account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Rodzaje, funkcje i wzory linii papilarnych

Agata Muchowska21.11.2023Aktualizacja: 21.11.2023

Linie papilarne to nasza swoista wizytówka. Jest to układ bruzd, widoczny zwłaszcza na opuszkach palców. Nie ma dwóch osób o takich samych liniach papilarnych. Zobacz, jakie funkcję pełnią oraz jakie mogą być ich rodzaje i wzory.


linie-papilarne-rodzaje-funkcje-wzory
Pixabay.com

Polecane

moje-dziecko-zle-sie-czuje-czy-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Moje dziecko źle się czuje. Czy warto skorzystać z telewizyty?
03.11.2021
porady-lekarskie-online-dlaczego-warto-5-najwazniejszych-powodow
Telemedycyna
1 min.
Porady lekarskie online – dlaczego warto? 5 najważniejszych powodów
24.11.2021
w-jakich-sytuacjach-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
W jakich sytuacjach warto skorzystać z teleporady?
24.11.2021
gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
Telemedycyna
1 min.
Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?
27.08.2021
Spis treści
  1. Czym są linie papilarne?
  2. Funkcje linii papilarnych
  3. Rodzaje linii papilarnych
  4. Linie papilarne – wzory
  5. Linie papilarne – jak dbać o dłonie?

Czym są linie papilarne?

Linie papilarne, czyli tzw. dermatoglify, to unikatowe bruzdy, które znajdują się na opuszkach palców, wewnątrz dłoni, stóp oraz na wargach. Ma je każdy ssak naczelny. U człowieka kształtują się w 20. tygodniu ciąży. Dotychczas gładka skóra płodu zaczyna się kurczyć, przez co tworzą się losowe linie, które będą towarzyszyły mu do końca życia. Są one niepowtarzalne i niezmienne. Mogą przybierać różne formy i kształty. Podczas dotykania powierzchni pozostawiają na niej odbicie, dlatego są jedną z najskuteczniejszych metod ustalania tożsamości w kryminalistyce.

Co ciekawe, istnieją ludzie, którzy nie mają linii papilarnych. Brak odcisków palców powoduje adermatoglifia, bardzo rzadka choroba genetyczna, która doprowadza do uszkodzenia keratyny, jednego z czynników odpowiadających za budowę linii papilarnych. Chorym poza liniami papilarnymi brakuje także bruzd wewnątrz dłoni i stóp.

Wraz z rozwojem cywilizacji linie papilarne pełnią coraz więcej funkcji. Już teraz dzięki nim możesz odblokować telefon, potwierdzić swoją tożsamość, a nawet zapłacić za zakupy.

Funkcje linii papilarnych

Zazwyczaj większość z nas łączy linie papilarne z kryminalistyką. Słusznie, są one bowiem niepowtarzalne i u każdego wyglądają inaczej. Dzięki temu na ich podstawie można rozpoznać konkretnego człowieka. Jednak tworząc linie papilarne, natura nie myślała o ułatwieniu śledczym pracy, a o bardziej przyziemnych funkcjach. Dawniej linie papilarne miały zapobiegać ześlizgiwaniu się różnych przedmiotów podczas ich podnoszenia albo ułatwiać wspinanie się. To dzięki nim kubek z kawą nie wypada Ci z ręki i nie ślizgasz się, idąc boso.

W kryminalistyce linie papilarne pozwalają na ustalenie tożsamości osoby poszukiwanej. Analizą odcisków palców zajmuje się daktyloskopia. Metody daktyloskopijne są różne, jednak wszystkie polegają na zabezpieczeniu linii papilarnych i porównaniu ich z liniami osób podejrzanych.

