Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieUrazy 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Dolegliwości bólowe szyi. Diagnostyka i leczenie

Emilia Kruszewskalek. Wiktor Trela02.06.2022Aktualizacja: 11.04.2024

Przyczyny bólu szyi są różne. Od prozaicznych, wynikających ze spania na złej poduszce, do postępujących zwyrodnień części kręgosłupa. Sprawdź, jak wygląda diagnostyka i leczenie problemów bólowych szyi.


jak-zlagodzic-bol-szyi-skuteczne-sposoby
pexels

Polecane

bol-stawow-dloni-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Ból stawów dłoni - jakie są przyczyny? Jak leczyć?
24.01.2022
bole-reumatyczne-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie
1 min.
Bóle reumatyczne – w jaki sposób można je łagodzić?
27.05.2022
zespol-ciesni-nadgarstka-leczenie-domowe
Zdrowie
2 min.
Zespół cieśni nadgarstka - leczenie domowe
24.01.2022
zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-domowe
Fitness
1 min.
Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
19.05.2021
Spis treści
  1. Szyja smartfonowa 
  2. Kręcz szyi 
  3. Choroby zwyrodnieniowe karku 
  4. Inne czynniki powodujące ból szyi
  5. Diagnostyka bólu szyi
  6. Leczenie bólu i chorób szyi

Szyja smartfonowa 

Jak twierdzą specjaliści z Poradni Leczenia Bólu w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, szyja smartfonowa jest nowym zespołem bólowym, dotykającym młodych pacjentów. Nazwa schorzenia jest potoczna, jednak odnosi się do nienaturalnej, wymuszonej pozycji ciała, jaką przybiera dziecko podczas korzystania ze smartfona, komputera lub tabletu. Zespół szyi smartfonowej powoduje szereg dolegliwości bólowych umiejscowionych w okolicach karku, barków i między łopatkami. Dodatkowo pacjenci skarżą się na ból głowy. Dolegliwości powstają na skutek przeciążenia mięśni barków, które przejmują jednocześnie funkcjonalność mięśni szyi, co z kolei skutkuje osłabieniem karku. Chcesz zniwelować skutki zespołu szyi smartfonowej lub postawić na skuteczną profilaktykę? Przeczytaj artykuł poruszający kwestię prawidłowego siedzenia przy komputerze.

Kręcz szyi 

Kręcz szyi polega na wymuszonym skrzywieniu głowy na bok, w stronę barku. Dysfunkcja powstaje na skutek zmian w mięśniach szyi lub w odcinku szyjnym kręgosłupa. Medycyna wyróżnia nabyty i wrodzony kręcz. Zaburzenie może powstać nagle na skutek silnego przeciążenia i napięcia mięśni odcinka szyjnego lub rozwijających się stanów zapalnych. Kręcz szyi może być również skutkiem nieprawidłowych nawyków przechylania głowy w bok i utrwalania wzorców wad postawy. Silnemu kręczowi szyi towarzyszy sztywność karku i mocny ból napiętych mięśni. Niemożliwe jest ponadto swobodne poruszanie głową w przeciwną stronę. Próba wyprostowania szyi powoduje uczucie ciągnięcia mięśni w okolicy barku i przestrzeni międzyłopatkowej. Kręcz szyi może trwać od kilku godzin do nawet kilku tygodni. Dolegliwość ustępuje samoistnie. Nawracający problem zaleca się skonsultować z lekarzem. 

Choroby zwyrodnieniowe karku 

Zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego powstają na skutek zużycia krążków międzykręgowych kręgosłupa. Problem dotyka osoby zarówno młode, jak i starsze. Bardzo często uwarunkowany jest genetycznie. Zmiany zwyrodnieniowe, o ile nie postępują, są niegroźne i stosunkowo mało odczuwalne. Niestety wraz z wiekiem i zużywaniem się tej części kręgosłupa dochodzi do powikłań, które stają się przyczyną wielu schorzeń, obejmujących również części mięśniowo-nerwowe. Zwyrodnienia karku powodują przykurcze mięśni szyjnych, zmiany w ścięgnach i zaburzenia nerwowe. Wśród pacjentów cierpiących z powodu chorób zwyrodnieniowych są również osoby borykające się z dyskopatią szyjną i kręgosłupa. To poważna choroba, powodująca m.in. zaburzenia zmysłu wzroku i pracy błędnika.

