w postaci obecności krwi w stolcu, silnego bólu brzucha i osłabienia powodują natomiast duże polipy, przekraczające 1 cm wielkości. U niektórych pacjentów stwierdza się ponadto anemię i niedrożność odźwiernika żołądka.

Diagnostyka i postępowanie ze zmianą polipowatą 

Do rozpoznania polipa żołądka najczęściej dochodzi przypadkowo. Diagnostyka wymaga wykonania badania endoskopowego (gastroskopii). W przypadku potwierdzenia zmiany konieczne jest pobranie wycinka polipa w celu wykonania badania histopatologicznego. 

Gastroskopia wykonywana jest na czczo w pozycji leżącej na lewym boku. Procedura trwa od kilku do kilkunastu minut, jest badaniem bezbolesnym, ale może powodować dyskomfort. Wcześniej poprzedza ją podanie miejscowego znieczulenia. U niektórych pacjentów może być niezbędne zastosowanie krótkotrwałej sedacji. Badanie polega na wprowadzeniu gastroskopu przez gardło. Powodzenie i czas trwania w dużej mierze zależy od samego chorego i jego współpracy z lekarzem. Gastroskopia w 99% nie powoduje powikłań. 

Jak można leczyć polipy żołądka?

Leczenie polipów żołądka zależy od rodzaju i wielkości zmiany. Podstawą do podjęcia terapii jest wynik badania histopatologicznego. W większości przypadków polipy mniejsze niż 1 cm wymagają jedynie obserwacji i regularnych badań kontrolnych. Zmiany o średnicy większej niż 1 cm są wskazaniem do polipektomii endoskopowej. Kontrola wykonywana jest, w zależności od wyniku badania histopatologicznego usuniętych polipów, zwykle po kilku miesiącach od zabiegu.

Polipy, które rozwinęły się na skutek przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka i działania bakterii Helicobacter pylori, leczone są farmakologicznie. Terapia u większości pacjentów przyczynia się do skutecznego i znacznego zmniejszenia polipów.

Polipy żołądka – dieta

Pacjenci, u których zdiagnozowano polipy żołądka, powinni stosować dietę lekkostrawną. Zmniejsza ona wydzielanie soku żołądkowego, a tym samym łagodzi dolegliwości związane ze zmianami polipowatymi. Chorzy cierpiący z powodu polipów żołądka muszą wykluczyć lub mocno ograniczyć:

 • potrawy pikantne, słone i mocno przyprawione, 

 • esencjonalne wywary i buliony mięsne lub warzywne, 

 • napoje gazowane, esencjonalne soki owocowe (szczególnie z cytrusów), 

 • produkty konserwowe lub marynowane w occie, 

 • mocne napoje alkoholowe, 

 • razowe pieczywo i wyroby cukiernicze, 

 • razowe makarony i grube kasze, 

 • warzywa kapustne i strączkowe, 

 • mocną kawę i herbatę. 

Dieta lekkostrawna powinna natomiast obfitować w: twarogi, produkty mleczne, jaja, chude mięso, ryby, oleje roślinne, jasne makarony i pieczywo, drobne kasze, młode warzywa, owoce bez skórki, słabe herbaty i kawy, napoje mleczne, rozcieńczone soki owocowe, lekkie buliony. Bardzo ważne jest wypijanie codziennie minimum 2,5 litra wody.

Jeśli obawiasz się rozrostu zdiagnozowanych polipów żołądkach i chcesz uzyskać pomoc w kontroli tych zmian oraz w ich leczeniu, sprawdź, co możesz zyskać dzięki Polisie Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne zapewni Ci dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów (np. gastroenterologa) oraz wielu badań, w tym laboratoryjnych, obrazowych (np. USG jamy brzusznej) i czynnościowych – nawet blisko 300 badań w najbardziej rozbudowanym pakiecie OCHRONA GOLD.

Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę – dowiesz się, co możesz zyskać, wybierając prywatną opiekę medyczną od TU Zdrowie.

Źródła
 1. W. Latos, i in., Rozpoznany endoskopowo polip jelita czczego jako przyczyna przewlekłej niedokrwistości u chorego z polipami dna żołądka, Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny i Medycyny Fizykalnej Śląskiej Akademii Medycznej.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
niedobor-bialych-krwinek-co-jesc-co-wlaczyc-do-diety
Odżywianie
2 min.
Niedobór białych krwinek - co jeść? Co włączyć do diety?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.