Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.

Zaburzenia hormonalne a bóle głowy

Redakcja

30.11.2021

Aktualizacja: 29.09.2022

Hormony płciowe, a zwłaszcza estrogeny, mogą odpowiadać za występowanie migren u kobiet. Dzieje się tak, ponieważ estrogeny uwrażliwiają komórki nerwu trójdzielnego na bodźce, w wyniku czego wyzwalane są migreny. Najbardziej narażone na bóle migrenowe powiązane z hormonami są kobiety w okresie rozrodczym.


zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
pexels.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
regeneracja-watroby-ile-trwa-jak-ja-wspomoc
Zdrowie
1 min.
Co regeneruje wątrobę? Jak szybko ją odbudować?
19.05.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
 1. Zmiany hormonów a ból głowy
 2. Jakie są objawy hormonalnych bólów głowy?
 3. Migrena hormonalna – leczenie

Zmiany hormonów a ból głowy

Warto wiedzieć, że najwięcej estrogenu w organizmie kobiety jest w trakcie owulacji, czyli pomiędzy 13 a 16 dniem cyklu menstruacyjnego – wtedy dochodzi do pęknięcia pęcherzyka z komórką jajową. Potem rośnie stężenie progesteronu, który uzdatnia śluzówkę macicy do zagnieżdżenia się zarodka. W okresie krwawienia menstruacyjnego poziom obu tych hormonów spada. Najistotniejszą rolę w wywoływaniu bólów głowy odgrywa estriadol (aktywny biologicznie estrogen). Jego spadek ma miejsce przed wystąpieniem krwawienia, przed menopauzą albo na krótko po urodzeniu dziecka.

Hormonalne bóle głowy powiązane z cyklem zaczynają się zwykle na 2 dni przed krwawieniem, a kończą około 3 dnia cyklu. Zwykle w czasie menopauzy migreny o podłożu hormonalnym mijają, ale nie jest to regułą.

Polecamy

konsultacja-online-z-ginekologiem-co-mozna-skonsultowac-w-trakcie-telewizyty
Telemedycyna

Konsultacja online z ginekologiem – co można skonsultować w trakcie telewizyty?

Teleporada u ginekologa online to praktyczne rozwiązanie dla każdej kobiety, która oczekuje szybkiej pomocy czy porady. To też świetne uzupełnienie standardowej opieki ginekologicznej, opartej na wizytach w gabinecie. Podczas konsultacji ginekologicznej online można zasięgnąć porady odnośnie badań i konieczności ich wykonania, skonsultować wyniki czy też przedłużyć receptę na środki antykoncepcyjne.

Redakcja03.11.2021

Jakie są objawy hormonalnych bólów głowy?

Kobiety cierpiące na bóle głowy o podłożu hormonalnym skarżą się najczęściej na:

 • problemy z koncentracją,

 • bolesność mięśni,

 • nadwrażliwość na dźwięki i światło,

 • problemy ze snem.

Ból zlokalizowany jest najczęściej po jednej stronie głowy. Migrena hormonalna przebiega zwykle bez aury, czyli bez ogniskowych objawów neurologicznych, poprzedzających atak migreny. Innymi objawami, których mogą doświadczać kobiety, u których występują znaczne wahania nastrojów są trądzik, zaburzenia koordynacji, ciągłe zmęczenie i zaparcia.

Migrena hormonalna – leczenie

Jeśli cyklicznie doświadczasz bólów głowy i podejrzewasz, że może mieć to związek z hormonami, postaraj się zapisywać kiedy dokładnie występują Twoje dolegliwości. Z takimi obserwacjami, możesz zgłosić się do ginekologa lub endokrynologa. Lekarz może przepisać Ci terapię hormonalną, po której dotkliwe objawy ustąpią.

Warto wiedzieć: stosowanie leków zawierających hormony płciowe, zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Lekarz podczas wywiadu zapyta Cię czy palisz papierosy, cierpisz na choroby krążenia, a także może zlecić ci wykonanie dodatkowych badań.

By uzyskać chwilową ulgę, możesz zastosować środki przeciwbólowe, w niektórych przypadkach pomaga też rozmasowanie bolącego miejsca. Ważne jest unikanie czynników, które mogłyby spotęgować objawy, czyli hałasu i intensywnego oświetlenia. Co ważne, jeżeli właściwe leczenie (nawet objawowe), zostanie przyjęte odpowiednio wcześnie, możliwe jest zahamowanie rozwoju migreny.

Źródła
1. M. Artero-Morales, S. González-Rodríguez, A. Ferrer-Montiel. TRP Channels as Potential Targets for Sex-Related Differences in Migraine Pain. Frontiers in Molecular Biosciences, 2018; 5

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
co-oznacza-obrzek-nog-u-starszej-osoby
Zdrowie
1 min.
Obrzęk nóg u osoby starszej – jakie są jego przyczyny?
09.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
polipy-odbytu-przyczyny-objawy
Zdrowie
1 min.
Polip odbytu – jak się objawia i jak można go wyleczyć?
17.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.