Inne czynniki powodujące ból szyi

Przyczyny bólu karku często są prozaiczne i pojawiają się na skutek przybierania złej pozycji podczas spania lub używania niewłaściwej poduszki. Wśród innych czynników sprzyjających rozwojowi dolegliwości wymienia się również brak aktywności fizycznej, co osłabia mięśnie karku i obręczy barkowej, lub też podjęcie zbyt intensywnego treningu siłowego. Niekiedy ból szyi powstaje na skutek siedzenia w przeciągu lub przewiania bardzo zimnym wiatrem, które w konsekwencji powoduje stan zapalny mięśni szyi. Przyczyną dolegliwości mogą być również choroby układu krążenia i powstające w okolicy karku zatory. 

Diagnostyka bólu szyi

Utrzymujący się kilka dni lub często nawracający ból szyi powinien skłonić nas do wizyty u ortopedy, reumatologa lub neurologa. Leczenie na własną rękę za pomocą środków przeciwbólowych przyniesie krótkotrwałą ulgę i nie rozwiąże problemu, tym bardziej jeśli przyczyną bólu są zwyrodnienia stawów. Diagnostyka opiera się na kilku kluczowych czynnikach – natężeniu dolegliwości, czasie trwania i innych objawach współistniejących, np. drętwieniu kończyn, miejscowym lub promieniującym charakterze bólu, zawrotach lub bólach głowy. Uzupełnieniem wywiadu lekarskiego jest wykonanie zdjęcia RTG, a w niektórych przypadkach rezonansu magnetycznego. 

Leczenie bólu i chorób szyi

Leczenie bólu szyi może przybierać różne metody, w zależności od postawionej diagnozy. W większości przypadków schorzenia w obrębie szyi nie wymagają zabiegu operacyjnego. Ingerencja chirurgiczna ma miejsce w przypadku deformacji części szyjnej kręgosłupa i uszkodzenia nerwów, które w konsekwencji powodują drętwienie rąk, a nawet czasowe zaniki czucia. Zabieg operacyjny polega na usunięciu wadliwego krążka, w którego miejsce wszczepiany jest sztuczny dysk. Chory po kilkutygodniowej rekonwalescencji wraca do pełnej sprawności, gdyż użyta proteza zachowuje pełną ruchomość operowanego odcinka. 

Do metod nieoperacyjnych zaliczamy m.in.: masaże, taping, terapię manualną, kinezyterapię, manualne rozciąganie mięśni odcinka szyjnego. Dużą skuteczność zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu przynoszą zalecone przez fizjoterapeutę ćwiczenia na kręgosłup szyjny.

Diagnoza i leczenie przyczyn bólu szyi wiąże się z koniecznością wykonania rozmaitych badań i odbycia licznych konsultacji. Zapewnij sobie wsparcie. Jeśli chcesz mieć dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty. Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym ortopeda i neurolog),

  • dostęp do niemal 300 badań w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym do diagnostyki obrazowej, np. RTG, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej,

  • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opieka w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
  1. I.A Kapandji, R. Gnat, Anatomia funkcjonalna stawów, t. 3, Kręgosłup, miednica, głowa, Edra Urban & Partner, 2020.
  2. M. Aebi, N. Boos, P. Jarmużek, Choroby kręgosłupa, MediPage, 2016.
  3. A. Coote, P. Haslam, T. Gaździk, Ortopedia i reumatologia Crash Course, Edra Urban & Partner, 2015.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
oklady-z-zywokostu-na-stawy-ostrogi-jak-zrobic
Zdrowie
2 min.
Okłady z żywokostu - na stawy, ostrogi. Jak zrobić?
24.01.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.