account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Domowe sposoby na ból głowy w ciąży. Jak można sobie z nim poradzić?

Sylwia Brodniewska lek. Magdalena Mroczek09.05.2022Aktualizacja: 12.03.2024

Ból głowy u kobiet w ciąży może pojawić się w każdym momencie. Zazwyczaj nie świadczy o żadnej chorobie zagrażającej matce bądź dziecku. Niestety utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób należy z nim walczyć. Poznaj sposoby radzenia sobie z bólem głowy w tym szczególnym okresie.


co-brac-na-bol-glowy-w-ciazy
pexels

Polecane

jakie-sa-objawy-ciazy-pozamacicznej
Zdrowie
2 min.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
30.10.2021
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
Spis treści
 1. Jakie są przyczyny bólu głowy w ciąży?
 2. W I trymestrze
 3. W II trymestrze
 4. W III trymestrze
 5. Migrena w ciąży
 6. Bóle głowy związane z przeziębieniem
 7. Ból głowy w ciąży – bezpieczne sposoby leczenia
 8. Kiedy należy udać się do lekarza?

Jakie są przyczyny bólu głowy w ciąży?

Ciąża jest okresem, kiedy może się pojawić wiele objawów, które wcześniej nie występowały. Dolegliwości w ciąży mogą być umiarkowane i sporadyczne, ale też bardzo uciążliwe dla przyszłej mamy i wymagające interwencji lekarskiej. Ból głowy może towarzyszyć przez całą ciążę i ma wiele przyczyn.

W I trymestrze

Ból głowy ma wiele przyczyn. Niekoniecznie świadczy o poważniejszych chorobach lub o problemach z ciążą, jednak nie należy go lekceważyć. Najczęściej pojawia się w I trymestrze. Jego przyczynami są zmiany hormonalne (zwiększona produkcja progesteronu i estrogenu), stres lub zaburzenia snu. Ból głowy może także pochodzić od kręgosłupa. Zbyt duże napięcie szyi i barku, bóle krzyżowe w ciąży powodują problemy z postawą, czego jednym z objawów jest ból głowy. W I trymestrze wynika on również z większej wrażliwości na zmiany ciśnienia tętniczego krwi. Podczas zmiany pozycji mogą występować nagłe spadki ciśnienia.

W II trymestrze

W II trymestrze brzuch staje się coraz większy, powiększa się także macica. Częściej pojawiają się obrzęki kończyn górnych i dolnych, skurcze łydek, ból nóg. To okres, kiedy przyszłej mamie może towarzyszyć również ból głowy. Podczas całej ciąży wytwarzane są hormony, które są odpowiedzialne m.in. za rozmaite dolegliwości. Ból głowy może być też efektem braku snu, o który z biegiem ciąży coraz trudniej. Kobiety w tym trymestrze są bardziej ospałe, często mają mniej energii, natomiast nie czują się wypoczęte nawet po nocy. W II trymestrze u niektórych kobiet pojawia się nadciśnienie tętnicze, czyli ciśnienie powyżej 140/90 mmHg. Jest to powód do konsultacji z lekarzem.

W III trymestrze

Ostatni trymestr to czas przygotowań na przyjście dziecka na świat. Brzuch jest coraz większy, pojawia się częściej zmęczenie, roztargnienie, stres i napięcie związane z oczekiwaniem na poród. Bóle głowy zdarzają się rzadko, ale warto w tym okresie w szczególności zadbać o swoje zdrowie, suplementację i odpowiednią dietę. Zaniedbując siebie, narażasz się na bóle żołądka, spowodowane słabym odżywianiem się. Należy również pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, ponieważ odwodnienie objawia się m.in. bólami głowy. W tym okresie kobieta powinna także zadbać o kręgosłup i odpowiednią ilość snu. 

Do innych przyczyn bólu głowy w ciąży należą:

 • anemia,

 • nerwobóle, 

 • udar mózgu,

 • stan zapalny zęba,

 • stan przedrzucawkowy,

 • zakrzepica naczyń żylnych mózgu,

 • migrena.

Warto zwrócić uwagę, czy poza bólem głowy nie pojawiają się inne objawy, które należy skonsultować z lekarzem.

Migrena w ciąży

W ciąży migrena jest bardzo powszechną dolegliwością o charakterystycznych objawach. Pojawia się zazwyczaj po jednej stronie i ma pulsujący charakter. Często występuje u kobiet, których dotykała także przed ciążą. Poza bólem mogą pojawić się: zawroty głowy, nudności, światłowstręt czy problemy z koncentracją. Jeśli bóle występują często i są uciążliwe, należy udać się do neurologa.

