account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaTeleporada u specjalisty 1 min.

Do jakiego lekarza zgłosić się z hemoroidami? Jak i gdzie leczyć żylaki odbytu?

Olga Dąbska17.10.2022Aktualizacja: 08.10.2023

Do jakiego lekarza udać się z hemoroidami? Objawy ze strony guzków krwawniczych doskwierają coraz większej liczbie ludzi, co związane jest w dużej mierze z prowadzonym stylem życia. Z podejrzeniem hemoroidów pacjent powinien zgłosić się w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby skieruje go do proktologa. Sprawdź, jak leczy się hemoroidy odbytu.


do-jakiego-lekarza-isc-z-hemoroidami
pexels.com

Polecane

czym-zajmuje-sie-pulmonolog-dziecięcy-jakie-leczy-choroby
Telemedycyna
1 min.
Czym zajmuje się pulmonolog dziecięcy? Jakie leczy choroby?
03.11.2021
lekarz-chorob-zakaznych-jak-moze-pomoc-ci-online
Telemedycyna
1 min.
Lekarz chorób zakaźnych: kiedy skorzystać z e-wizyty?
03.11.2021
laryngolog-jak-moze-pomoc-ci-podczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Laryngolog: jak może pomóc ci podczas e-wizyty?
02.11.2021
lekarz-internista-co-leczy-kiedy-udac-sie-do-tego-specjalisty
Telemedycyna
1 min.
Lekarz internista - z jakimi dolegliwościami zgłosić się do tego specjalisty?
08.12.2021
Spis treści
  1. Do jakiego lekarza udać się z hemoroidami odbytu?
  2. Jakie mogą być przyczyny hemoroidów?
  3. Do jakiego lekarza iść z hemoroidami? Kim jest proktolog?
  4. Jakie badania może wykonać proktolog?
  5. Do czego prowadzą nieleczone hemoroidy? 

Do jakiego lekarza udać się z hemoroidami odbytu?

Jeśli podejrzewasz u siebie hemoroidy, z pewnością zastanawiasz się, do jakiego lekarza zgłosić się z tą przypadłością. W pierwszej kolejności wskazana jest konsultacja u lekarza rodzinnego.

Do wizyty powinny skłonić następujące objawy żylaków odbytu:

  • dyskomfort, ból, pieczenie, swędzenie, nabrzmienie i podrażnienie skóry w okolicach odbytu,

  • sączenie wydzieliny śluzowej,

  • a w przypadku hemoroidów zewnętrznych dodatkowo bezbolesne krwawienie z odbytu o jasnoczerwonym kolorze podczas wypróżniania lub niedługo po nim.

Objawami świadczącymi o zaawansowanej postaci choroby są: nietrzymanie stolca, obecność wykwitów w okolicy odbytu, intensywne krwawienie. Lekarz rodzinny po dokonaniu wstępnego rozpoznania, które będzie się opierało na badaniu podmiotowym, czyli wywiadzie z pacjentem, badaniu przedmiotowym, w tym prostym badaniu przezodbytniczym (per rectum), stwierdzi, czy za uporczywymi objawami stoją hemoroidy. Podobne dolegliwości mogą dawać bowiem m.in.: polip odbytu, przetoka, szczelina odbytu. W przypadku rozpoznania hemoroidów lekarz rodzinny wypisze ci skierowanie do proktologa, który posiłkując się dodatkowymi badaniami, określi zaawansowanie choroby i ustali plan leczenia. 

Jakie mogą być przyczyny hemoroidów?

Jednoznacznie nie określono przyczyny choroby hemoroidalnej. Wśród czynników sprzyjających jej powstaniu wymieniane są:

  • zaburzenia rytmu wypróżnień (zaparcie lub biegunka), 

  • brak aktywności fizycznej,

  • dieta uboga w błonnik,

  • wzrost ciśnienia w jamie brzusznej (masy w jamie brzusznej, przedłużone parcie, ciąża, wodobrzusze), wówczas okazać się może konieczna wizyta u gastrologa (https://www.welbi.pl/gastrolog-jak-moze-pomoc-ci-poczas-teleporady/),

  • obciążenia genetyczne,

  • brak lub nieprawidłowa praca zastawek w żyłach odbytniczych,

  • podeszły wiek.