Linie papilarne wykorzystywane są w codziennym życiu. Dzięki nim możesz np. odblokować telefon, przykładając palec do specjalnego czytnika. Zabezpieczenia biometryczne (do których zaliczają się linie papilarne) mogą stanowić kod dostępu do tajnych baz danych lub pomieszczeń, zapobiegają również fałszerstwom. Stosowane są np. na paszportach czy kartach do klubów członkowskich. Możliwe jest już także autoryzowanie płatności za pomocą odcisku palca. Co ciekawe, podobnie jak linie papilarne, niepowtarzalne są nasze włosy. Stoi za tym keratyna, czyli białko, z którego są zbudowane.

Rodzaje linii papilarnych

Linie papilarne znajdują się nie tylko na opuszkach palców dłoni, ale też na palcach stóp, wewnątrz dłoni i stóp oraz na wargach. Rozróżnia się następujące rodzaje odcisków linii papilarnych:

  • wgłębione,

  • odwarstwione,

  • naniesione substancjami barwnymi,

  • naniesione substancjami potowo-tłuszczowymi.

Pierwszy rodzaj powstaje przy dotknięciu palców z substancją, która się odkształca, np. plasteliną. Ślady naniesione substancjami barwnikowymi mogą pochodzić np. od krwi lub atramentu, natomiast ślad potowo-tłuszczowy powstaje, gdy dotkniemy powierzchni spoconą, lepką lub tłustą ręką. Odciski odwarstwione robią się na skutek dotknięcia powierzchni pokrytej pyłem albo kurzem. Ślady są zazwyczaj niewidoczne gołym okiem. Aby je zobaczyć, należy zastosować taktykę daktyloskopijną.

Linie papilarne – wzory

Linii papilarnych jest tyle, ile osób na świecie. Poza różnymi rodzajami są też różne wzory odcisków palców. Wyróżniamy trzy główne typy:

  • łukowe,

  • pętlicowe,

  • wirowe.

Pierwszy z nich jest najrzadszy i ma go zaledwie 5% osób na świecie. Charakteryzuje się brakiem rdzeni oraz obecnością łuków zwykłych i tzw. namiotowych. Linie wirowe ma około 25–30% ludzi. Poznasz je po rdzeniu i dwóch deltach. Pętlicowe linie papilarne są najpopularniejsze. Ma je około 70% populacji. Mają co najmniej jeden rdzeń i deltę. Odciski pętlicowe możemy podzielić na:

  • łokciowe,

  • promieniowe,

  • centralne.

We wzorze łokciowym grzbiety skręcają się do tyłu, a pętla przesuwa się w kierunku małego palca. Wzór promieniowy jest podobny do łokciowego z tą różnicą, że zwoje skierowane są w stronę kciuka. Natomiast we wzorze centralnym grzbiet się zapętla.

Linie papilarne – jak dbać o dłonie?

Odciski palców z roku na rok spełniają coraz więcej funkcji. Na przestrzeni życia mogą jednak ulec zatarciu bądź zniszczeniu. Dzieje się tak zazwyczaj podczas kontaktu dłoni z chemią lub przy intensywnym ścieraniu bądź łuszczeniu się opuszek palców. Aby bez problemu móc korzystać z biometrii, żeby odblokować telefon bądź potwierdzić swoja tożsamość, zadbaj o ręce. Po intensywnej pracy fizycznej czy ekspozycji na chemikalia stosuj krem i maseczkę na dłonie. Najlepiej, jeśli preparaty będą zawierać składniki odżywcze, witaminy i oleje, takie jak: witaminy C i E, mocznik czy olej jojoba.

Źródła
  1. M. Jarema, Psychiatria: podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
  2. K. Marwick, S. Birrell, Psychiatria, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2019.
  3. M. Talarowska, Podstawy psychologii: podręcznik dla studentów medycyny i kierunków medycznych, Wydawnictwo Continuo, Wrocław 2011.
  4. J. Piotrowski, Dermatoskopia. Praktyczny poradnik dla techników kryminalistyki, Wydział Wydawnictw i Poligrafii Policji, Legionowo 2018.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
urolog-jak-moze-pomoc-ci-podczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.
Urolog: jak może pomóc Ci online?
03.11.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.