Bóle głowy związane z przeziębieniem

Ciężarne kobiety może dotknąć przeziębienie. Zazwyczaj poza bólem głowy towarzyszą mu: kaszel, katar, osłabienie organizmu, stan podgorączkowy lub gorączka, chrypka, ból mięśni lub ból gardła. Można zminimalizować ryzyko pojawienia się choroby. Kobieta w ciąży powinna w szczególności zadbać o swoje zdrowie, unikać zatłoczonych miejsc, gdzie łatwo złapać infekcje. Musi również przestrzegać higieny, często myć i dezynfekować ręce. 

Jeśli dokuczają Ci w ciąży silne bóle głowy albo wręcz migreny i chcesz mieć szybki dostęp nie tylko do ginekologa, ale też innych specjalistów, którzy zdiagnozują podłoże odczuwanych dolegliwości, rozważ zakup Polisy Zdrowie Welbi. To prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

W ramach pakietu OCHRONA GOLD już od 239 zł miesięcznie zyskasz nie tylko możliwość konsultacji z ginekologiem, ale również dostęp do nawet 38 innych specjalistów (w tym neurologa) oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, drobnych zabiegów ambulatoryjnych, a także blisko 300 badań laboratoryjnych, czynnościowych i obrazowych (np. tomografii komputerowej). Co więcej, czas oczekiwania na konsultację ze specjalistą nie przekroczy 3 dni roboczych. O terminach więcej przeczytasz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i Katalogu Świadczeń.

Wypełnij formularz na Welbi i otrzymaj ofertę. Dowiedz się, więcej o pakiecie OCHRONA GOLD i innych opcjach. Z usług medycznych w ramach pakietu możesz korzystać niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Ból głowy w ciąży – bezpieczne sposoby leczenia

Dolegliwości bólowe, w szczególności ból głowy, mogą znacząco wpłynąć na jakość życia. Wiele kobiet zastanawia się, co będzie bezpieczne na ból w ciąży. Jak wiadomo, nie wszystkie metody są wtedy dozwolone. Istnieją natomiast bezpieczne sposoby na pozbycie się przykrej dolegliwości. Można do nich zaliczyć:

 • chłodne okłady,

 • masaż skroni i czoła, a także szyi i barków,

 • ciepłą kąpiel,

 • ćwiczenia relaksacyjne, 

 • jogę,

 • aromaterapię,

 • spacer,

 • drzemkę.

Równie ważna jest odpowiednia dieta, uwzględniająca duże ilości warzyw i owoców, chudego mięsa i niegazowanej wody lub słabych herbatek. Warto pamiętać o regularnych posiłkach, aby nie dopuścić do napadów głodu. Przyszłe mamy powinny również zrezygnować ze spożywania dużych ilości cukru.

Dobrze sprawdza się spacerowanie po świeżym powietrzu, a także regularne wietrzenie sypialni, w szczególności przed snem. Wskazana jest umiarkowana aktywność fizyczna. 

Kiedy należy udać się do lekarza?

Ból głowy, w szczególności ten silny i często się pojawiający, może wymagać konsultacji lekarskiej. Warto o nim wspomnieć podczas wizyty kontrolnej, natomiast wcześniej należy sięgnąć po pomoc, jeśli bólowi towarzyszą:

 • temperatura powyżej 38 stopni C,

 • zawroty głowy,

 • zaburzenia widzenia,

 • obrzęk twarzy,

 • drgawki,

 • nudności i wymioty.

Kontakt z lekarzem jest konieczny, kiedy podczas epizodu bólowego pojawiają się omdlenia lub krwawienie, a także kiedy ból głowy towarzyszy nam przez całą dobę, również w nocy. Stosowanie leków w ciąży warto uzgodnić z lekarzem, ponieważ nie wszystkie są odpowiednie w tym szczególnym okresie.

Źródła
 1. A. Kusińska, Farmakologia i farmakoterapia dla ratowników medycznych, Wydawnictwo Edra & Partnerzy, Wrocław 2017, s. 174–177.
 2. M. Klocek, D. Czarnecka, Nadciśnienie tętnicze w ciąży – jak skutecznie leczyć?, „Przegląd Lekarski” 2015, nr 72, s. 199–204.
 3. M. Korzeniowska, Ciąża, poród, macierzyństwo: praktyczny poradnik, Wydawnictwo Printex, Białystok 2015.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.