account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.

Zaburzenia hormonalne a bóle głowy

Redakcja30.11.2021Aktualizacja: 10.04.2024

Hormony płciowe, a zwłaszcza estrogeny, mogą odpowiadać za występowanie migren u kobiet. Dzieje się tak, ponieważ estrogeny uwrażliwiają komórki nerwu trójdzielnego na bodźce, w wyniku czego wyzwalane są migreny. Najbardziej narażone na bóle migrenowe powiązane z hormonami są kobiety w okresie rozrodczym.


zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
pexels.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Zmiany hormonów a ból głowy
  2. Jakie są objawy hormonalnych bólów głowy?
  3. Migrena hormonalna – leczenie

Zmiany hormonów a ból głowy

Warto wiedzieć, że najwięcej estrogenu w organizmie kobiety jest w trakcie owulacji, czyli pomiędzy 13 a 16 dniem cyklu menstruacyjnego – wtedy dochodzi do pęknięcia pęcherzyka z komórką jajową. Potem rośnie stężenie progesteronu, który uzdatnia śluzówkę macicy do zagnieżdżenia się zarodka. W okresie krwawienia menstruacyjnego poziom obu tych hormonów spada. Najistotniejszą rolę w wywoływaniu bólów głowy odgrywa estriadol (aktywny biologicznie estrogen). Jego spadek ma miejsce przed wystąpieniem krwawienia, przed menopauzą albo na krótko po urodzeniu dziecka.

Hormonalne bóle głowy powiązane z cyklem zaczynają się zwykle na 2 dni przed krwawieniem, a kończą około 3 dnia cyklu. Zwykle w czasie menopauzy migreny o podłożu hormonalnym mijają, ale nie jest to regułą.

Polecamy

konsultacja-online-z-ginekologiem-co-mozna-skonsultowac-w-trakcie-telewizyty
Telemedycyna

Konsultacja online z ginekologiem – co można skonsultować w trakcie telewizyty?

Teleporada u ginekologa online to praktyczne rozwiązanie dla każdej kobiety, która oczekuje szybkiej pomocy czy porady. To też świetne uzupełnienie standardowej opieki ginekologicznej, opartej na wizytach w gabinecie. Podczas konsultacji ginekologicznej online można zasięgnąć porady odnośnie badań i konieczności ich wykonania, skonsultować wyniki czy też przedłużyć receptę na środki antykoncepcyjne.

Redakcja03.11.2021

Jakie są objawy hormonalnych bólów głowy?

Kobiety cierpiące na bóle głowy o podłożu hormonalnym skarżą się najczęściej na:

  • problemy z koncentracją,

  • bolesność mięśni,

  • nadwrażliwość na dźwięki i światło,

  • problemy ze snem.

Ból zlokalizowany jest najczęściej po jednej stronie głowy. Migrena hormonalna przebiega zwykle bez aury, czyli bez ogniskowych objawów neurologicznych, poprzedzających atak migreny. Innymi objawami, których mogą doświadczać kobiety, u których występują znaczne wahania nastrojów są trądzik, zaburzenia koordynacji, ciągłe zmęczenie i zaparcia.

Migrena hormonalna – leczenie

Jeśli cyklicznie doświadczasz bólów głowy i podejrzewasz, że może mieć to związek z hormonami, postaraj się zapisywać kiedy dokładnie występują Twoje dolegliwości. Z takimi obserwacjami, możesz zgłosić się do ginekologa lub endokrynologa. Lekarz może przepisać Ci terapię hormonalną, po której dotkliwe objawy ustąpią.

Warto wiedzieć: stosowanie leków zawierających hormony płciowe, zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Lekarz podczas wywiadu zapyta Cię czy palisz papierosy, cierpisz na choroby krążenia, a także może zlecić ci wykonanie dodatkowych badań.

By uzyskać chwilową ulgę, możesz zastosować środki przeciwbólowe, w niektórych przypadkach pomaga też rozmasowanie bolącego miejsca. Ważne jest unikanie czynników, które mogłyby spotęgować objawy, czyli hałasu i intensywnego oświetlenia. Co ważne, jeżeli właściwe leczenie (nawet objawowe), zostanie przyjęte odpowiednio wcześnie, możliwe jest zahamowanie rozwoju migreny.

Jeśli chcesz mieć dostęp do lekarzy rozmaitych specjalizacji bez konieczności czekania w długich kolejkach, zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi – prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Po opłaceniu pierwszej składki będziesz mieć możliwość uzyskania porady, omówienia wyników badań, a także otrzymania recepty i skierowania na dalszą diagnostykę.

Diagnoza i leczenie zaburzeń hormonalnych wiąże się z koniecznością wykonania rozmaitych badań i odbywania częstych konsultacji. Zapewnij sobie wsparcie. Prywatna opieka medyczna, której ofertę zamówisz na Welbi, to m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym endokrynolog, ginekolog-endokrynolog),

  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej (w tym USG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego), laboratoryjnej (w tym hormonów tarczycowych, hormonów płciowych) i czynnościowej,

  • wizyty u lekarzy bez kolejek – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych (z ginekologiem-endokrynologiem w ciągu 7 dni roboczych), a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,

  • opieka w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

Źródła
1. M. Artero-Morales, S. González-Rodríguez, A. Ferrer-Montiel. TRP Channels as Potential Targets for Sex-Related Differences in Migraine Pain. Frontiers in Molecular Biosciences, 2018; 5

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.