account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Migrena w ciąży – jak ją pokonać?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian23.02.2023Aktualizacja: 09.10.2023

Migrena w ciąży to dolegliwość, z którą przyszłe mamy zmagają się najczęściej w początkowym etapie oczekiwania na dziecko. Silnym bólom głowy towarzyszą wtedy nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło czy też łzawienie oczu. W skrajnych przypadkach stan ten może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Dlatego tak ważne jest łagodzenie bólu za pomocą domowych sposobów, do których należą m.in. właściwa higiena snu, odpowiednie nawodnienie oraz umiarkowana aktywność fizyczna. Sprawdź, jak jeszcze można zwalczyć uciążliwy ból głowy w ciąży.


migrena-w-ciazy-jak-sobie-radzic-domowe-sposoby
pixabay.com

Polecane

jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
seks-po-porodzie-kiedy-mozna-do-niego-wrocic
Zdrowie
1 min.
Seks po porodzie – kiedy zacząć współżyć po ciąży?
19.05.2021
Spis treści
  1. Migrena w ciąży – co to takiego i skąd się bierze?
  2. Migrena w ciąży – kiedy się pojawia?
  3. Bóle migrenowe w ciąży – możliwe powikłania
  4. Co na migrenę w ciąży?
  5. Domowe sposoby
  6. Kiedy sięgnąć po środki farmakologiczne?

Migrena w ciąży – co to takiego i skąd się bierze?

Ból głowy często dotyka kobiet, które spodziewają się dziecka. Jego przyczyny mogą być różne – niekiedy są to intensywne zmiany hormonalne zachodzące w ciele przyszłej mamy, a czasem inna, niezwiązana z ciążą, choroba. Szacuje się, że w 60% przypadków bóle głowy mają podłoże migrenowe. Charakteryzują się dużym nasileniem, występowaniem objawów prodromalnych ("aury") oraz zespołem dodatkowych symptomów, takich jak:

  • nudności i wymioty,

  • nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy,

  • łzawienie oczu,

  • promieniowanie w kierunku szczęki, karku lub ramienia,

  • szum w uszach,

  • ból przy podejmowaniu codziennych czynności.

Migrena w ciąży często występuje u kobiet, które już wcześniej zmagały się z tą przypadłością. Zdarza się jednak, że tego rodzaju dolegliwości pojawiają się dopiero w okresie oczekiwania na dziecko. Specjaliści podejrzewają, że stoją za tym zmiany hormonalne, jakie zachodzą w ciele przyszłej mamy. Pod wpływem estrogenów naczynia krwionośne rozszerzają się i uciskają receptory nerwowe w mózgu, powodując migrenę. 

Migrena w ciąży – kiedy się pojawia?

Specjaliścinie od dziś dostrzegają związek między zaburzeniami hormonalnymi a bólami głowyMigrena z aurą w ciąży pojawia się zazwyczaj w 1. trymestrze, kiedy zmiany hormonalne są najbardziej intensywne. Mają one charakter napadów (ataków) poprzedzonych charakterystycznymi symptomami, takimi jak pogorszenie widzenia, obniżenie nastroju czy kłopoty z koncentracją. Stan ten może utrzymywać się przez kilka godzin, a nawet kilka dni. Migrena w 3. trymestrze ciąży także nie należy do rzadkości – sprzyjają jej bezsenność, niewystarczające nawodnienie organizmu oraz stres związany ze zbliżającym się porodem. Wyjątkiem bywa 2. trymestr, czyli okres między 14. a 27. tygodniem ciąży, kiedy samopoczucie większości przyszłych mam wyraźnie się poprawia. Na tym etapie bóle głowy, podobnie jak nudności czy wymioty, zwykle całkowicie znikają lub stają się mniej dokuczliwe.

Bóle migrenowe w ciąży – możliwe powikłania

Bólów migrenowych w ciąży nie warto ignorować ze względu na możliwe powikłania. Częste bóle głowy mogą prowadzić do nadciśnienia, które staje się główną przyczyną stanu przedrzucawkowego. Mogą pojawić się też trudności z oddychaniem, zaburzenia widzenia czy silny ból w nadbrzuszu. Brak odpowiedniego leczenia może skutkować poronieniem lub przedwczesnym porodem. Nieleczone migreny wiążą się także z podwyższonym ryzykiem wystąpienia niskiej masy urodzeniowej u dziecka.

Co na migrenę w ciąży?

Migrena – podobnie jak zawroty głowy w ciąży – to dolegliwość, która wymaga odpowiedniego postępowania. W większości przypadków wystarczające będzie złagodzenie uciążliwych objawów za pomocą bezpiecznych domowych sposobów. Jednak w niektórych sytuacjach konieczne będzie systematyczne leczenie pod okiem lekarza prowadzącego ciążę. 

Domowe sposoby

Przyszłe mamy często zastanawiają się, co brać na ból głowy w ciąży. Ze względu na ograniczone możliwości leczenia farmakologicznego warto w pierwszej kolejności skorzystać z domowych sposobów. Należą do nich:

  • odpowiednia dieta – oprócz tego, że powinna być bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały, organizm przyszłej mamy musi być też odpowiednio nawodniony – w okresie ciąży zalecane jest picie ponad 2 l wody na dobę;

  • zachowanie właściwej higieny snu – aby poradzić sobie z bezsennością, warto zrezygnować z używania urządzeń ekranowych przed pójściem spać, wziąć ciepłą (ale nie gorącą) kąpiel, poczytać lub posłuchać relaksacyjnej muzyki. 8-godzinny, spokojny sen sprzyja procesom regeneracyjnym i łagodzi bóle głowy;

  • umiarkowany wysiłek fizyczny – podczas aktywności na świeżym powietrzu mózg i inne komórki ciała dotleniają się;

  • relaks – spokój i redukcja codziennego stresu to skuteczne metody walki z bólem głowy. Przyszła mama może sięgnąć po techniki relaksacyjne, pójść na jogę dla kobiet w ciąży albo praktykować medytację, ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń oddechowych;

  • ziołowe napary – w zwalczaniu migreny pomoże napar z rumianku, krwawnika, dziurawca lub imbiru. Zanim sięgniesz po gotową mieszankę, upewnij się, czy jest ona bezpieczna dla kobiet w ciąży. 

Kiedy sięgnąć po środki farmakologiczne?

Migrenę w ciąży można zwalczyć domowymi sposobami, jednak niewielki odsetek przyszłych mam kwalifikuje się do leczenia farmakologicznego. Po leki warto sięgnąć wtedy, gdy bóle migrenowe są wyjątkowo silne, długotrwałe i odporne na naturalne metody. Do względnie bezpiecznych środków należą paracetamol oraz kofeina, jednak należy stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego i pod jego kontrolą. Kobiety, które cierpią na chroniczne migreny, powinny uwzględnić ten fakt już na etapie planowania ciąży, aby odpowiednio wcześnie opracować strategię radzenia sobie z tą dolegliwością.

Źródła
  1. H. Baston, Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Wrocław 2011.
  2. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
  3. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.