W mniejszym stopniu na powstawanie hemoroidów wpływają: nadmierna masa ciała, zaburzenia mięśni dna miednicy, przewlekły kaszel, długie przebywanie w pozycji siedzącej.

Do jakiego lekarza iść z hemoroidami? Kim jest proktolog?

Proktologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się chorobami ostatniego odcinka przewodu pokarmowego, a zatem rozwijającymi się w odbytnicy (w końcowej części jelita grubego), w kanale odbytu i w samym odbycie. Poza hemoroidami specjalista proktologii diagnozuje i leczy takie schorzenia, jak m.in.: szczelina odbytu, ropień okołoodbytniczy, polipy odbytu, wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Jakie badania może wykonać proktolog?

Proktolog rozpoczyna diagnostykę hemoroidów od obszernego wywiadu z pacjentem. Ważną częścią wizyty jest badanie per rectum, czyli wspomniane już badanie palcem odbytu, kanału odbytu i odbytnicy. Pozwala ono na ocenę tych części ciała i podjęcie decyzji o poszerzeniu diagnostyki. W przypadku hemoroidów zewnętrznych już na tym etapie dokonuje się ich stwierdzenia, a w celu uwidocznienia hemoroidów wewnętrznych konieczne okazać się mogą dodatkowe badania. Wymienia się wśród nich:

  • anoskopię – badanie z użyciem wziernika o długości 10 cm; pozwala na ocenę kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy,

  • rektoskopię – badanie z wykorzystaniem wziernika, jednak wprowadza się go głębiej niż w anoskopii; podczas badania możliwe jest pobranie materiału do badania histopatologicznego,

  • sigmoidoskopię – wziernikowanie odbytnicy i esicy, do którego wykorzystywany jest endoskop o długości ponad 30 cm; badanie pozwala na wykluczenie innych przyczyn krwawienia niż hemoroidy,

  • kolonoskopię – badanie pozwalające na ocenę całego jelita grubego i pobieranie materiałów do badań histopatologicznych, a nawet przeprowadzenie podstawowych zabiegów, jak: usuwanie polipów, poszerzenie zwężenia jelitowego, zatamowanie krwawienia.

Proktolog przy podejrzeniu hemoroidów może zlecić pacjentowi również wykonanie innych badań, np. testu na krew utajoną, badania krwi i kału, USG przezodbytniczego.

Do czego prowadzą nieleczone hemoroidy? 

Objawy można w początkowej fazie leczyć zachowawczo, w przeciwnym razie konieczny okazuje się zabieg. Postępowanie zachowawcze polega na stosowaniu diety bogatej w błonnik, na nawodnieniu, odpoczynku, stosowaniu nasiadówek, przyjmowaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). W leczeniu żylaków odbytu wykorzystywane są różne metody zabiegowe, w tym m.in.: podwiązanie gumką (założenie elastycznej opaski na żylak i w ten sposób odcięcie do niego dopływu krwi, co powoduje jego obumarcie i odpadnięcie), skleroterapia (wstrzyknięcie środka obliterującego i zamknięcie ścian naczynia krwionośnego, a tym samym skurczenie się hemoroidów), metody kauteryzacyjne (z wykorzystaniem m.in. promieniowania podczerwonego, kriochirurgii, chirurgii laserowej, elektrokauteryzacji). Jeśli powyższe metody nie przynoszą zadowalającego efektu, konieczne okazać się może leczenie chirurgiczne. 

Pamiętaj, aby nie zwlekać z wizytą u proktologa, ponieważ skuteczność leczenia zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania choroby. Poza tym nieleczone hemoroidy mogą prowadzić do niebezpiecznych powikłań, w tym m.in. do:

W przypadku hemoroidów najważniejsze jest szybkie reagowanie na niepokojące objawy.

Źródła
  1. A. Obcowska, M. Kołodziejczak, Choroba hemoroidalna – współczesne poglądy na temat etiopatogenezy oraz metod leczenia. Przegląd piśmiennictwa, „Nowa Medycyna” 2016, t. 23, nr 2, s. 61–76.
  2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Choroby wewnętrzne: kompendium medycyny praktycznej, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
skierowanie-na-badania-w-trakcie-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Czy mogę uzyskać skierowanie na badania w trakcie teleporady?
03.12.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.