account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Koronarografia – badanie diagnostyczne oceniające tętnice wieńcowe

Redakcjalek. Agnieszka Żędzian01.05.2024Aktualizacja: 01.05.2024

Koronarografia jest procedurą diagnostyczną, która umożliwia ocenę tętnic wieńcowych, czyli naczyń krwionośnych, które dostarczają krew do mięśnia sercowego. Jest to badanie inwazyjne, które wykorzystuje środek kontrastowy podawany do tętnic, a następnie obrazowanie rentgenowskie do wizualizacji tętnic wieńcowych. Dzięki koronarografii lekarz może ocenić, czy występują zwężenia tętnic, ich niedrożność oraz czy przepływ krwi jest prawidłowy.


koronarografia-kiedy-jest-potrzebna
Pixabay.com

Polecane

limfocyty-co-to-jest-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Limfocyty - co to jest? Jakie są normy?
31.10.2021
skladniki-krwi-i-ich-funkcje-co-warto-wiedziec
Zdrowie
3 min.
Składniki krwi i ich funkcje - co warto wiedzieć?
30.10.2021
jakie-badania-wykonac-aby-zdiagnozowac-hashimoto
Zdrowie
1 min.
Jakie badania wykonać, aby zdiagnozować Hashimoto?
01.12.2021
nieprawidlowe-cisnienie-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Zdrowie
1 min.
Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie – kiedy udać się do lekarza?
20.10.2021
Spis treści
 1. Co to jest koronarografia?
 2. Wskazania do koronarografii
 3. Przygotowanie do koronarografii
 4. Przebieg koronarografii
 5. Możliwe powikłania i rekonwalescencja po koronarografii

Co to jest koronarografia?

Koronarografia to badanie diagnostyczne, które pozwala na ocenę stanu tętnic wieńcowych, czyli naczyń krwionośnych zaopatrujących serce w krew. Wykonywana jest w pracowni hemodynamiki serca.

Wskazania do koronarografii

Koronarografię wykonuje się w celu rozpoznania i oceny różnych schorzeń tętnic wieńcowych oraz ustalenia odpowiednich metod leczenia. Wskazaniami do przeprowadzenia koronarografii mogą być:

 • podejrzenie choroby wieńcowej – jeśli pacjent ma objawy takie jak ból w klatce piersiowej, duszność lub inne symptomy sugerujące niedokrwienie mięśnia sercowego, koronarografia może pomóc w potwierdzeniu lub wykluczeniu choroby wieńcowej;

 • ocena zwężeń tętnic wieńcowych – koronarografia umożliwia ocenę stopnia zwężenia tętnic wieńcowych i określenie, czy wymagane jest leczenie inwazyjne, takie jak angioplastyka wieńcowa (poszerzenie naczynia balonem) lub pomostowanie aortalno-wieńcowe;

 • ocena skuteczności wcześniejszego leczenia – jeśli pacjent był wcześniej leczony inwazyjnie, np. przeszedł przezskórną interwencję wieńcową, koronarografia może pomóc ustalić, czy konieczne jest dalsze działanie;

 • diagnostyka innych chorób serca – koronarografia może być również wykonywana w celu oceny tętnic wieńcowych w przypadku innych chorób serca, takich jak wady zastawkowe, niewydolność serca czy tętniaki aorty.

Warto podkreślić, że decyzję o przeprowadzeniu koronarografii podejmuje lekarz na podstawie szczegółowego wywiadu, badania fizykalnego oraz wyników dodatkowych badań diagnostycznych. Nie u każdego pacjenta z podejrzeniem choroby wieńcowej konieczne jest wykonanie koronarografii.

Jeśli jednak musisz wykonać to badanie, skonsultuj się z kardiologiem. Możesz uzyskać łatwy dostęp do niego, wybierając jeden z pakietów prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego – ofertę zamów na Welbi.  

Już od 69 zł miesięcznie masz dostęp do e-konsultacji z 14 specjalistami (w tym z kardiologiem) oraz wizyt stacjonarnych u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a od 119 zł miesięcznie – do wizyt w gabinecie również u specjalistów (a liczba specjalizacji do wyboru rośnie do 29!). Jeśli z kolei chcesz mieć możliwość konsultacji 39 specjalistami, wybierz pakiet OCHRONA GOLD (od 239 zł miesięcznie).

