account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Pulsoksymetria – badanie, które może uchronić Cię przed niedotlenieniem

Katarzyna Grzyś-Kurkalek. Agnieszka Żędzian13.02.2024Aktualizacja: 13.02.2024

Jeśli w czasie infekcji dróg oddechowych zbadał Cię lekarz, prawdopodobnie założył Ci na palec klips, który po chwili wyświetlił kilka liczbowych parametrów. To pulsoksymetr. Służy do wykonywania pulsoksymetrii, czyli badania pulsu i saturacji krwi, a zatem nasycenia hemoglobiny tlenem. Jeśli saturacja spadnie poniżej 95%, konieczne jest wdrożenie leczenia, ponieważ to znak, że organizm nie jest efektywnie natleniony. Dalsze obniżanie parametru grozi niedotlenieniem. To zaś rodzi ryzyko uszkodzeń układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Pulsoksymetr w porę ostrzega i pozwala zapobiec tak niebezpiecznym powikłaniom.


na-czym-polega-pulsoksymetria-kiedy-sie-ja-wykonuje
Pixabay.com

Polecane

pasozyty-ludzkie-jak-je-wykryc-i-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Pasożyty ludzkie - jak je wykryć i jak leczyć?
19.11.2021
jak-sprawdzic-niedobory-witamin-co-powodują
Zdrowie
1 min.
Jak sprawdzić niedobory witamin? Co powodują?
19.11.2021
limfocyty-co-to-jest-jakie-sa-normy
Zdrowie
2 min.
Limfocyty - co to jest? Jakie są normy?
31.10.2021
morfologia-co-wykazuje-jak-interpretowac-wyniki
Zdrowie
2 min.
Co to jest morfologia krwi? Przygotowania, wskazania, wyniki
14.05.2021
Spis treści
  1. Czym jest pulsoksymetria?
  2. Jakie są ograniczenia badania pulsoksymetrem?
  3. Kiedy warto wykonać pulsoksymetrię?
  4. Jakie są normy saturacji krwi?

Czym jest pulsoksymetria?

Pulsoksymetria jest badaniem, które umożliwia równoczesne zmierzenie saturacji krwi (zawartości w niej tlenu, a dokładnie rzecz ujmując – wysycenia tlenem hemoglobiny) i tętna w sposób całkowicie bezbolesny.

Służy temu niewielkie urządzenie nazywane pulsoksymetrem. Ma postać klipsa zakładanego na palec, małżowinę uszną czy płatek nosa.

Wewnątrz pulsoksymetru znajduje się dioda, która emituje fale światła o dwóch długościach. Są one pochłaniane przez tkankę i modulowane zgodnie z tętnem. Światło resztkowe pochłania wbudowany w urządzeniu detektor. Uzyskany sygnał zostaje przekształcony w bodziec elektryczny, który jest podstawą do automatycznego wyliczenia stopnia wysycenia hemoglobiny tlenem. Wszystko to jest możliwe dzięki odmiennym właściwościom deoksyhemoglobiny (hemoglobiny odtlenionej) i oksyhemoglobiny (hemoglobiny utlenionej).

Jakie są ograniczenia badania pulsoksymetrem?

Pulsoksymetria powinna być wykonana na ciepłej tkance. Jeśli urządzenie zakłada się na palec, nie może być on wyziębiony. Jeśli planujesz wykonać badanie zimą tuż po powrocie ze spaceru, wynik nie będzie miarodajny. Podobnie przy wykonywaniu pulsoksymetrii w przychodni – warto odczekać chwilę, aż dłonie zdążą się ogrzać.

Pulsoksymetr poda niską saturację przy pomiarze wykonywanym na pomalowanych lub zmienionych paznokciach (np. przez grzybicę). 

Wynik nie będzie też prawidłowy przy zaburzeniach krążenia obwodowego, czyli tego, które odpowiada za rozprowadzanie utlenionej w płucach krwi do tkanek organizmu.

Ryzykiem uzyskania błędnego wyniku jest też obarczone wykonywanie pulsoksymetrii u noworodka czy niemowlaka. Wszystko dlatego, że tak małe dzieci nie są w stanie zrozumieć, że podczas wykonywania pomiaru nie powinny się poruszać. W przypadku noworodków ruchy są jeszcze niekontrolowane i nieskoordynowane. Natomiast niemowlęta mogą bać się badania bądź być nim wyjątkowo zainteresowane, co również będzie skutkować nadmiernym ruchem dłoni i palców. W każdym wypadku uzyskany wynik nie będzie miarodajny.

