Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jak długo utrzymuje się kaszel po covidzie? Jak łagodzić suchy, duszący kaszel?

Magda Habel

lek. Agnieszka Żędzian

15.03.2022

Aktualizacja: 31.01.2023

Jednym z objawów COVID-19 jest kaszel – suchy, duszący i utrzymujący się jeszcze długo po ustąpieniu innych dolegliwości. Jak leczyć kaszel po covidzie? Ile trwa i jak można go łagodzić?


Potrzebujesz porady dermatologa?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Teleporada w ciągu godziny
kaszel-po-covidzie-suchy-duszacy
pexels

Polecane

skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Spis treści
 1. COVID-19 atakuje drogi oddechowe. Jak rozpoznać kaszel po covidzie?
 2. Dlaczego po zakażeniu koronawirusem pozostaje przewlekły kaszel suchy?
 3. Jak długo utrzymuje się kaszel po covidzie?
 4. Jak należy leczyć kaszel po covidzie?

COVID-19 atakuje drogi oddechowe. Jak rozpoznać kaszel po covidzie?

Kaszel w przebiegu covid-19 jest reakcją organizmu na podrażnienie płuc przez bytujący w nich koronawirus. Epidemia koronawirusa spowodowała pojawienie się nowych jednostek chorobowych i nieznanych dotąd powikłań. Po dwóch latach wiemy już, jakie objawy wywołane są zakażeniem SARS-COV-2 i jakie powikłania pojawiają się po przebytej chorobie. COVID-19 to choroba, która wywołuje ogromne spustoszenie w płucach pacjentów. Dlatego w trakcie zakażenia i po nim zaleca się badania obrazowe, które mają za zadanie określić stopień uszkodzenia tkanek.

Kaszel suchy w trakcie zakażenia SARS-COV-2 i po nim jest objawem naturalnym i bardzo charakterystycznym. Pacjenci, którzy przechodzą COVID-19, zgłaszają go na początku choroby i po ustaniu innych objawów. W przebiegu infekcji pojawia się duszący kaszel, który w skrajnych przypadkach powoduje duże problemy z oddychaniem. Dlatego u pacjentów zakażonych koronawirusem bada się nasycenie krwi tlenem pulsoksymetrem. Parametr ten jest bardzo ważny, pomaga we właściwym momencie zareagować i wezwać karetkę. Chorzy na COVID-19 doświadczają również zmiany suchego kaszlu na mokry kaszel – i jest to zwykle dobry objaw. Oznacza, że organizm zaczyna w naturalny sposób oczyszczać drogi oddechowe z płynu oskrzelowego. Po ustąpieniu gorączki i złego samopoczucia często pozostaje długo utrzymujący się kaszel po covidzie. Poznajmy przyczyny tego zjawiska.

Dlaczego po zakażeniu koronawirusem pozostaje przewlekły kaszel suchy?

Wiemy już, że COVID-19 jest przyczyną zachorowania na śródmiąższowe zapalenie płuc. U części pacjentów, głównie tych, którzy wymagali wspomagania oddychania respiratorem lub korzystali z tlenoterapii, pozostają trwałe zmiany śródmiąższowe w płucach. Są to zwłóknienia tkanek, czyli blizny pozostałe po infekcji. Najczęściej dotyczą pacjentów w podeszłym wieku, hospitalizowanych – szacuje się, że około 30–40% ozdrowieńców. 

W toku badań stwierdzono, że włóknienie płuc może pojawić się nawet kilka miesięcy po zakończeniu terapii. Jeśli przeszedłeś COVID-19 i odczuwasz duszności, które stają się coraz częstsze, zgłoś się natychmiast do lekarza. Taki objaw może świadczyć o pojawieniu się rozległych zwłóknień.

U większości ozdrowieńców kaszel zanika samoistnie po kilku tygodniach. Jednak każda osoba, która przeszła COVID-19, powinna w razie utrzymujących się dolegliwości skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem.

Jak długo utrzymuje się kaszel po covidzie?

Z dwuletniego doświadczenia medyków wynika, że każdy z nas może inaczej przechodzić zakażenie wirusem SARS-COV-2. Dorośli pacjenci bezobjawowi i ci, którzy lekko przeszli chorobę, nie uskarżają się na poważne dolegliwości. Inaczej jest w przypadku niemowląt i dzieci, które mogą po kilku tygodniach od zakażenia wykazywać objawy zespołu pocovidowego. Są one bardzo zróżnicowane – pojawia się kaszel krtaniowy, gorączka, wysypka i bardzo złe samopoczucie. Dlatego każdą infekcję u dziecka trzeba konsultować z pediatrą.

