Jak wyleczyć w domu zapalenie ścięgna Achillesa?
Zapalenie ścięgna Achillesa jest schorzeniem, które w większości przypadków dotyka sportowców, jednak może przytrafić się każdemu. Wymaga ono odpowiedniej terapii w celu złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości i zmniejszyć ryzyko powikłań. Jej wsparciem mogą być naturalne sposoby. Zobacz, jak przebiega domowe leczenie zapalenia ścięgna Achillesa.
Czym jest zapalenie ścięgna Achillesa?
Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w organizmie człowieka. Przyczepia się ono do kości piętowej, a utworzone jest z łączących się tkanek mięśnia brzuchatego łydki oraz mięśnia płaszczkowatego. Mimo że ścięgno Achillesa jest mocną strukturą, może dojść do jego uszkodzenia.Zapalenie ścięgna Achillesa jest jednym z rodzajów uszkodzeń tej struktury. Jest to ostry stan zapalny, który pojawia się na skutek przeciążenia tkanek. Zakres uszkodzeń oraz stopień ich nasilenia jest różny. Oba parametry mają wpływ na objawy zapalenia ścięgna Achillesa, a także na czas zdrowienia, rodzaj leczenia i rokowanie.Zapalenie ścięgna Achillesa powstaje przede wszystkim na skutek uprawiania sportu niedostosowanego do możliwości organizmu, bez wcześniejszej rozgrzewki lub na zbyt wymagającym terenie. Narażeni na jego wystąpienie są przede wszystkim biegacze. Zdarza się także, że pojawia się na skutek noszenia niewygodnego i niedopasowanego obuwia, u osób z nadmierną masą ciała lub cierpiących na niektóre choroby przewlekłe (np. reumatoidalne zapalenie stawów).
Jak rozpoznać zapalenie ścięgna Achillesa?
O tym, że doszło do zapalenia ścięgna Achillesa, mogą informować następujące objawy:
Ból lub obrzęk w okolicy ścięgna Achillesa,
zaczerwienienie bądź nadmierne ucieplenie skóry w okolicy ścięgna,
guzek w miejscu największego przeciążenia ścięgna,
trudności w wykonywaniu ruchów nogą.
Jeżeli pojawią się u ciebie powyższe dolegliwości, powinieneś udać się do lekarza. Zostaną zlecone ci badania diagnostyczne, dzięki którym będzie możliwe ustalenie ich przyczyny. W diagnostyce zapalenia ścięgna Achillesa wykorzystuje się przede wszystkim zdjęcie rentgenowskie (RTG). Niekiedy lekarz może zdecydować o konieczności wykonania innych badań obrazowych (np. rezonansu magnetycznego).
Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa
Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa jest dopasowywane indywidualnie do każdej osoby. Wpływ na wybór metody terapii ma zakres uszkodzeń oraz stopień nasilenia objawów. Często konieczne jest połączenie kilku sposobów leczniczych, aby odzyskać pełną sprawność.Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa polega na czasowym unieruchomieniu kończyny oraz zastosowaniu fizjoterapii i fizykoterapii. Skuteczne mogą okazać się: pozaustrojowa terapia falami uderzeniowymi, ultradźwięki lub laseroterapia. Niekiedy lekarz może zadecydować o wykorzystaniu farmaceutyków. Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa wymaga także wykonywania ćwiczeń wzmacniających pod okiem fizjoterapeuty.Chirurgiczne leczenie zapalenia ścięgna Achillesa jest konieczne w rzadkich przypadkach. Kierowane są na nie osoby z poważnymi uszkodzeniami. Zabieg polega na usunięciu zrostów i guzków w tkance ścięgna.
Domowe leczenie zapalenia ścięgna Achillesa
Domowe leczenie zapalenia ścięgna Achillesa polega przede wszystkim na odpoczynku i zmodyfikowaniu codziennej aktywności. Czas rekonwalescencji należy przeznaczyć na regenerację organizmu. Warto się wyciszyć. Mog ą w tym pomóc różnego rodzaju metody relaksacyjne i ćwiczenia oddechowe. Ważny jest także odpoczynek nocny. Tutaj z pomocą może przyjść higiena snu
Ile trwa leczenie zapalenia ścięgna Achillesa?
To, ile trwa leczenie zapalenia ścięgna Achillesa, zależy od kilku czynników. Pod uwagę jest brana przede wszystkim rozległość uszkodzeń. Ważny jest także rodzaj zastosowanej terapii oraz przestrzeganie zaleceń lekarza. Powrót do pełnej sprawności może trwać od 3 do 6 miesięcy.
- A. Pogorzała, K. Wysokińska, Zerwanie ścięgna Achillesa – przyczyny, objawy kliniczne, metody leczenia i profilaktyka zapobiegająca urazom [w:] Fizjoterapia – wiedza i doświadczenie. Monografia pod redakcją Adrianny Marii Borowicz, Poznań 2018, s. 47–61.
- K. Strojek i in., Etiologia i patomechanizm uszkodzenia ścięgna Achillesa, „Journal of Education, Health and Sport” 2016, t. 6, nr 11, s. 147–160.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.