W diagnostyce maluchów warto zastosować pulsoksymetr dla dzieci. To pozwoli dopasować mały palec do urządzenia tak, aby diody były w stanie prawidłowo przesłać światło do hemoglobiny, a czujnik – odczytać uzyskany pomiar.

Kiedy warto wykonać pulsoksymetrię?

Wskazaniem do wykonania pulsoksymetrii jest stan niewydolności oddechowej. Może być to związane z obrzękiem lub urazem płuc, ciężkim zapaleniem płuc, sepsą, a także skutkiem ubocznym niektórych ze stosowanych leków.

Pulsoksymetria jest również wykonywana przy znieczulaniu do operacji. W czasie znieczulenia ogólnego wysycenie hemoglobiny tlenem nie powinno być niższe niż 95%. Jeśli spadnie – sugeruje to niedodmę, czyli zapadanie się płuca (nie jest ono w stanie całkowicie wypełniać się powietrzem).

Wyniki badania pulsoksymetrycznego są ważne w opiece pooperacyjnej i podczas tlenoterapii. Pozwalają ocenić, czy leczenie jest skuteczne.

Pulsoksymetr jest też urządzeniem przydatnym do oceny stanu zdrowia osób z dusznościami. Jeśli zmagasz się z kaszlem po COVID-19, anemią, wadami serca, obserwujesz objawy astmy sercowej lub oskrzelowej czy też lekarz podejrzewa zapalenie płuc – w każdym z tych wypadków wskazane jest zbadanie saturacji krwi. Dla lekarza jest to ważny parametr wpływający na decyzję o dalszej terapii, w tym ewentualnej hospitalizacji.

Jakie są normy saturacji krwi?

Prawidłowa saturacja wynosi 95–98%. Wynik 100% jest nieosiągalny, ponieważ naturalnie pewna część krwi nie uczestniczy w wymianie płucnej. Są tzw. wycieki, które przedostają się bezpośrednio do tętnic i mogą obniżać saturację nawet o 3%.

Wyjątkiem od tej reguły jest tlenoterapia. U pacjenta, który jest jej poddawany – saturacja może wynosić 99–100%.

Uzyskany wynik jest zależny od ciśnienia parcjalnego krwi (ciśnienia cząsteczkowego wywieranego przez jeden gaz w mieszaninie gazów). Przy prawidłowym ciśnieniu parcjalnym tlenu (PaO2) krwi tętniczej (75–100 mmHg) saturacja krwi tętniczej wynosi właśnie 95–98%. Przy niepokojąco niskiej saturacji na poziomie 90% ciśnienie parcjalne tlenu w krwi tętniczej wynosi < 60 mm Hg. Taki stan świadczy o niewydolności oddechowej. Wymaga pilnej tlenoterapii, ponieważ grozi niedotlenieniem, a co za tym idzie – uszkodzeniami w układzie nerwowym i sercowo-naczyniowym.

Zmagasz się z nawracającymi infekcjami dróg oddechowych albo masz w domu dziecko w wieku przedszkolnym, które choruje co kilka tygodni? W takim wypadku pulsoksymetria pozwoli w porę uchronić układ nerwowy i sercowo-naczyniowy przed skutkami niedotlenienia.

Zyskaj dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej, która zapewni Ci pilne konsultacje z lekarzem i dostęp do badań laboratoryjnych (np. CRP, OB, morfologia).

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi a dostarczane przez TU Zdrowie, umożliwi Ci dostęp do:

  • szybkich wizyt u lekarza pierwszego kontaktu (nawet w szczycie zachorowań nie będziesz czekać dłużej niż 1 dzień);

  • konsultacji ze specjalistą (bez skierowania) w ciągu 3 dni (nawet 39 specjalizacji w pakiecie od 239 zł);

  • dostępu do badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych (zakres zależy od wybranego pakietu);

  • profilaktycznego corocznego przeglądu zdrowia (w pakiecie już od 119 zł miesięcznie);

  • wygodnego umawiania wizyty przez internet lub aplikację mobilną.

Umów rozmowę z konsultantem i dowiedz się, jakie jeszcze korzyści przyniesie Ci zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego od TU Zdrowie, którego ofertę możesz zamówić na Welbi.

Źródła
  1. E. Zapora, I. Jarocka, Hemoglobina – źródłem reaktywnych form tlenu, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2013, nr 67, s. 214–220.
  2. M. Kózka, Wykonanie pulsoksymetrii (oznaczenie saturacji), https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/160148/kozka_wykonanie_pulsoksymetrii_oznaczenie_saturacji_2001.pdf?sequence=1&isAllowed=y, dostęp: 18.08.2023 r.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.