Oprócz dostępu do lekarzy prywatna opieka medyczna w ramach Polisy Zdrowie Welbi to także badania laboratoryjne, obrazowe i czynnościowe (blisko 300 w pakiecie OCHRONA GOLD), szczepienie ochronne przeciwko grypie sezonowej i inne usługi, w zależności od wybranego pakietu.

Zamów ofertę – na stronie https://www.welbi.pl/prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne/ kliknij „Chcę obliczyć składkę” iwypełnij formularz. Dowiedz się, co możesz zyskać, wybierając jeden z dostępnych pakietów.

Przygotowanie do koronarografii

Przed przystąpieniem do koronarografii konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny i zaleci niezbędne badania przedwstępne, takie jak badanie krwi czy EKG. W przypadku planowanej koronarografii istotne jest poinformowanie lekarza o zażywanych lekach, alergiach oraz innych dolegliwościach zdrowotnych.

Pacjent musi być na czczo przez określony czas, najczęściej od północy przed planowanym terminem badania (co najmniej 6 h). Konieczne może być również czasowe odstawienie niektórych leków (np. przeciwkrzepliwych). Nie należy tego robić na własną rękę - decyzję o modyfikacji farmakoterapii podejmuje lekarz, po przeanalizowaniu historii medycznej pacjenta. Pacjent powinien również zgłosić ewentualne dolegliwości bólowe w klatce piersiowej, duszność lub inne objawy.

Przebieg koronarografii

Koronarografia jest przeprowadzana w specjalistycznym ośrodku kardiologicznym. Pacjent zostaje umieszczony na stole operacyjnym, a lekarz wykonuje miejscowe znieczulenie w okolicy, gdzie zostanie wprowadzony cewnik. Następnie, za pomocą specjalnego cewnika, wprowadza się środek kontrastowy do tętnic wieńcowych i jednocześnie rejestruje się obrazy rentgenowskie.

Podczas badania pacjent może odczuwać pewien dyskomfort, związany z wprowadzeniem cewnika i podaniem środka kontrastowego. Jednakże samo badanie jest przeważnie bezbolesne. Cały proces koronarografii trwa zazwyczaj około 30–60 minut. Po usunięciu cewnika z tętnicy w miejscu wkłucia zakładany jest opatrunek uciskowy.

Możliwe powikłania i rekonwalescencja po koronarografii

Koronarografia, podobnie jak każda inna procedura medyczna, wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Do możliwych należą m.in.:

 • krwawienie lub siniak w miejscu wprowadzenia cewnika – po zakończeniu badania miejsce, przez które wprowadzono cewnik, może krwawić. Zazwyczaj są to łagodne powikłania, które ustępują samoistnie;

 • zakażenie – istnieje prawdopodobieństwo infekcji w miejscu wprowadzenia cewnika. W celu zmniejszenia ryzyka stosuje się odpowiednie środki antyseptyczne;

 • nietolerancja środka kontrastowego – niekiedy może wystąpić reakcja alergiczna na podany środek kontrastowy.

Po zakończeniu koronarografii pacjent pozostaje pod obserwacją przez kilka godzin w celu monitorowania ewentualnych powikłań. W większości przypadków wraca do domu tego samego dnia, jednak czas rekonwalescencji może się różnić w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta. Po zabiegu ważne jest, aby wzmocnić serce i zapobiec dalszym problemom kardiologicznym.

Źródła
 1. E. Braunwald, Koronarografia i ultrasonografia wewnątrzwieńcowa [w:] Choroby serca. Tom I, D. Zipes, P. Libby, R. Bonow (red.). Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2007, s. 413–420.
 2. C. Seiler, C. Di Mario, Technika obrazowania inwazyjnego i hemodynamika, [w:] Choroby serca i naczyń. Tom I, J. Camm, T. Luscher, P. Serruys (red.), Termedia, Poznań 2006, s. 170–171.
 3. E. Topol, Niewydolność nerek, [w:] Kardiologia interwencyjna. Tom I, R.J. Gil, G. Opolski, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2009, s. 91–100.
 4. T. Bashore, E.R. Bates, P.B. Berger, American College of Cardiology/Society for Cardiac Angiography and Interventions Clinical Expert Consensus Document on Cardiac Catherization Laboratory Standards, „J Am Coll Cardiol” 2001, nr 37, s. 2171–2214.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.