U osób, które przechodziły COVID-19 średniociężko lub ciężko, sytuacja wygląda nieco inaczej. Często występuje wówczas kaszel po covidzie. Ile trwa? Sama infekcja średnio 14 dni, natomiast kaszel może utrzymywać się od 2 tygodni do kilku miesięcy po wyzdrowieniu. Jeśli po upływie 8 tygodni nie przechodzi samoistnie, należy niezwłocznie udać się po poradę lekarską. 

Jak należy leczyć kaszel po covidzie?

Leczenie przewlekłego kaszlu zależy od tego, jaki był przebieg choroby, ile pacjent ma lat i jaki jest ogólny stan jego zdrowia. Decyzję o tym, jak leczyć kaszel po covidzie, podejmuje lekarz prowadzący na podstawie badań i wywiadu. Duże znaczenie mają tu rodzaj kaszlu, częstotliwość i pory jego występowania. Jak z pewnością wiesz, mokry kaszel nie powinien być powstrzymywany, a przy suchym nie zawsze wystarczą leki, które hamują odruch. 

Jeśli lekarz postawił diagnozę i masz środki farmaceutyczne, możesz wspomagająco stosować domowe metody. Co pomaga na kaszel po covidzie? Naturalny miód, najlepiej zakupiony w pasiece, lub balsam na bazie miodu (takie specyfiki bardzo często sporządzają zakonnicy). Miód poza swoimi właściwościami antyseptycznymi pomaga odbudować błonę śluzową gardła. Dobrze nawilża śluzówkę i tworzy coś w rodzaju warstwy ochronnej. 

Gdy cierpisz na przewlekły kaszel pocovidowy, zadbaj o prawidłowy poziom wilgotności w mieszkaniu i regularnie nawadniaj organizm. Unikaj pomieszczeń klimatyzowanych – suche powietrze podrażnia śluzówkę. Przydatne mogą okazać się domowe specyfiki, takie jak mleko z miodem wypijane przed snem lub syrop z cebuli i cytryny. Można stosować również napary ziołowe i inhalację olejkami eterycznymi, ale te metody warto skonsultować z lekarzem.

Źródła
 1. Sybilski A.J., COVID-19 – co powinien wiedzieć pediatra?, „Medycyna Faktów” 2020, nr 4, s. 30–37.
 2. Nowakowska E., Michalak S., COVID-19 – choroba wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 globalnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, „Postępy Mikrobiologii” 2020, nr 59, s. 227–236.
 3. Agencja Oceny Technologii Medycznych, Zalecenia w COVID-19. Polskie zalecenia diagnostyczno-terapeutyczne oraz organizacyjne w zakresie opieki nad osobami zakażonymi lub narażonymi na zakażenie SARS-CoV-2, wersja 2020, 1.1-25.04.
 4. Smoliński B. i in. COVID-19 – rekomendacje dla alergologów i laryngologów, „Alergoprofil” 2020, nr 16, s. 3–7.
 5. Marczyńska M. i in., Postępowanie z dzieckiem z COVID-19. Polskie Towarzystwo Pediatryczne. Zalecenia dla pediatrów oraz lekarzy medycyny rodzinnych w Podstawowej Opiece Zdrowotnej oraz dla leczących dzieci zakażone SARS-CoV-2 w warunkach szpitalnych, „Przegląd Pediatryczny” 2020, nr 49, s. 1–7.
Author Magda Habel picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Szybka pomoc dermatologa nawet w ciągu godziny

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
Zdrowie
1 min.
Zaburzenia hormonalne a bóle głowy - jak przebiega migrena hormonalna
30.11.2021
co-oznacza-obrzek-nog-u-starszej-osoby
Zdrowie
1 min.
Obrzęk nóg u osoby starszej – jakie są jego przyczyny?
09.05.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
odbijanie-sie-jakie-sa-przyczyny-jak-sie-go-pozbyc
Zdrowie
2 min.
Odbijanie się - jakie są przyczyny? Jak się go pozbyć?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.