Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Suplementacja jodem – kiedy warto ją stosować?

Sylwia Brodniewska

16.02.2023

Aktualizacja: 16.02.2023

Dobrze zbilansowana dieta powinna dostarczać niezbędnych witamin i minerałów. Niekiedy w pożywieniu nie ma ich takiej ilości, jaka jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jod jest pierwiastkiem potrzebnym każdemu, również dzieciom oraz kobietom w ciąży, dlatego jego suplementacja jest konieczna. Należy jednak pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar mogą szkodzić zdrowiu. Jak powinna wyglądać suplementacja jodu?


jod-suplementacja-kiedy-i-jaka-dawke-stosowac
pixabay.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
 1. Wpływ jodu na zdrowie
 2. Skutki niedoboru jodu
 3. Naturalne źródła jodu
 4. Suplementacja jodem

Wpływ jodu na zdrowie

Jod jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Kojarzony jest z pozytywnego wpływu na pracę tarczycy, jednak ma o wiele więcej właściwości. Jest także odpowiedzialny za prawidłowy wzrost kości, a także za rozwój mózgu. Dlatego właśnie okazuje się bardzo ważny w diecie dzieci. Kobiety w ciąży także powinny zadbać o odpowiednią suplementację tego pierwiastka, niezbędnego do prawidłowego rozwoju płodu. 

U dzieci i dorosłych jod wspiera funkcje poznawcze, poprawia pamięć i koncentrację, pomaga w skupieniu uwagi oraz w koordynacji wielu procesów. Jego właściwe stężenie w organizmie ułatwia odchudzanie.

Jod można znaleźć w ludzkim organizmie. Jego największa ilość zlokalizowana jest w tarczycy. Stanowi składnik hormonów tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3), które regulują aktywność metaboliczną tego gruczołu. Hormon tyreotropina (TSH) jest wydzielany przez przysadkę mózgową w celu pobudzenia tarczycy do produkcji T3 i T4. Ich nieprawidłowy poziom może powodować choroby, takie jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Hormony te są również odpowiedzialne za funkcjonowanie nerek, serca, mięśni, układu nerwowego i przysadki mózgowej. Utrzymywanie prawidłowego poziomu jodu w organizmie chroni tarczycę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Skutki niedoboru jodu

W ludzkim organizmie zawartość jodu to ok. 30 mg. Obecnie większość społeczeństwa cierpi na jego niedobór. Bez odpowiednich badań nie da się określić, czy istnieje niedobór jodu, dlatego należy je wykonywać regularnie. Istnieje jednak szereg objawów, które mogą wskazywać na niedobór tego pierwiastka. Należą do nich:

 • przyrost masy ciała,

 • uczucie zmęczenia,

 • drażliwość,

 • suchość skóry,

 • bezsenność,

 • drżenie rąk,

 • wypadanie włosów.

Niekiedy pojawiają się wole, które można zobrazować, wykonując USG. Czasem konieczne jest usunięcie tarczycy. Należy jednak pamiętać, że niedobór jodu jest tak samo niebezpieczny, jak jego nadmiar. Przyjmowanie go w postaci suplementów lub leczenie niedoczynności tarczycy należy stale kontrolować.

Niedobór jodu u kobiet w ciąży jest niebezpieczny dla rozwoju płodu. Skutkiem zbyt niskiego poziomu jest uszkodzenie mózgu dziecka, które powoduje opóźnienie w rozwoju umysłowym i zaburzenia neurologiczne. Wiele kobiet powinno suplementować jod, jeszcze zanim zajdzie w ciążę. Chociaż choroby tarczycy u mężczyzn zdarzają się rzadziej, to oni również powinni regularnie sprawdzać jej stan.

Naturalne źródła jodu

Jod może być przyjmowany nie tylko w formie pożywienia, ale również podczas wdychania powietrza. W Polsce największe stężenie jodu jest nad Morzem Bałtyckim, w szczególności w okresie jesienno-zimowym. Dlatego zaleca się odwiedzanie wybrzeża raz na jakiś czas. Wchłanianie jodu zwiększają także regularne kąpiele morskie.

Głównym źródłem jodu okazuje się sól kuchenna, która jest niemalże w każdej kuchni. Dzięki łatwemu dostępowi do niej pierwiastek ten jest stale obecny w diecie. Jod można również znaleźć w algach, rybach morskich, owocach morza, a także w nabiale. Jest on także dodawany do wód mineralnych, dlatego pijąc wodę regularnie, można dostarczyć go do organizmu w łatwy sposób.

Naturalne źródła jodu nie są tak szerokie, jak w przypadku innych pierwiastków, dlatego niekiedy konieczna jest suplementacja z zewnątrz. Niedobór tego pierwiastka może wynikać ze zbyt małego spożycia soli, a także z całkowitego wyeliminowania z diety ryb i owoców morza.

Suplementacja jodem

Zalecana dzienna dawka jodu to od 150 do 300 µg. Zmienia się ona w zależności od płci oraz wieku. Przed rozpoczęciem suplementacji należy wykonać niezbędne badania, które pozwolą określić poziom jodu. Jednym z nich jest badanie moczu. Wartościowe informacje można również otrzymać, wykonując oznaczenie poziomu hormonów tarczycy. 

Osoby z niedoczynnością tarczycy czy chorobą Hashimoto są pod stałą kontrolą lekarską i często biorą leki zawierające określone dawki jodu, najczęściej lewotyroksynę. Nie ma konieczności dodatkowej suplementacji, ponieważ można w łatwy sposób doprowadzić do nadmiaru tego pierwiastka w organizmie lub zatrucia się nim. 

Leki stosowane w leczeniu niedoczynności tarczycy należy stosować rano, na czczo, przynajmniej godzinę przed zjedzeniem śniadania czy wypiciem kawy. Stosowanie suplementów diety z jodem powinno wyglądać inaczej. Preparaty zawierające ten pierwiastek należy spożywać po jedzeniu, aby zwiększyć wchłanialność pierwiastka. Dobrze połączyć go z selenem, witaminami z grupy B, magnezem czy witaminą C. Biorąc mieszanki witamin i minerałów, należy pamiętać, aby nie stosować innych produktów zawierających jod, gdyż może to doprowadzić do jego nadmiaru.

Źródła
 1. F. Ahad, SA.Ganie, Iodine, Iodine metabolism and Iodine deficiency disorders revisited, „Indian Journal of Endocrinology and Metabolism” 2010, nr 14(1), s. 13–17.
 2. M. Woźniakiewicz, Problem niedoboru jodu u kobiet w ciąży, przegląd literatury, w: G. Dębska, J. Jaśkiewicz (red.), Interdyscyplinarne aspekty nauk o zdrowiu, Kraków, 2010.
 3. M. Gietka-Czernel, Profilaktyka niedoboru jodu, „Postępy Nauk Medycznych” 2015, nr 12, s. 839–845.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
jakie-jest-polozenie-serca-w-klatce-piersiowej
Zdrowie
2 min.
Jakie jest położenie serca w klatce piersiowej?
31.10.2021
jaka-jest-prawidlowa-temperatura-ciala-czlowieka
Zdrowie
1 min.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?
30.10.2021
jak-dbac-o-uklad-oddechowy-co-jest-wazne
Zdrowie
1 min.
Jak należy dbać o układ oddechowy? Zasady profilaktyki
14.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.